Dokážeš viac ako si myslíš | Strom života

Dokážeš viac ako si myslíš

Každý z nás si už aspoň raz dal novoročný sľub, s túžbou napraviť si známky v škole, zlepšiť svoju znalosť jazykov, začať pravidelne športovať, prípadne stráviť viac času v prírode. Pravda je taká, že sa nám to väčšinou nepodarí. Ako by to však dopadlo, keby ťa niekto motivoval práve vo chvíli, keď to chceš vzdať?


V článkuŠEK – Čo na teba čaká?sme ti predstavili Študentský environmentálny klub. Pri prihlasovaní do ŠEK-u máš možnosť absolvovať aj program Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE). O čom je DofE a prečo sa ho oplatí absolvovať? 

„Talent je práca na talente.” (A. P. Čechov)
Vieš, čo sa v tebe skrýva? V čom si dobrý? Ak si svoj talent už objavil, alebo ho ešte len hľadáš, náš klub je skvelou príležitosťou pre teba. Objav svoj skrytý talent alebo napreduj v tom, v čom si dobrý. V programe si sám určíš čo ťa baví a čo ti pomôže napredovať. Svoj talent neskôr zužitkuješ na univerzite, v živote alebo budúcom zamestnaní. Dôležité je, aby si svoj talent rozvíjal pravidelne a dlhodobo. Či už je to hudba, umenie, remeslo, príroda alebo IT, v ŠEK-u nájdeš pomocnú ruku. ŠEK ti poskytne mentora na stanovenie cieľov, pomôže nájsť učiteľa a začlení ťa do skupiny, v ktorej budeš svoj talent rozvíjať.

„Čím ťažšia výhra, tým väčšia radosť z víťazstva.” Pelé
Naše bežné dni sú často spojené s nedostatkom pohybu. Vysedávanie v škole, za počítačom, ťukanie do smartfónu, pasívne sledovanie TV. Práve hodiny bez pohybu dostaneš do rovnováhy športovými aktivitami. Zlepšíš svoje zdravie, kondíciu, schopnosť pracovať v tíme a sebavedomie. Nemusíš podávať súťažné výkony, hlavné je prekonať seba a nájsť si novú pohybovú aktivitu. Či si vyberieš loptové hry, beh, plávanie, zimné športy, karate, adrenalínové športy, alebo horskú turistiku, je len na tebe. Podobne ako pri rozvoji talentu je dôležitá pravidelnosť a dlhodobý prístup.

„Žiadny dobrý skutok, a je jedno, aký malý,  nie je nikdy zbytočný.” Ezop
Ak chceme vidieť vo svojom okolí zmenu, musíme sa tou zmenou sami stať. Pomôž svojou dobrovoľnou prácou rozvíjať svoje okolie a komunitu bez nároku na odmenu. Dobrovoľníctvo ti prináša možnosť sledovať na vlastné oči, aké jednoduché je meniť veci k lepšiemu, pomáhať druhým, pomáhať prírode. Za dobrovoľníctvo môžeš považovať svoju aktívnu prácu v rámci ŠEKu – pri tvorbe nového portálu o našej prírode. Ak si trúfaš, môžeš si navyše pribrať  aj ďalšiu dobrovoľnícku aktivitu, napríklad v nejakej charite, záchranárskom združení alebo v združení, ktoré sa venuje pomoci deťom a mládeži.

„ Každé skutočné dobrodružstvo vzniká nárazom fantázie na skutočnosť.” K.Čapek

Najviac zážitkov zažiješ, keď opustíš svoju komfortnú zónu. Zbalíš najnutnejšie veci – spacák, stan, jedlo a vydáš sa za dobrodružstvom do prírody. Vydaj sa so ŠEKom na skupinovú expedíciu a priprav sa na nové zážitky. Spolu sa na ňu pripravíme na seminári „Aktívny ochranca prírody 2“ a ku koncu školského roka vyrazíme do divočiny, na nepoznané miesta Slovenska s partiou kamarátov. Trasu, jej náročnosť a úlohy si stanovia účastníci sami.

„Premôcť zlé návyky sa dá iba dnes, nie zajtra.” Demokritos

Splniť všetky časti programu DofE môže dať zabrať. Preto má DofE 3 úrovne, aby si si vedel stanoviť také ciele, ktoré budú výzvou, ale stále zvládnuteľné.

Bronzová úroveň je určená každému od 14 rokov a jednotlivým aktivitám sa venuješ 3 mesiace + jednej oblasti sa venuješ o 3 mesiace dlhšie. Na expedíciu pôjdeš na 2 dni a 1 noc. Celé DofE ti bude trvať minimálne 6 mesiacov.

Striebornú úroveň môžeš začať vo veku 15 rokov. Na aktivity máš 6 mesiacov. Ak si preskočil bronzovú úroveň, jednej z aktivít musíš venovať ďalších 6 mesiacov. Expedícia trvá 3 dni a 2 noci.

Zlatá úroveň je dostupná od 16 rokov. Okrem rozvoja talentu, športu, dobrovoľníctva a expedície pribudne ďalšia oblasť – stáž. Zlatá úroveň je časovo najnáročnejšia a trvá 12 mesiacov. Ak si preskočil predchádzajúce úrovne, bude to 18 mesiacov, keďže jednu z oblastí musíš predĺžiť o 6 mesiacov. Expedícia trvá aspoň 3 dni a 2 noci, stáž na novom mieste, spojená s rezidenčným pobytom, trvá 5 dní a 4 noci.

Tak čo, zaujali sme ťa? Prihlás sa na adrese http://goo.gl/forms/wdrmTKMswtszLx2D3.


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory