TRIZ-Talent výsledky 5.kola | Strom života

TRIZ-Talent výsledky 5.kola

V 5.kole technickej súťaže TRIZ-Talent na stromákov čakal princíp Spájania. Niekedy je oveľa praktickejšie, ak niektoré súvisiace činnosti prebiehajú súčasne, v rovnakom čase (ako pri kosačke so zberným košom). Inokedy zas pomôže spojiť rovnaké či podobné predmety, aby sme dosiahli výsledok, ktorý je pre nás potrebný (plot z latiek).


Do 5. kola sa zapojilo 25 detí a zaslali nám 20 vlastných vynálezov. Či už ako jednotlivci alebo tímy opäť vymýšľali a majstrovali. Vďaka ich šikovným rukám vznikli hračky, darčeky, učebné pomôcky ale aj praktické veci pre každodenné využitie. Výsledky ich práce si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Medzi Cool vynálezy, ktoré postupujú do koncoročného finále, sme vybrali:

   
Antistresová hračka – na výrobu bolo použité drevo z debničky a pásy látky Zvonkohra – môže slúžiť nielen ako ozdoba, ale aj ako plašič vtákov na záhrade
Lukáš Kalinaj, Klub Envirokamaráti pod Spišským hradom, Spišské Podhradie Patrik Husár, Viktor Maľar, Klub Opál, Červenica
   
Peračník – na drobné školské pomôcky ale aj na odkladanie šperkov, gumičiek, kozmetických prípravkov… Kryštálová štruktúra – model poslúži ako učebná pomôcka pri výklade učiva na hodinách biológie alebo chémie časticové zloženie látok. 
Alexandra Vojteková, Zuzana Skoncová, Klub Snežienky, Poprad Patrik Melo, Klub Večianske veveričky, Šaľa
   
Presýpacie hodiny – časomerač z plastových fliaš a múky Obrazy z plastových vrchnáčikov – namiesto farieb využité farebné vrchnáčiky
Denis Markovič, Klub Ochranárik, Rastislavice Ema Hlavatá, Klub Ochranárik, Rastislavice

Na úspešné absolvovanie každého kola TRIZ-Talentu je potrebné nielen zhotoviť vlastný vynález, ale aj získať aspoň 3/4 bodov z vedomostného testu. Po každom úspešnom absolvovaní príslušného kola sa naši vynálezcovia posúvajú na rebríčku odbornosti:
1 úspešné kolo za rok:         Novice (nováčik)
2 – 3 úspešné kolá za rok:   Apprentice (učeň)
4 – 5 úspešných kôl za rok: Adept (znalec)
6 – 7 úspešných kôl za rok: Expert (expert)
8 úspešných kôl za rok:       Master (veľmajster)

Aktuálne máme 4 Nováčikov, 13 Učňov a 15 Znalcov. Uvidíme, či o mesiac spoznáme prvých Expertov. Stačí zodpovedať súťažné otázky a poslať nám svoj vynález spojený s princípom mesiaca. Stav po piatom kole si môžete pozrieť v tabuľke. Odpovede na otázky zas nájdete tu.

Ďakujeme všetkým zapojeným a už teraz sa tešíme na vaše ďalšie vynálezy.

 


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory