Lezecká oblasť Hrádok – nenechajme si zničiť prírodné bohatstvo | Strom života

Lezecká oblasť Hrádok – nenechajme si zničiť prírodné bohatstvo

Na Slovensku máme nádherné prírodné miesta. Lezecká oblasť Hrádok v Bystričianskej doline v pohorí Vtáčnik je jednou z nich. V súčasnosti ho ohrozuje plánovaná ťažba andezitu. Pomôžte zachovať prírodné bohatstvo:peticia


V lezeckej oblasti sa realizujú základné kurzy lezenia na skalách. Každý rok tu HK Baník Prievidza a Alpin klub Prievidza organizujú horolezecký zraz, na ktorom sa zúčastňujú lezci z celého Slovenska. Horolezecký zraz sa tu koná pravidelne už od roku 1972. S lezením sa tu začalo už v 70-tych rokoch a v 80-tych rokoch sa na Hrádku uskutočnilo niekoľko kôl Slovenského pohára v lezení na obťažnosť s medzinárodnou účasťou, čo malo v histórii športového lezenia na Slovensku veľký význam. Dnes je tu pre lezcov k dispozícii 70 lezeckých ciest. Hrádok je lezcami vyhľadávaná lezecká oblasť na Slovensku. Každoročne ju navštívi niekoľko tisíc lezcov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, ale aj z iných krajín Európy a sveta.

Začatie ťažby v dobývacom priestore Bystričany by znamenalo koniec lezeckej oblasti Hrádok, ktorá patrí medzi jedinečné oblasti Slovenska. Jedinečnou ju robí výška, ktorá dosahuje v najvyšších miestach vyše sto metrov. Dajú sa tu liezť viac dĺžkové cesty, čo je na slovenských skalkách ojedinelé. Členovia Alpin klubu Prievidza na vlastné náklady zaistili zostupovú trasu rebríkmi a reťazami (podobné môžeme nájsť v roklinách Slovenského raja), čím sa stal Hrádok pre širokú verejnosť ešte vyhľadávanejší.

Lezecká lokalita Hrádok predstavuje turisticky významné miesto s málo známym archeologickým náleziskom z obdobia lužickej kultúry pred troma tisícmi rokmi.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory