Envirotábor 2015 / Biele Vody – Hriňová | Strom života

Envirotábor 2015 / Biele Vody – Hriňová

Klub SŽ Borievka usporiadal na konci júla už 7. ročník Envirotábora. Tento rok sa tábor konal na Podpoľaní, konkrétne na Bielych Vodách – Hriňová. Opäť sa tu stretli dlhoroční Borievkáči, ku ktorým pribudli aj nové tváre.


26.7.2015 – nedeľa – bol zoznamovací deň. Okrem toho, že sme sa zoznámili medzi sebou, absolvovali sme aj zoznamovaciu vychádzku do okolia chaty. Vybrali sme sa k zvoničke Cyrila a Metoda, poobzerali sme si staré domčeky, niektoré už prerobené na chalupy. Večer k nám pribudli Stromáci z Bratislavy – Stanka a Jožin.

povodne-osidlenienieco-z-toho-co-sme-absolvovalinajmensie-ucastnickyzoznamovacky

27.7.2015 – pondelok – začíname (ako už potom každý nasledovný deň) rozcvičkou. Keďže celé doobedie pršalo, venovali sme sa aktivitám vo vnútri. Jožin nás zaujal novými hrami, zabavili sme sa počas nich. Poobede sa na chvíľku vyčasilo, a tak sme sa vybrali k vode – pozorovať vodné bezstavovce. Tie sme si najprv vylovili sitkom a svojimi novými lupami sme ich určovali v Petriho miskách. Našli sme kriváky, larvy potočníkov, ploskule, ba i vodného slimáka – vodniaka. Okolo pasúce sa kravy nič také ešte nevideli, a tak sa prišli pozrieť, čo to vlastne robíme. Od vody nás vyhnal dážď, museli sme sa znovu schovať do chaty.

aktivity-pri-vodepozorovanie-vod-bezstavovcovpotvorky-z-potokastromacka-hra

28.7.2015 – utorok – ráno nás milo privítalo slniečko, nemuseli sme sa báť, že na plánovanej celodennej túre zmokneme. Mali sme namierené do Sihly. Keďže od chaty tam turistická značka nevedie, trochu sme na začiatku zablúdili. Keď sa nám však otvoril výhľad na Lom nad Rimavicou, zbadali sme známu krajinu (z druhej strany sme tu už na tábore boli). A tak sme popri zbalenom sene prišli rovno do Lomu. Odtiaľ to už na Sihlu bol len kúsok. Na Sihle nás čakali koníky – kto chcel, mohol sa dať ponosiť. Vystriedali sa takmer všetci, niektorí zvládli aj 2 kolieska. Cestou späť zo Sihly sme sa pri pamätníku havarovanému lietadlu rozdelili na 2 skupiny – unavení šli pomaly rovno na chatu, menej unavení ešte odbočili k prameňu Ipľa – bol to len kúsok. Na spiatočnej ceste sme sa napásli čučoriedok a malín. A po riadnej večeri sme ešte trávili čas športovými hrami na ihrisku.

ide-sa-na-Sihlupramen-Iplana konikochoddychpred-Lomom-n-Rimavicou

29.7.2015 – streda – zase prší. Po raňajkách sme sa preto zišli v spoločenskej miestnosti. Doobedie sme strávili vzdelávaním – naša zdravoťáčka Adka nám porozprávala, ako poskytnúť prvú pomoc v zložitých i jednoduchších situáciách. Niektorí z nás si to len zopakovali, ale mnohí sa o poskytovaní prvej pomoci dozvedeli prvý raz. Potom nám ešte športovkyňa Katka porozprávala o kondičných tréningoch a zásadách v niektorých kontaktných športoch. Po obede (stále prší) dobre padol oddych, potom nás už čakalo prvé kolo Táborovej olympiády. Jednotlivé družstvá súťažili v zodpovedaní na otázky o poskytnutí prvej pomoci, nasledoval tréning pamäte a potom zručnosti a koordinácie družstiev. Po večeri prestalo pršať, a tak sme mohli ísť von zahrať si športové hry – organizoval ich Tomáš. Po zotmení sme mali večernú diskotéku – vyšantili sa hlavne tí menší.

30.7.2015 – štvrtok – neprší. A tak sme sa vybrali na túru. Rozdelili sme sa do 2 skupín – zdatnejší vyrazili skôr so športovkyňou Katkou až na vrch Drahová. Tí menej zdatní sme mali za cieľ svojej túry Čierťaž. Obidve skupiny zvládli svoju trasu na výbornú a obed sme si mohli vychutnať síce neskôr, ale všetci spolu. Po obede sme pokračovali v Táborovej olympiáde. Čakali nás disciplíny na ihrisku. Prvou bol futbal bokookých – so špeciálnymi „okuliarmi“ mal každý člen družstva trafiť loptou bránku. Nebolo to síce jednoduché, ale veľmi zábavné. Náročnou disciplínou bol aj skok vo vreci, štafeta, či fúkanie a pučenie balónov. Na záver ešte kapitáni družstiev predviedli ukážku futbalového zápasu so špeciálnymi „okuliarmi“. Večer sme strávili hrami na ihrisku, vyhodnotením olympiády, opekaním a posedením pri táboráku.

nastup-podla-velkostiCiertazdesiata-na-Ciertazipri-prameni-Iplapri-pamatnikuVrch-Drahova

olympiadaolympiadaolympiadaopekacka

31.7.2015 – piatok – deň odchodu. Neprší a tak sme sa vybrali na poslednú túru tohoročného tábora – na Maguru. Cestou sme mali krásny výhľad na Biele vody a neskôr aj na vodnú nádrž Hriňová. Cestou sme pozorovali rôzne potvorky, hľadali hríby, lesné jahody, maliny. Ešte raz sme sa pokochali pohľadom na typické laznícke osídlenie Podpoľania a ponáhľali sme sa do chaty. Veď hneď po obede nás čaká balenie, vyhodnotenie celého tábora a rozlúčka. Stretneme sa o rok? Snáď áno, pretože sa tešíme už teraz!

 Za Borievkáčov: Eva Belanová

Evka

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory