Mladý ekológ zachraňuje vtáky pred uhynutím | Strom života

Mladý ekológ zachraňuje vtáky pred uhynutím

Členovia Klubu SŽ Mladý ekológ pôsobiacom pri ZŠ s MŠ Lúky 1226, Vráble sa aj tento rok zapojili do ochranárskeho projektu SOS/BirdLife Slovensko “Sčítanie vtáctva na zimných kŕmidlách”, ktorý má pomôcť ochrániť vtáčiky pred uhynutím a zistiť ich počet. Priamo v areáli školy prikrmovali a zásobili kŕmidlami naše operence.


V snahe zohnať si potravu sú vtáky často nútené riskovať a ľahko sa môžu stať korisťou predátorov. Uhynúť môžu aj od hladu, a to najmä menšie druhy.
Stromáci sa naučili vďaka projektu zostrojovať aj nenáročné kŕmidlá, nielen klasické domčeky z dreva. Vyrobiť sa dajú napríklad z veľkej plastovej fľaše od kuchynského oleja. Tieto majú zväčša aj úchytku, ktorou sa dajú ľahko zavesiť na konár stromu. Sú to príklady jednoduchých kŕmidiel, aby mohli deti nielen v škole, ale aj doma pomáhať vtáčikom v tomto zimnom období. Naučili sa, aké je najlepšie miesto pre kŕmidlo, čo vlastne jedia, ako dlho ich prikrmovať a zistia aj, aké druhy vtákov chodia na umiestnené kŕmidlá.
Deti sa takto nielen manuálne (zostrojovaním vtáčích kŕmidiel), odborne (pomocou učebníc, encyklopédií) ale aj názorne (na vlastné oči) môžu vzdelávať, rozoznávať jednotlivé druhy vtákov priamo v areáli školy.  

PaedDr. Lenka Krajčovičová
vedúca Klubu Mladý ekológ, ZŠ s MŠ Vráble, Lúky 1226

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory