Workshop mladých novinárov | Strom života

Workshop mladých novinárov

Nádejní mladí novinári  z celého Slovenska sa 22.-23. septembra zúčastnili workshopu, ktorý sa uskutočnil v Nitre. Išlo o druhý ročník workshopu, ktorý zorganizoval Strom života pre prispievateľov časopisu Strom alebo záujemcov o novinársku oblasť.


Na začiatku workshopu mladí novinári spolu so Žofiou Miklovičovou vytvárali krátku správu a rozdiskutovávali samotný obsah príspevkov, ktoré napísali. Druhým bodom workshopu bol fotopríbeh. Po objasnení pojmov celok, detail, polodetail nasledovalo nafotenie samotného fotopríbehu. Všetky skupiny hravo zvládli túto praktickú aktivitu a pri prezentácii vlastného fotopríbehu sme sa milo pobavili a vzájomne inšpirovali.

Popoludní novinárov čakala návšteva katedry žurnalistiky UKF Nitra, kde nás privítala Veronika Veverková. Na chvíľu sme sa stali skutočnými študentmi a vypočuli si prednášku na tému: Ako napísať dobrý článok. Hneď po prednáške nasledovala návšteva tzv. strižne, kde nám  študenti fakulty vysvetlili a ukázali, ako sa strihá video a zvuk k nemu a na čo si treba dať pozor. Zistili sme, na čo slúžia svetlá a zelené plátno a nakukli sme aj do štúdia Rádia Plus. V rádiu sme si vyskúšali, že aj keď človek nehovorí práve plynulo a bez chyby alebo nemá úplne najlepší hlas, vďaka technike sa dá dnes už všetko upraviť na dokonalé. Navštívili sme aj redakciu študentského časopisu Občas nečas, kde sme sa dozvedeli ako takýto časopis vzniká.

Na druhý deň mladí novinári navštívili televíziu Nitrička. Vyskúšali si prácu režiséra, moderátora a kameramana. V záverečnej časti workshopu Richard Weber ešte účastníkom workshopu vysvetlil techniku správneho fotenia a overené pravidlá dobrej kompozície.

Po náročných dvoch dňoch nastal čas na praktické preskúšanie. Každá skupina novinárov mala za úlohu zaujímavých spôsobom prezentovať vybranú aktivitu workshopu. Musíme skonštatovať, že mladí novinári túto úlohu zvládli veľmi úspešne. Sme na nich hrdí, že počas krátkych dvoch dní sa naučili nielen články písať ale aj ich prezentovať pred verejnosťou. Dúfame, že mladí žurnalisti našli na workshope nové inšpirácie a množstvo rád, ktoré využijú pri písaní svojich článkov.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory