Poďakovanie za dobrovoľnícku činnosť | Strom života

Poďakovanie za dobrovoľnícku činnosť

Od septembra 2013 ponúka Strom života pre pracovníkov s deťmi a mládežou mesačný newsletter Stromoviny. Za prípravou Stromovín po celé dva roky stála naša dobrovoľníčka Maja Sopúšková, ktorá sa s nami z dôvodu sťahovania do Španielska bude lúčiť. Na záver jej dvojročného dobrovoľníčenia “na Strome” sme s ňou pripravili rozlúčkový článok. Za Majinu prácu sme veľmi vďační a prajeme jej, aby sa jej v Španielsku darilo.


Newsletter s podujatiami pre školy si pripravovala presne dva roky. Čo sa ti na tejto práci najviac páčilo, resp. čo ťa počas tohto času najviac prekvapilo?

Príprava newslettra sa mi páčila z viacerých dôvodov. V prvom rade ma tešilo, že môžem šíriť užitočné informácie medzi našich čitateľov. Bola som veľmi prekvapená, koľko zaujímavých podujatí sa koná každý deň na Slovensku, často však bez toho, aby o nich vedeli ľudia, ktorým boli tieto akcie určené. Aj mňa zvykne hnevať, keď sa dočítam o nejakej výstave z novín, deň po jej skončení a mrzí ma, že som o nej nevedela skôr. Mojím cieľom bolo, aby sa informácie o podujatiach dostali včas k ľuďom, ktorých by mohli zaujať. Celkom príjemným vedľajším produktom bol aj fakt, že som bola sama výborne informovaná o kultúrnom dianí, takže ma už len máločo zaskočilo.

Milé boli aj reakcie organizátorov podujatí, ktorí sa veľmi tešili tomu, že o nich chceme napísať. Bolo vidieť, že podujatia pripravujú so skutočným nadšením a chcú aby sa o nich dozvedelo čo najviac ľudí. Tešilo ma, že môžeme týmto spôsobom prispieť k rastu ich návštevnosti.

Aké bolo podľa teba najzaujímavejšie/najkurióznejšie podujatie, ktoré si vyberala do newslettra?

Do newslettra som vyberala predovšetkým podujatia, ktoré sa priamo týkali ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva. Tiež som sa snažila, aby bol náš záber geograficky čo najpestrejší a pokrýval celé Slovensko. Hranica toho, čo do prehľadu zahrnúť a čo už nie, je niekedy dosť tenká, no snažila som sa vyberať podujatia, ktoré môžu byť pre žiakov prínosné, rozšíriť im obzory, aj keď by sa niekomu nemuselo zdať, že priamo súvisia s náplňou krúžku. Je súťaž v jedení bryndzových halušiek kuriózna? Zrejme áno, no pokiaľ ju sprevádzal ďalší folklórny program, jej šance ocitnúť sa v našom prehľade boli dosť vysoké.

Veselé chvíľky som zažila napríklad pri snahe pochopiť detaily pozvánky na folklórne vystúpenie, ktorá bola písaná v zemplínskom nárečí. Až s pomocou kamarátky z Michaloviec sa mi podarilo pozvánku úplne rozlúštiť.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Kam ťa ide vietor zaviať?

Po dvoch krásnych rokoch strávených na Slovensku ma to zase ťahá na chvíľku von. Tentokrát je mojím cieľom Španielsko, konkrétne severná provincia Astúria. Odchádzam za ľuďmi, s ktorými som predtým pracovala a tiež s časťou kolegov z Bratislavy, takže na toto dobrodružstvo nebudem úplne sama. Astúrčania hovoria o svojom domove, že je to raj na zemi, cudzinci majú často problém popasovať sa s viac anglickou než španielskou klímou. Uvidíme, do ktorého tábora zapadnem, verím však, že si čas strávený v Španielsku celkom vychutnám, spoznám nových ľudí, miesta a kultúru.

Chcela by si niečo odkázať odberateľom newslettru, resp. čitateľom časopisu Strom?

Všetkým čitateľom by som sa chcela poďakovať za ich priazeň a vedúcim krúžkov navyše za prácu, ktorú robia s deťmi. Ak náš newsletter prispel k tomu, aby ste sa dozvedeli o nejakej akcii, ktorú ste následne navštívili, veľmi sa teším. Verím, že na Slovensku nebude ani naďalej núdza o podujatia, ktoré stoja za návštevu, takže „hor sa na ne“. 🙂

 

 Septembrový newsletter nájdete tu:

 

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory