Kto stojí za novým manuálom pre znevýhodnené deti? | Strom života

Kto stojí za novým manuálom pre znevýhodnené deti?

Strom života začal publikovať pravidelnú prílohu k svojim súťažiam a programom určenú pre znevýhodnené skupiny detí a mládež. Cieľom tejto prílohy je poskytnúť Vedúcim Klubov pomôcku pri realizácii jednotlivých súťaží a programov s deťmi so špeciálnymi potrebami. Kto za prípravou tohto materiálu stojí? Odpoveď  sa dozviete v krátkom rozhovore s novou posilou Stromu života Simonou Zajacovu.


Povedz nám prosím niečo o sebe…

Som študentka VŠ a pochádzam z Bratislavy. Venujem sa najrôznejším veciam, mám rada umenia (veľmi rada tvorím), pravidelne športujem (najčastejšie atletika, miestami volejbal a badminton), doučujem jazyky, spievam v zbore, a fungujem ako dobrovoľníčka v organizácii pre deti a mladých.

Prečo si sa rozhodla študovať špeciálnu pedagogiku?

Myšlienka venovať sa ľuďom s postihnutím sa vo mne zrodila niekedy ešte v prvých rokoch strednej školy, no nikdy som sa tým veľmi nezaoberala. Počas posledného ročníka SŠ som chcela ísť študovať prekladateľstvo Aj-Nj, ale dala som si prihlášku aj na špeciálnu pedagogiku (plán B). Zmaturovala som z oboch jazykov, prijali ma na obe školy, no nakoniec som sa napriek nátlaku okolia vydala trošku iným smerom… Srdce ma jednoducho ťahalo na špecku (špeciálnu pedagogiku). A bolo to to najlepšie rozhodnutie. A koniec-koncov moju obľubu v jazykoch som si iba preniesla do špecky, študujem pedagogiku sluchovo postihnutých, a tak mám pred sebou novú výzvu – naučiť sa posunkový jazyk.

Čo ťa na tomto obore baví?

Veľmi ma baví posunkový jazyk, ale celkovo ma zaujíma všetko okolo hendicapovaných ľudí, ich jedinečnosti, kultúry a ich sveta, a to nielen sluchovo postihnutých. Moje štúdium je veľmi zaujímavé a sama si ho prepájam s praxou – robím osobnú asistenciu nevidiacemu dievčaťu, dobrovoľníčila som v OZ pre mentálne postihnutých, a tiež som sa venovala maličkým sluchovo postihnutým deťom.

Ako sa ti zatiaľ páči tvorba manuálu pre znevýhodnené skupiny detí k súťažiam? Čo ti táto práca prináša?

Tvorba manuálov mi dáva priestor pre ďalšie prepojenie môjho štúdia a vedomostí s praxou. Baví ma tvoriť a vymýšľať veci, čiže je to pre mňa príjemné vyplnenie voľného času, pri ktorom sa toho navyše častokrát veľa naučím. Navyše ma teší, že môžeme do súťaží zapájať aj deti zo znevýhodnených skupín. Myslím, že to bude pre nich radosť.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory