Prezident diskutoval so stromákmi a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu pre vás | Strom života

Prezident diskutoval so stromákmi a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu pre vás

Strom života pomáha od septembra 2015 rozbiehať na Slovensku nový vzdelávací program DofE. Ide o prestížny celosvetovo rozšírený program, ktorý je určený pre mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov. Program DofE je realizovaný v rámci Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (anglickým názvom The Duke of Edinburgh´s International Award), skrátene DofE Award.


Program podporuje mladých ľudí v samostatnosti a zodpovednosti. Každý účastník programu si dobrovoľne stanovuje svoje vlastné ciele a to v každej z nasledovných kľúčových oblastí:

  • Rozvoj talentu
  • Dobrovoľníctvo
  • Šport
  • Dobrodružná expedícia

Podporu pri napĺňaní cieľov poskytuje účastníkom mentor zo Stromu života. Ide o osobnú výzvu (prispôsobenú vlastným možnostiam) a nie o napĺňanie cieľov stanovených niekým iným. Počas cesty k splneniu vlastných cieľov si účastníci programu zaznamenávajú svoje pokroky a na konci cesty sú vždy ocenení – prestížnym certifikátom, ktorý má celosvetovú platnosť. Program má tri úrovne náročnosti – bronzovú, striebornú a zlatú, ktoré sa odlišujú dĺžkou programu a jeho náročnosťou. Každý účastník súťaží len sám so sebou a všetky ťažkosti, ktoré v priebehu programu prekoná mu pomáhajú lepšie spoznať seba samého, získať nové zručnosti a sebavedomie. K cieľu tak každého dovedie najmä odhodlanie a vytrvalosť.

Program podporil aj prezident Andrej Kiska, ktorý navštívil jedno zo školení, kde diskutoval s mentormi a zástupcami DofE na Slovensku. „V istom zmysle závidím učiteľom a mentorom, ako ste vy. Teraz nehovorme o platových a ďalších podmienkach. Ale práve od vás závisí, ako bude v budúcnosti vyzerať naša krajina. Akí ľudia ju budú viesť. Práve vy môžete formovať dnešných mladých ľudí,“ povedal prezident Kiska.

Od založenia programu v roku 1956 sa do DofE celosvetovo zapojilo viac ako 8 miliónov mladých ľudí. V zahraničí je rešpektovaný aj niektorými vysokými školami a zamestnávateľmi a teda absolventi tohto programu majú výrazne vyššie šance získať zamestnanie alebo sa dostať na vybranú univerzitu. Na Slovensku ide zatiaľ o úplnú novinku. 

Keďže aj pre nás je tento program nový, rozhodli sme sa ho skúsiť mentorovať len s jedným pilotným Klubom z Bratislavy a to po dobu približne 7 mesiacov. Po úvodných skúsenostiach by sme ho prispôsobili na naše podmienky a následne ponúkli všetkým Klubom. Už teraz však vieme, že program zaradíme na webstránku sombio.sk, na ktorej vás budeme o postupe a výsledkoch aj priebežne informovať.

Tlačová správa: prezident.sk

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory