Seminár stromáckych novinárov | Strom života

Seminár stromáckych novinárov

Deti a mládež z celého Slovenska sa 22.-23. septembra zúčastnili seminára stromáckych novinárov v Nitre a v Diakovciach. Išlo o prvú akciu takéhoto druhu, ktorú Strom života zorganizoval pre prispievateľov alebo nádejných redaktorov časopisu Strom. Našou snahou bolo čo najviac priblížiť amatérskym autorom ozajstnú novinársku prax.


Prvou zástavkou mladých žurnalistov bola redakcia Nitrianskych novín, kde stromáci absolvovali prednášku s redaktormi novín Tomášom Holúbkom a Janou Černákovou. Tí im poskytli zaujímavé informácie o písaní článkov a tvorení kvalitných novín – od zháňania dobrého a spoľahlivého zdroju, dohadovania stretnutí týkajúcich sa rôznych rozhovorov, novinárskej pomôcky zvanej “zrkadlo”, až po pridávanie inzerátov všetkého druhu a tvorby rôznych mesačných príloh.

Z redakcie sa stromáci presunuli do Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie, kde ich do tajov environmentalistiky zasvätil Jaroslav Košťál. Jeho prednášky boli zamerané na invázne rastliny, vyskytujúce sa na našom území a na predstavenie endemitov (druhy rastlín a živočíchov, ktoré žijú len na špecifickom území a nikde inde). Peniažtek Jankov, jeden z endemitov, patrí medzi najvzácnejšie slovenské rastliny a vyskytuje sa len na dvoch územiach Slovenska, a to na území Zoborských vrchov a Slovenského krasu.

Treťou zástavkou bola katedra žurnalistiky UKF Nitra, kde stromákov privítala Veronika Veverková. Mladí žurnalisti sa na chvíľu stali skutočnými študentmi a vypočuli si prednášku na tému: Ako napísať dobrý článok. Hneď po prednáške nasledovala návšteva tzv. strižne, kde nám  študenti fakulty vysvetlili a ukázali, ako sa strihá video a zvuk k nemu a na čo si treba dať pozor. Zistili sme, na čo slúžia svetlá, zelené plátno a pozreli sme si aj niekoľko videí z dielne samotných študentov. Nakukli sme aj do štúdia Rádia Plus, kde sme si vyskúšali, že aj keď človek nehovorí práve plynulo a bez chyby alebo nemá úplne najlepší hlas, vďaka technike sa dá dnes už všetko upraviť na dokonalé. Posledným bodom programu prvého dňa bola ešte návšteva redakcie univerzitného časopisu pod názvom Občas Nečas.

Po náročnom prvom dni nastal čas na praktické preskúšanie. Tomáš Holúbek a Žofia Miklovičová hľadali s deťmi vhodný titulok, zostrojovali graf novinárskeho článku a rozdiskutovávali samotný obsah ich príspevku. V závere seminára prezentoval Richard Weber základné rady pri práci s fotoaparátom, pričom pred odchodom si ešte každý účastník vyskúšal nafotiť vlastnú fotoreportáž.

Dúfame, že mladí žurnalisti našli na seminári nové inšpirácie a množstvo rád, ktoré využijú pri písaní svojich článkov.

Spracovali:
Samuel Vanko, Lucia Mihalčíková, Viktória Balogová, Natália Balážová, Ema Tvarožková, Kristína Oslejová, Ivana Matejová, Lenka Ostrčilová a Katka Plaštiaková

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory