Stromáci menia dizajn verejných miest – hrad Hrušov | Strom života

Stromáci menia dizajn verejných miest – hrad Hrušov

Hrad Hrušov sa nachádza v katastri obce Hostie, v okrese Zlaté Moravce. Vedie k nemu zelená (Skýcov – Topoľčianky) alebo červená (Jedľové Kostoľany – Breziny) turistická značka. Predmetom dizajnu verejného miesta je areál pod hradom, ktorý je vyčistený od náletovej zelene, odpadkov a je pravidelne udržiavaný a kosený kamarátmi z OZ Leustach.

Súčasný stav:
Areál pod hradom poskytuje krásny výhľad na hrad Hrušov. Nachádza sa tu prístrešok, ktorý slúži návštevníkom a turistom ako úkryt pred nepriaznivým počasím alebo ako miesto odpočinku. Pri prístrešku je vytvorené ohnisko, kde si návštevníci môžu opekať. Samotný prístrešok tu stojí už 30 rokov a je vo veľmi zlom stave. Jeho drevené prvky sú oslabené, strecha pri daždi premoká a dá sa povedať, že samotný prístrešok ohrozuje bezpečnosť návštevníkov. Kedysi tu boli rozmiestnené aj lavičky, ale tie vandali ukradli. Revitalizáciu tohto priestoru chcú stromáci zrealizovať v rámci grantového kola “Dizajn verejného miesta”, ktorým Strom života zabezpečuje regranting finančných prostriedkov z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

 hrusov  hrusov

Úvodný brainstorming realizácie projektu:
Našim zámerom je vybudovať miesto pre rôzne typy návštevníkov: od turistov, cez cyklistov, či návštevníkov, ktorí si na hrad vyjdú kvôli relaxu až po rodiny s deťmi. Revitalizované miesto má vyriešiť chýbajúce sedenie slúžiace na oddych, chýbajúci priestor na rodinný piknik či občerstvenie, chýbajúce prvky pre deti a chýbajúce sociálne zariadenie pre návštevníkov (ktorí tak znečisťujú okolie ale aj areál hradu). V rámci brainstormingu sme preto uvažovali o bezpečnom altánku, lavičkách a stoloch, drevených herných prvkov pre deti, ohnisku, knižnej búdky, drevených sochách, či suchom záchode. Možno je vhodné dodať, že kúsok od hradu sa nachádza aj geocache.

Navrhovaný dizajn:

ilustračný obrázok

ilustračný obrázok

V areáli pod hradom bude starý prístrešok odstránený. Miesto, kde prístrešok pôvodne stál zostane voľné, nakoľko poskytuje ojedinelý pohľad na hrad Hrušov pre prichádzajúcich návštevníkov. Neďaleko postavíme nový altánok so strechou a bočnými stenami siahajúcimi do polovice výšky altánku, ktoré budú chrániť návštevníkov pred šľahajúcim dažďom. V altánku budú osadené dva stoly. Okolo stolov budú z každej strany lavice na sedenie. Celkovo bude vytvorený priestor pre 12 – 20 ľudí, ktorí si v altánku môžu oddýchnuť a pohodlne pripraviť alebo skonzumovať občerstvenie.

ilustračný obrázok

ilustračný obrázok

ilustračný obrázok

ilustračný obrázok

Pri altánku budú stáť dva herné prvky pre deti. Oba budú vytvorené z dreva, nakoľko je to prírodný materiál zapadajúci do koloritu miesta. Na prvom hernom prvku si budú môcť návštevníci zahrať piškovorky, druhý herný prvok poskytne pre deti obojstrannú skladačku s leteckou fotografiou hradu Hrušova a historickým zobrazením hradu Hrušov. Súčasťou areálu bude aj knižná búdka s knihami a lavičky rozmiestnené v priestore tak, aby si návštevník mohol oddýchnuť, prečítať knihu alebo sa len tešiť z výhľadu na hrad Hrušov.
Neďaleko altánku bude postavený suchý záchod pre návštevníkov, čím zamedzíme nežiadúcemu znečisťovaniu okolia a areálu hradu.
Vážnym rizikom nášho riešenia je vandalizmus. Ale snáď, pokiaľ sa nám podarí pritiahnuť na hrad viac zodpovedných návštevníkov, aj toto riziko sa mierne zníži.

Ak nám chcete s realizáciou pomôcť, práce budú prebiehať počas workshopu 5.-7. augusta 2015. Pre záujemcov bude zabezpečené aj ubytovanie v turistickej ubytovni Chata Breziny. Kontakt: Stanislava Blahová, [email protected], 0908/109168.

Po workshope sa budú v sobotu 8.8.2015 konať na Hrušove aj hradné slávnosti s nasledovným programom:

10.00 | zahájenie akcie
10.15 – 11.15 | detské divadielko pre malých aj veľkých
11.45 – 12.05 | sokoliarske vystúpenie
12.30 – 12.50 | vystúpenie dobových tancov + workshop pre návštevníkov
13.15 – 14.15 | detské divadielko pre malých aj veľkých
14.45 – 15.05 | sokoliarske vystúpenie
15.45 – 16.05 | vystúpenie dobových tancov + workshop pre návštevníkov
16.30 – 17.10 | detské hudobné vystúpenie Mira Jaroša
18.00 | ukončenie akcie

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory