Odborný seminár – Bioprofily II. | Strom života

Odborný seminár – Bioprofily II.

Bioprofily miest a obcí Slovenska sú zrkadlom kvality ľudského sídla. Hodnotenie svojej obce vykonávajú deti pod vedením svojho vedúceho. Druhý odborný seminár pre pracovníkov s mládežou v rámci programu Bioprofilov, sa konal 24. – 25. mája v Levoči a zameriaval sa na problematiku včiel, netopierov a kultúrneho dedičstva.


Dvadsať účastníkov, počas dvoch dní absolvovalo pestrý a bohatý program. Úvodné popoludnie patrilo Mgr. Davidovi Turčánimu, PhD. – aktívnemu včelárovi a lektorovi kurzov včelárstva, koordinátorovi projektu BEEznis – včelárenie ako cesta vzdelávania a sociálneho podnikania, ktorý upútal pozornosť účastníkov interaktívnou prednáškou o včelách. Neopakovateľným zážitkom sa stalo priame pozorovanie včiel pomocou skleneného úľa priamo v seminárnej miestnosti. V priebehu prvého dňa sa účastníci zahrali aj na deti a absolvovali ukážkové hodiny na témy „Ekonomické a sociálne hodnoty biodiverzity“ a „Netopiere a rekonštrukcie stavieb“. Na záver dňa pohltil pozornosť účastníkov Ing. Martin Ceľuch PhD. – výkonný riaditeľ Spoločnosti pre ochranu netopierov Slovenska, so svojou prednáškou na tému „Netopiere“ a praktickou ukážkou monitoringu netopierov na sídlisku Sever v Levoči. Účastníci si vo večerných hodinách vyskúšali prácu s monitorovacím zariadením „Batscanner“ a naučili sa určovať a rozpoznávať jednotlivé druhy netopierov.

Druhý deň bol zameraný na problematiku kultúrneho dedičstva. Účastníci seminára sa v rámci exkurzie oboznámili s hmotnými kultúrnymi pamiatkami Levoče a problematikou ich záchrany a ochrany. Pomocou obrazového pracovného listu sa učili rozpoznávať jednotlivé architektonické slohy a ich základné prvky. Následne v historických priestoroch renesančnej budovy hotela absolvovali ďalšie dve ukážkové vyučovacie hodiny. Počas prvej spoznávali liečivé rastliny a pochutnávali si na bylinkových čajoch. Druhá hodina bola zameraná na nehmotné kultúrne dedičstvo, pričom úlohou účastníkov bolo predstaviť ľudové zvyky a tradície svojho rodného kraja.
V októbri nás čaká tretí seminár v rámci programu Bioprofilov, ktorý sa uskutoční v Žiline a bude zameraný na odpady a ľudské prostredie. Máte sa na čo tešiť.


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže a v rámci projektu podporeného z dotácie Deutsche Bundesstiftung Umwelt.

 

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory