Od zvedavosti k výskumu | Strom života

Od zvedavosti k výskumu

Tretí ročník súťaže Stromu života Výskumník je v plnom prúde. Mladí stromáci, ktorí sa rozhodli odhaľovať tajomstvá prírody a spoznávať svoje okolie, majú už len necelý mesiac na to, aby nám zaslali svoje zistenia (do 20.4.).


Tento rok sa rozhodlo zapojiť 32 detí, pričom 14 rieši svoj projekt samostatne, a zvyšní 18 vytvorili 9 dvojčlenných tímov. Zastúpenie je vo všetkých troch kategóriách, teda 3.-5. ročník, 6.-7. ročník a 8.-9. ročník. Názvy niektorých prihlásených prác viac či menej naznačujú, čomu sa deti venujú, no niektoré práce a ich obsah sú pre nás zatiaľ veľkým tajomstvom. A že našich výskumníkov zaujíma naozaj všetko, môžete posúdiť aj vy:


1. Monitoring kyslých dažďov
13. Nie je hlina ako hlina – vplyv kvality pôdy na rast hrachu
2. Stanovenie chemických faktorov zloženia pôdy a ich vplyv na klíčivosť rastlín 14. Zero waste life na našej škole – hudba budúcnosti
3. Voňavé bylinky vo vode 15. Monitorovanie ekologických faktorov mŕtveho ramena rieky Hron vo Valaskej
4. Vtáky v našom okolí 16. Obojživelníky a ich život (vplyv teploty a zrážok na jarnú migráciu žiab)
5. Všehochuť o počasí 17. Pozorovanie netopierov v okolí Valaskej
6. Život mravcov 18. Ako kyslý dážď ovplyvňuje rastliny
7. Farby z prírody 19. Sú včely schopné učiť sa?
8. Pes najlepší priateľ človeka ?!? 20. Máme sa obávať, keď prší?
9. Vplyv množstva potravy na hmotnosť umelodokrmovaných netopierov po hibernácii 21. Maxík
10. Správanie črievičiek pri zmene prostredia 22. Aby zelená ostala zelenou
11. Najväčšie šelmy Malej Fatry 23. Voda je život
12. Kompostáreň

Už teraz sa tešíme na články a videá od detí, aby sme sa o výsledkoch ich práce dozvedeli viac. Najzaujímavejšie projekty nám stromáci odprezentujú na stretnutí Envitalentov 19.-20. mája 2017 v Demänovskej Doline. Zároveň majú naši výskumníci tento rok po prvýkrát veľkú príležitosť prezentovať svoj výskum aj v populárnom vedeckom časopise Quark, takže sa o ich práci dozvie celé Slovensko.


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory