Prvý veľký úspech pri ochrane včiel | Strom života

Prvý veľký úspech pri ochrane včiel

Pre všetkých, ktorých by to mohlo zaujímať…
Strom života zdieľal petíciu Avaazu ohľadom ochrany včiel. Na tému včiel sme zamerali aj ekovýchovnú súťaž Dni biodiverzity. Pred nedávnom prišla z Avaazu pozitívna správa. “Dokázali sme to! Európska komisia na 2 roky zakázala používanie pesticídov, ktoré môžu zabíjať aj včely!”


O tom, že presadenie tohto zákazu bolo veľmi ťažké, svedčia aj reakcie ľudí, ktorí sa priamo zaoberali prípravou kampane a veľmi starostlivo sledovali vývoj hlasovania v európskom parlamente. Vanessa Amaral-Rogers  z odbornej organizácie na ochranu hmyzu Buglife:
„Bolo to veľmi tesné hlasovanie, ale vďaka masívnej podpore a mobilizácii členov Avaaz, včelárov a ďalších podporovateľov sme vyhrali! Nepochybujem o tom, že výsledku pomohli aj záplavy e-mailov a telefonátov adresované ministrom, veľké akcie organizované v Londýne, Bruseli a Kolíne nad Rýnom a tiež obrovská petícia s 2,6 miliónmi podpisov! Ďakujeme organizácii Avaaz a každému z Vás, čo ste sa tak usilovne snažili zachrániť včey!“

V januári vedeckí pracovníci z Európskej agentúry pre bezpečnosť potravín vyslovili názor, že tri druhy pesticídov môžu predstavovať neprijateľné riziko pre včely. Komunita Avaazu zareagovala petíciou, ktorá čoskoro prekročila 2 milióny podpisov. Zo začiatku veľké krajiny ako Veľká Británia a Nemecko tvrdili, že zákaz pesticídov nepodporia. Avaaz preto publikoval prieskumy verejnej mienky, ktoré jasne ukázali, že obrovské množstvo Britov a Nemcov súhlasia so zákazom. Členovia Avaazu poslali takmer pol milióna e-mailov ministrom poľnohospodárstva EÚ. Britský minister poľnohospodárstva Owen Peterson dokonca komunite Avaazu vytýkal „kybernetický útok“ na servery ministerstva.  Potom prišla na rad Bernie, 6 metrová včela v Bruseli. Bol to silný vizuálny spôsob ako upozorniť na problematiku, ktorý pritiahol aj novinárov. Medzi prvými zmenili svoj názor Španieli, stále však väčšina krajín bola proti zákazu. Iskierku nádeje vyvolal fakt, že návrhom na záchranu včiel sa začal zaoberať odvolací výbor. To prinieslo potrebný čas pre ďalšie protestné akcie už v spolupráci s rôznymi organizáciami, včelármi, vedcami a médiami a spustilo sa aj telefonické „bombardovanie“ ministerstviev v rôznych krajinách EÚ. Ako prvé tlaku podľahlo Bulharsko a potom prišla veľká výhra – Nemecko.

Uznesenie o zákaze pesticídov nakoniec podporilo 15 z 27 členských štátov EÚ.
vcelaKrajiny, ktoré v Bruseli hlasovali proti zákazu boli:
Veľká Británia, Česká republika, Taliansko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Rakúsko a Portugalsko.
Naopak nasledovné krajiny hlasovali za dvojročný zákaz:
Írsko, Litva, Fínsko a Grécko sa zdržali hlasovania. Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Estónsko, Španielsko, Francúzsko, Cyprus, Nemecko, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Holandsko, Poľsko, Slovinsko a Švédsko.

Tento úspech by nebol možný bez vedcov, odborníkov, sympatizujúcich úradníkov, včelárov, partnerov kampane a samozrejme Vás, ktorí ste podporili petíciu svojim podpisom! „Len vďaka miliónom ľudí mobilizovaných a organizovaných na internete a v uliciach sa podarilo Avaaz-u dosiahnuť tak masívnu a kreatívnu kampaň s pomocou ďalších mimovládnych organizácii a pomohli k zdarnému koncu.“ Uviedol jeden zo „včelích“ advokátov Paul de Zylva.

Podarilo sa nám získať dvojročný zákaz, počas ktorého sa má preskúmať vplyv pesticídov na včely. Obmedzenie nadobudne platnosť 1. decembra 2013 na dva roky, následne bude EÚ hlasovať o zákaze opäť.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory