Stromáci zdolali Makytu | Strom života

Stromáci zdolali Makytu

Vrch Makyta sa stal reálnym aj obrazným symbolom dosiahnutia vrcholu nášho ročného snaženia. Ukončili sme tu sériu našich workshopov pre Stromákov, študentov z celého Slovenska, a zároveň sme tu zrealizovali cvičné expedície účastníkov Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu. Makyta nám zároveň ukázala, kde sú silné stránky súčasných študentov a oblasti, na ktorých je potrebné popracovať. 


Krásne prostredie hôr a roztrúseného osídlenia privítalo 26. až 28.mája 2017 v Lazoch pod Makytou posledný tohtoročný workshop študentského environmentálneho klubu, za účasti 16 stromákov a stromáčiek. Streli sme sa v dobrej nálade v piatok večer, ktorý sme venovali klenotom našej prírody, konkrétne Vysokým Tatrám v snímke Strážca divočiny.
V sobotu nás slnečné počasie ešte muselo počkať, doobedie sme totiž venovali predstaveniu územia a teoretickým základom dobrodružnej expedície DofE. Spoločne sme si prešli abecedou správneho balenia sa na turistiku a na názorných ukážkach predstavili potrebné, ale aj zbytočné veci na prežitie v prírode. Pred zdvihnutím našich nabalených batohov na plecia sme si ešte zopakovali základy navigácie v teréne a naplánovali trasu cvičnej expedície. Už nám nič nestálo v ceste vybrať sa na naše cvičné expedície.

IMG_20170527_142350512_HDR  IMG_20170527_171704101_HDR (1)  IMG_20170527_150517124_HDR

Prvé kilometre ubúdali veľmi pomaly. Tímy cvičnej expedície sa postupne “ladili” a zadelené povinnosti sa počas expedície upravovali. Na značenú trasu to bolo ešte ďaleko a tak sa každá križovatka cesty stala zastávkou pre štúdium mapy. Najťažšia časť nás čakala 100 metrov od značenej trasy, kde bolo ťažko priechodné rúbanisko, ale aj túto prekážku účastníci zvládli. A tak každým krokom sa tímy približovali do cieľa expedície. Už bez zaváhania sme prišli na Makytu. Spoločná fotografia a ukážka alternatívy stanu v praxi – celta a hamak. Myšlienky sa už začali sústreďovať na večernú opekačku. Cesta dole kopcom ubehla rýchlo a spoločne si tímy rozložili táborisko a svoje stany, opiekli špekačky a netradičné táborové špeciality. 

makyta-1

V nedeľu sme expedície vyhodnotili. Všetci ju úspešne zvládli, ale prišlo na rad aj vyhodnotenie dobrých a zlých stránok tímu. Zhodnotili sme, že je skvelé, že sme ich identifikovali ešte pred riadnou dobrodružnou expedíciou, ktoré sa zrealizujú v mesiaci jún pred prázdninami. Však nie nadarmo sa hovorí: “Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.”
Popoludnie sme ešte intenzívne venovali téme prvej pomoci a prešli sme si na príkladoch všetky možné situácie, ktoré by sme mohli zažiť v lese na výlete, alebo expedícii.
A čo čaká našich stromákov ďalej? Už v mesiaci jún zrealizujeme prvé dve dobrodružné expedície. A ďalšie nás čakajú počas letných mesiacov. Držte nám palce a do videnia s novými workshopmi v novom školskom roku. Pridáte sa aj vy?


Prejdite si s nami spoločne prvý rok Študentského environmentálneho klubu. Prečítajte si články O klenotoch našej prírody vo Varíne, Stromáci vo Vysokých Tatrách a Aktívne v Kraľovanoch, ktoré vám priblížia naše workshopy.


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory