Séria rozhovorov s osobnosťami Stromu života: (II.) Ivana Brezinská

Na naše otázky odpovedala dlhoročná stromáčka a bývalá riaditeľka Kancelárie Stromu života Ivana Brezinská, prezývaná Boska. Najprv sa venovala Ekocentru v Čachticiach (od roku 1994), neskôr prešla do KCL v Bratislave (1998-2002). Počas jej riaditeľovania sa konali mládežnícke tábory v Arboréte Mlyňany, na Trenčianskom hrade, Pribyline, Štítniku, Červenom Kameni, Sklabine, Zochovej chate, Krupine, či v Podbieli; organizovali sa školenia pre táborových inštruktorov a realizovali sa projekty environmentálnej výchovy na školách, najmä Modré z neba a Živá voda.

JL: Čo pre Vás znamenali a čo Vám dali aktivity v Strome života, na ktorých ste sa podielali?

IB:  Pre mňa bol Strom života kus môjho života, pretože na Strome som v podstate strávila takmer 20 rokov. Niekoľko krát som sa zamýšlala nad tým, čo by som asi robila cez prázdniny, keby som nebola na Strome a nič mi nenapadlo. Neviem si predstaviť, že by to bolo inak. Že by som nerobila tábory, cez rok školenia a víkendovky, či iné aktivity, ktoré sme v Strome robili.

JL: Ako Vás zmenilo to, že ste boli súčasťou Stromu života? Ako ste vnímali túto komunitu?

IB: Pre mňa to bola vlastne druhá rodina, pretože sme spolu trávili veľa času. Nakoniec sa táto práca stala aj mojím zamestnaním. Pracovala som v ekocentre v Čachticiach a potom v Kancelárii Stromu života v Bratislave. Nemyslím si, že ma to osobnostne nejako zmenilo (smiech). Skôr si myslím, že som vždy bola taká, že sme si boli so Stromom života navzájom určení.

JL: Čo pre Vás znamená Strom života dnes?

IB: Dnes je to iba spomienka, pretože už v Strome života nepracujem a ani neorganizujem tábory, či víkendovky.  Musím sa ale priznať, že často si pozriem stromácku stránku, aby som vedela, čo sa deje, čo majú nové, ako sa im darí a čo práve robia. S ľudmi zo Stromu života sa ešte stále spoločne stretávame, chodíme na spoločné akcie. Väčšina z nás už má deti a teraz rozmýšlame, že by sme začali robiť niečo pre ne. Nuž a tie naše stretnutia sú stále také „stromácke“.

JL: Akým aktivitám sa venujete v súčasnej dobe? Je na nich poznať vplyv Vašej ochranárskej minulosti?

IB: Nie je to až tak veľmi ochranárska minulosť, ale minulosť z tretieho sektora. Po odchode zo Stromu života som odišla na materskú a založila som ďalšiu organizáciu, v rámci ktorej sme opravovali detské ihriská v Petržalke. Po materskej som nastúpila v Centre pre filantropiu a teraz pracujem pre Nadáciu SPP. Takže v podstate stále pôsobím v treťom sektore.

JL: Zároveň ste aj poslankyňou v miestnej časti Petržalka. Ako vnímate toto prepojenie tretieho sektora s miestnou politikou?

IB: Na komunálnej úrovni je to iné ako vo veľkej politike. V komunálnej polite by mali podľa mňa pôsobiť ľudia, ktorí sú aktívni. Práve takýto ľudia často pochádzajú z tretieho sektora. Nuž a ich prítomnosť v komunálnej politike následne uľahčuje priechodnosť či podporu niektorých neziskových iniciatív.

Ivana Brezinská momentálne pracuje v Nadácii SPP.
Link: http://www.nadaciaspp.sk/
http://www.cpf.sk/sk/kudia-v-cpf/
Spracoval: Juraj Lobotka
Titulný obrázok: Arborétum Mlyňany

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory