Geologicko – paleontologický workshop | Strom života

Geologicko – paleontologický workshop

Stopa tatranského dinosaura – Coelurosaurichnus tatricus, lebka prvého predchodcu tuleňa, morské dno na Sandbergu, trilobit vo vápenci a žraločie zuby v piesku. Takýto praveký svet sme objavovali 3 a 4. apríla, na našom prvom geologicko – paleontologickom workshope v Bratislave.


Počas výletu do praveku sme putovali po stopách dinosaurov a morského života na Slovensku. Na vlastné oči sme videli a doslova si aj ohmatali unikátne artefakty, ktoré sa nachádzajú v paleontologických zbierkach Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Vyskúšali sme si aj prácu paleontológa na významnej paleontologickej lokalite – Sandberg, ktorá sa nachádza neďaleko Devínskej Novej Vsi pri Bratislave. V jeho vápencoch a pieskoch sa dajú nájsť rôzne skameneliny ulitníkov, lastúrnikov, ježoviek, dierkavcov a dokonca aj zuby žralokov, ktoré sme pozorovali pod mikroskopom. Všetci účastníci sa skvelo zabavili pri výrobe odtlačkov a sadrových odliatkov najznámejších skamenelín nájdených na Sandbegu.

V tvorivej dielni FABLABU sme sa dozvedeli o praktickom využití najmodernejších technológií 21. storočia v paleontológii. Oboznámili sme sa s novými technológiami 3D modelovania a 3D tlače, CNC frézy ako aj laserového vyrezávača. Ako pamiatku na workshop sme si odniesli nielen certifikát ale aj kľúčenku s podobou trilobita, ktorá vyšla z dielne Creative point.

Za pomoc pri organizovaní workshopu ďakujeme doc. Mgr. Natálii Hlavatej Hudáčkovej, PhD. z Katedry geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského a Mgr. Martinovi Vlačikymu  Ph.D. zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave, programovej manažérke Natálii Vajdovej z Creative point a Ing. Jozefovi Vaškovi z FABLABU.

Tešíme sa na ďalšie pokračovanie workshopu.


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory