Výskumníci Stromu života | Strom života

Výskumníci Stromu života

Štvrtý ročník biologickej súťaže Stromu života Výskumník je v plnom prúde. Mladí stromáci, ktorí sa rozhodli odhaľovať tajomstvá prírody a spoznávať svoje okolie, majú navyše opäť možnosť prezentovať svoje práce vo vedeckom časopise Quark.


Tento rok sme do súťaže dostali 32 prihlášok. Celkovo sa zapojilo 42 detí, pričom 22 rieši svoj projekt samostatne, a zvyšných 20 vytvorili 10 dvojčlenných tímov. Zastúpenie je vo všetkých troch kategóriách, teda 3.-5. ročník, 6.-7. ročník a 8.-9. ročník. Názvy niektorých prihlásených prác viac či menej naznačujú, čomu sa deti venujú, no niektoré práce a ich obsah sú pre nás zatiaľ veľkým tajomstvom. A že našich výskumníkov zaujíma naozaj všetko, môžete posúdiť aj vy:

Odpady Trvanlivosť potravín v chladničke
Lišajníky Život na rieke Torysa v Drienove
Netopiere Stav čistoty ovzdušia v areáli školy
V hlavnej úlohe cibuľa Dve strany Bábskeho jazierka
Zhotovenie kŕmidla a monitorovanie výskytu vtákov v ľudských obydliach Rozšírenie inváznych rastlín a boj s nimi v mojom okolí
Zhotovenie kŕmidla a pozorovanie vtákov v záhradkárskej osade Mapovanie výskytu kačice divej na vybranom úseku na rieke Nitrica
Výskyt opustených mačiek na sídliskách Prírodná kozmetika
Monitorovanie a čistenie čiernych skládok odpadu v okolí obce. Dreviny v areáli našej školy – tvorba náučného chodníka
Monitorovanie znečistenia rieky Nitrica v našej obci Čo to dýchame?
Monitorovanie výskytu lišajníkov Akí sme hluční
Vplyv kvality vody na rastliny Od žubrienky k žabe
Soľ nad zlato? Prevážame vzduch?
Udržateľný domov Hady moji kamaráti
Prírodné látky, ktoré zabraňujú rastu plesní Voda ako súčasť života
Zlepšenie hniezdnych možností bociana bieleho Život v okolí vody
Trápi včelu smäd? Rozmnožovanie ihličnatých stromov

Už teraz sa tešíme na články a videá od detí, aby sme sa o výsledkoch ich práce dozvedeli viac. Najšikovnejší stromáci nám svoje projekty odprezentujú na stretnutí Envitalentov 21.-22. mája 2018 v Trenčianskych Tepliciach.

Uzávierka súťaže je síce až 6.apríla, ale pokiaľ budeš mať svoj projekt hotový skôr, pošli nám informácie o svojom výskume, a možno to budeš práve ty, koho článok sa objaví v časopise Quark. Je to populárny časopis pre všetkých zvedavých, ktorých zaujíma, čo sa udialo vo svete vedy a techniky, neboja sa nových informácií a radi sa niečo dozvedia. Keď budeš mať výsledky so svojho bádania, daj nám vedieť čo si skúmal a ako to dopadlo. My už tvoj článok pošleme redakcii Quarku. Pokiaľ sa ho rozhodnú zverejniť, príde ti poštou aj dané číslo časopisu, v ktorom sa bude o tebe a tvojom výskume písať. Ocitneš sa tak v spoločnosti vysokoškolských pedagógov, výskumníkov a odborníkov z mnohých oblastí vedy z celého sveta, ktorých objavy a články sú tu publikované. A to je predsa skvelé, nie?

Informácie k hodnoteniu súťaže nájdeš na stránke http://casopis.stromzivota.sk/prales/envi-talentvseobecne-informacie/

 

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory