Predvianočné tvorenie | Strom života

Predvianočné tvorenie

Aké by to boli Vianoce bez sviečok, medovníkov a rôznych drobných darčekov. A keď si ich navyše ešte vyrobíte vlastnými rukami, máte z nich vy či vaši blízky určite ešte väčšiu radosť. Že ich tvorba nie je až taká zložitá, dokazujú aj tvorivé predvianočné dielne Klubu SŽ Borievka.


Stretnutie na konci novembra v priestoroch obecnej knižnice vo Vidinej bolo venované zdobeniu kameňov vianočnými servítkami a zdobeniu pohľadníc vianočným motívom. Pohľadnice to však neboli len také obyčajné, ale z vlastnoručne vyrobeného recyklovaného papiera. Stromáci si rozmixovali vopred namočený papier, zmiešali ho s lepidlom a vytvarovali si hárky papiera na sitách. Potom si ich vyzdobili podľa vlastného vkusu.

Na Mikuláša ich čakalo tradičné zdobenie medovníkov v priestoroch obecného úradu vo Vidinej. Materiál na medovníčky zabezpečila kultúrna komisia vo Vidinej, medovníčky napiekli pani učiteľky. Tie deťom pomohli aj vyšľahať sneh na zdobenie a potom už šikovné tety z Vidinej deťom ukázali, ako na to. Spoločne vyzdobili všetky pripravené medovníčky, niektoré darovali zamestnancom úradu, niektoré si vzali domov pre rodičov či starých rodičov.

Posledné predvianočné tvorenie sa konalo na Luciu a jeho cieľom bolo zhotovenie voňavých sviečok z medzistienok zo včelieho vosku a svietnikov z orechových škrupiniek. Opäť nechýbala ani medzigeneračná výmena skúseností. Stretnutie sa konalo v priestoroch obecnej knižnice vo Vidinej. Deti aj dospelí si vysvetlili z čoho medzistienky sú a na čo slúžia. Povedali si pár slov aj o včelách, aké sú pre nás tieto opeľovače dôležité. Potom už prišla na rad samotná výroba vlastných sviečok. Z orechových škrupiniek si urobili svietniky, ktoré vyzdobili jelšovými šišticami. Takto si vlastnoručne vyrobili drobné darčeky pre svojich blízkych z prírodného materiálu.

Ing. Eva Belanová, Klub SŽ Borievka

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory