O klenotoch našej prírody vo Varíne | Strom života

O klenotoch našej prírody vo Varíne

Pod štítmi Malej Fatry sa počas víkendu 10.-12.februára 2017 stretli mladí Stromáci z celého Slovenska, aby rozvíjali svoju osobnosť a vzťah k prírode. Seminár Klenoty slovenskej prírody I. sa zameral na 4 hlavné témy: rozvoj osobnosti, metodika E-U-R, krajinná fotografia a ochrana prírody v praxi.


Podujatie bolo prvé zo série seminárov z dielne Študentského environmentálneho klubu. Cieľovou skupinou sú mladí ľudia vo veku od 16 do 26 rokov so záujmom o spoznávanie prírody a samého seba. Zúčastnilo sa ho 31 zvedavých účastníkov z celého Slovenska. Atmosféru podujatia posilňovali priestory Správy Národného parku Malá Fatra vo Varíne.

varin01
Seminárom previedli účastníkov štyria lektori: Ing. Jozef Kahan, PhD., ktorý pomocou testu osobnosti a rolovej hry, motivoval účastníkov hľadať riešenia pre zlepšovanie životného prostredia v našich každodenných životoch.
Mgr. Adriana Kováčová previedla Stromákov Metodikou E-U-R. Spolu vytvárali návrhy outdoorových aktivít pre žiakov základných škôl a návštevníkov národných parkov. Tu sa v plnej sile ukázala aj veľká tvorivosť účastníkov.
Spolu s Richardom Weberom pozerali na krajinu cez hľadáčik fotoaparátu a učili sa, ako správne vytvárať príťažlivé fotografie krajiny a prírody bez ohľadu na to, či fotíme mobilom, alebo zrkadlovkou.
Mgr. David Turčáni, PhD. rozprával o globálnych a lokálnych problémoch životného prostredia, a ako tvorivou formou odprezentovať krásu našich klenotov slovenskej prírody. Z aktivity vznikli nápadité ekoplagáty národných parkov.

Na tento blok nadväzovala beseda o praktickej ochrane prírody, na ktorú prijal pozvanie vedúci oddelenia strážnej služby Národného parku Malá Fatra Mgr. Michal Babnič. Táto časť programu vyvolala najväčšiu diskusiu, kde Stromákov zaujímala najmä ochrana našich veľkých šeliem a plánovaný rozvoj diaľnice D1.
Posledný deň seminára dostala priestor aj technická téma: tvorba web stránok prostredníctvom redakčného softvéru WordPress. Ten poháňa tretinu webu a aj náš pripravovaný portál www.stromaci.sk, ktorého obsah budú pripravovať mladí Stromáci.
Stromáci si okrem vedomostí odniesli aj “domácu úlohu” a na najbližšom stretnutí odprezentujú, ako zlepšili svoj prístup k osobným výzvam a vzťahu k životnému prostrediu.
Radi by ste sa takéhoto seminára zúčastnili? Už 25.-26.marca 2017 sa uskutoční pod Tatrami v Penzióne Medvedica,Tatranská Štrba ďalší zo série seminárov – Klenoty slovenskej prírody 2. Témou stretnutia bude aktívna ochrana prírody. V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte koordinátora programu Davida na [email protected], alebo na čísle 0911 506 762. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory