Hlinený workshop Koplotovce II./2013 | Strom života

Hlinený workshop Koplotovce II./2013

V poradí druhý tohtoročný hlinený workshop v Koplotovciach priniesol veľa zábavy a úžitku z dobre namiešanej hlinenej omietky, ktorú účastníci “ručne-stručne” nanášali do interiéru hlineného domčeka. Výsledkom sú hotové hrubé omietky v celom domčeku a nový vzhľad jeho izieb, ktoré sú pripravené na nanášanie jemnej finálnej vrstvy omietky a dotvorenie “cordwood” priečok.


V piatok podvečer sme počkali na všetkých prihlásených hliny chtivých eko-stavbárov v krásnom prostredí lužného lesa na brehu jazera. Účastníci sa vzájomne spoznali a hostiteľ workshopu Heňo pri svojej prezentácii s radosťou zaspomínal na jednotlivé fázy výstavby domčeka, aby všetci prítomní spoznali, zatiaľ aspoň teoreticky, techniku “earthbags” a zistili do ktorej fázy stavby sa svojou účasťou zapoja. Zapukalo drevo v  ohnisku a všetci si mohli vychutnať neskorý večer pri vode a pod hviezdami. Ráno lektor workshopu Roman Miškov vysvetlil typológiu hliny, ktorú Heňo pred workshopom pripravil k domčeku. Účastníci spoločne namiešali vhodnú zmes “blatka” a po názornej inštruktáži začali s nanášaním nedokončených plôch interiérových stien. Na záver dňa sa workshop hromadne premiestnil do vôd jazera a chvíľu to vyzeralo, ako pri Jadrane. Lektor v priestoroch domčeka odprezentoval rôzne varianty prírodných ekostavieb a večerná grilovačka pri tónoch gitary vytvorila kultúrnu časť programu. Pre kratší spánok sa niektorým účastníkom ráno trochu ťažšie vstávalo, avšak produktivita práce paradoxne stúpla a po krátkej inštruktáži lektora účastníci začali miešať hlinu a nanášať ju na podlahu budúcej spálne. Nedeľné doobedie ubehlo ako voda a po výbornom obede, poďakovaní a rozlúčení účastníci plní dojmov odcestovali domov.

V krátkom videozostrihu si môžete vychutnať atmosféru vydareného júlového hlineného workshopu.

Ukážka ručného nahadzovania hlinenej omietky. Priebežné miešanie hliny pre omietky Cordwood priečka.
Hlinená pracovná rukavica 🙂  Obývačka pripravená pre nanášanie jemnej hlinenej omietky a spracovanie podlahy

Budúci workshop je naplánovaný na 16. – 18. augusta kde sa bude pokračovať v už začatých prácach. Okrem toho sú naplánované práce spojené s jemnými vnútornými omietkami, hrubými vonkajšími omietkami a ich nanášaním na rákos, ako aj realizácia hlinenej podlahy.

Už teraz sa tešíme na Vašu účasť.
Dohlinenia

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory