TRIZtalent | Strom života

TRIZtalent

“Ty si ale výmyselník!” Ak ti už niekto túto vetu povedal, tak si ideálny kandidát pre pripravovaný program Stromu života s názvom TRIZtalent. Program je určený pre všetkých stromákov do 15 rokov, ktorí radi vymýšľajú nové veci alebo sa snažia zlepšiť tie existujúce.


Prečo TRIZ?

TRIZ je skratka nasledovných slov: Technická Realizácia Invenčného Zadania. Chápeme, že ide o trochu komplikovaný názov, ale pointa je veľmi jednoduchá. Najprv ti poskytneme nápady na jednoduché vynálezy, ktoré si zvládneš zostrojiť doma alebo v škole. Pomocou týchto vynálezov ti vysvetlíme konkrétny fyzikálny, chemický alebo technický princíp, na základe ktorého vynález funguje. Keď si osvojíš niekoľko princípov, nastane čas pre tvoju vlastnú kreativitu vytvoriť vynález, ktorý bude užitočný nielen pre ľudí, ale aj pre prírodu. Zároveň ti ponúkame možnosť vytlačiť si niektoré chýbajúce súčiastky na 3D tlačiarni. Stačí, ak vytvoríš model, ako má súčiastka vyzerať (napríklad z plastelíny), z ktorých dielikov by sa mala skladať a FABLAB ti ju vytlačí a zašle poštou.

Ako vyzerá príklad nejakého TRIZ princípu?

Princíp č.1: spojením dvoch samostatných vecí vznikne jedna, pričom každá jej časť bude mať inú, no užitočnú funkciu
Mať ceruzku a gumu je super. No ak máš ceruzku rovno s gumou, máš gumu vždy poruke a nemusíš ju hľadať, keď potrebuješ niečo vygumovať. Spojením dvoch potrebných vecí vznikla jedna, pričom každá jej časť má inú, no užitočnú funkciu. Aj toto je jeden z princípov TRIZu.

Ako takýto princíp využiť?
Tvoja kamarátka napríklad skúma prírodu a používa pritom množstvo pomôcok. Vždy jej trvá, pokiaľ ich všetky rozloží, pričom jednotlivé merania jej zaberajú veľa času. Nebolo by skvelé, keby mala k dispozícii špeciálny držiak, na ktorom by boli všetky prístroje upevnené a merania by mohla robiť naraz? Vieš presne, ako by ten držiak mohol vyzerať a máš odvahu ho zostrojiť? V tom prípade si využil princípu TRIZu a vymyslel si vlastný vynález.

Nie som veľmi technicky zručný, ale mám v hlave veľa dobrých napádov. Mohol by som sa zapojiť tiež?
Počas roka budeme zbierať aj nápady na chýbajúce užitočné veci. Možno sa nájde inovátor, ktorý na základe tvojho nápadu, vynález zrealizuje. Takže pokiaľ nie si technicky zručný, nevadí. Môžeš sa stať členom tímu, v ktorom ty budeš návrhár a niekto iný bude technický realizátor.

Zaujal ťa TRIZtalent? Ak áno, tak sa na teba tešíme už v septembri!
Tvoji stromáci


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory