Nezabúdame na svojich rodákov | Strom života

Nezabúdame na svojich rodákov

V prekrásnom údolí Čergovského pohoria, v okrese Stará Ľubovňa, leží malá dedinka Kyjov. Narodili sa tu významné osobnosti, ktoré sa preslávili po celom svete. Napríklad: akademický maliar Dezider Millý, ľudový maliar Juraj Molnár ale aj ľudová speváčka Anna Poráčová, rodená Šuťáková. 


V rámci októbra – mesiaca úcty k starším, zorganizoval OÚ v Kyjove výstavu umeleckých diel svojho rodáka, Juraja Molnára. Juraj Molnár sa narodil 19. mája 1938 v drevenej chalúpke, ktorá ešte dnes stojí a má popisné číslo 101. Žije v Prešove a celý svoj život pracoval ako ošetrovateľ v prešovskej nemocnici. Vo svojej maliarskej tvorbe sa zaoberá sakrálnym umením, drevenými chalúpkami, čarokrásnymi motívmi z prírody, kyjovskými tradíciami a krojom.
Výstavy sa zúčastnili aj stromáci a žiaci miestnej školy. Mnohí si už nepamätajú dreveničky, ktoré tu kedysi stáli namiesto ich nových domov. Pani učiteľky, rodáčky z Kyjova, si zaspomínali na svoje mladé a krásne časy, na vyšnom konci dediny.

Pani Molnárová, vedúca Klubu Kyjovčík, dodáva: Drevenička na ľavej strane jedného z obrazov je mojím rodiskom, na ktoré mám veľmi pekné spomienky. Dnes už je tam vystavený veľký dom, býva v ňom ujo so synom a vnukom, našim prvákom – na fotke drží ten istý obraz. 

PaedDr. Anna Molnárová, vedúca Klubu SŽ Kyjovčík

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory