TRIZ-Talent výsledky 2. kola | Strom života

TRIZ-Talent výsledky 2. kola

V 2. kole súťaže TRIZ-Talent sa stromácki vynálezcovia popasovali s princípom Oddelenia. Niekedy nie je potrebné či vhodné využívať vec ako celok. Niektorá jej časť nám môže prekážať, škodiť alebo je pre nás zbytočná. A preto namiesto celého vajíčka občas použijeme do koláča len žĺtko, v lete si dáme tielko namiesto trička s dlhým rukávom, a v zime zas poteší nákrčník namiesto roláku.


23 detí zo 6 Klubov sa snažilo pri svojich výtvoroch oddeliť nepotrebné od potrebného, pričom nám zaslali spolu 18 prác, svojich vlastných vynálezov. Niektoré chytili do rúk ihlu a niť, iné pravítka, nožnice či vŕtačku. Vďaka ich šikovnosti vznikli čističky na vodu, čajové vrecúška, domčeky pre zvieratká ale aj odšťavovač. Výsledky ich práce si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Medzi Cool vynálezy, ktoré postupujú do koncoročného finále, sme vybrali:

   
Zachytávač vlasov: ochráni odtok pred upchatím. Odšťavovač Juice: na rýchlu výrobu ovocnej šťavy.
Lukáš Kalinaj, Klub Envirokamaráti pod Spišským hradom, Spišské Podhradie Patrik Husár, Viktor Maľar, Klub Opál, Červenica
   
Čistička – filter na vodu: odčlení hrubé nečistoty od vody a získame úžitkovú vodu  Čistička vody pre veveričku: pri viacnásobnom prelievaní vody cez prekážky sa voda čiastočne vyčistí
Patrik Melo, Večianske veveričky, Šaľa Pavlína Čapová, Karolína Mokrášová, Klub Ochranárik, Rastislavice

Na úspešné absolvovanie každého kola TRIZ-Talentu je potrebné nielen zhotoviť vlastný vynález ale získať aspoň 3/4 bodov z vedomostného testu. Po každom úspešnom absolvovaní príslušného kola sa naši vynálezcovia posúvajú na rebríčku odbornosti:

1 úspešné kolo za rok:          Novice (nováčik)
2 – 3 úspešné kolá za rok:    Apprentice (učeň)
4 – 5 úspešných kôl za rok:  Adept (znalec)
6 – 7 úspešných kôl za rok:  Expert (expert)
8 úspešných kôl za rok:        Master (veľmajster)

Aktuálne máme 14 Nováčikov5 Učňov. No o mesiac to môže byť úplne inak. Stačí správne zodpovedať súťažné otázky a poslať nám svoj vynález spojený s princípom mesiaca. Stav po druhom kole si môžete pozrieť v tabuľke. Odpovede na otázky zas nájdete tu.

Ďakujeme všetkým zapojeným a už teraz sa tešíme na vaše ďalšie vynálezy.


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory