Spomienka na Františka Keleho | Strom života

Spomienka na Františka Keleho

Pred pár dňami nás zasiahla smutná správa o úmrtí slovenského cestovateľa, horolezca, spisovateľa, pedagóga a geografa Františka Keleho. Pracovníci Stromu života by si aj formou tohto článku chceli uctiť pamiatku na tohto významného človeka a aspoň v skratke zhrnúť, v čom bol František Kele pre nás výnimočný.


František Kele bol v rokoch 1951-1954 najmladším horským vodcom vo Vysokých Tatrách. Do histórie slovenského horolezectva sa zapísal aj vďaka 50 prvovýstupom na vrcholy vo Vysokých Tatrách a vďaka viacerým výpravám okolo sveta. Za zmienku stojí prvá Československá expedícia na Mount Everest v roku 1984, ktorej bol František Kele vedúci. Okrem toho absolvoval aj viacero ciest do exotických lokalít ako sú napríklad pohorie Hindúkuš v Strednej Ázii (1974), na sopku Kilimandžáro v Afrike (1977), cestu na severný pól (1993) a tri cesty okolo sveta.
František Kele necestoval iba do iných krajín, absolvoval aj viacero pozoruhodných prechodov našich pohorí. Za zmienku stojí napríklad jeho zimný sólo prechod na bežkách z Malých Karpát na Kriváň. 

Na základe zážitkov z ciest vytvoril František Kele alebo bol spoluautorom približne 35 cestopisov, ktoré ani po viacerých rokoch nestrácajú na hodnote. 

Veľmi si ceníme odkaz, ktorý nám František Kele zanechal a veríme, že aj vďaka jeho cestám a publikáciam budú mladí ľudia schopní vytvoriť si lepší vzťah k prírode. 

Nižšie ešte uvádzame videorozhovor o motívoch cestovania Františka Keleho, ktorý nám poskytol do júnového čísla časopisu Strom.


 

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory