Súťaž pre MŠ: Z lúky do knižky | Strom života

Súťaž pre MŠ: Z lúky do knižky

Dátum
Od - do: 17/05/2018 - 08/06/2018


Strom života vyhlasuje súťaž Z lúky do knižky pre Kluby Stromu života pôsobiace pri materských školách, rodinných či materských centrách alebo pri neformálnych zoskupeniach rodičov detí do 8 rokov.

Zadanie súťaže
Najstarší dochovaný herbár na Slovensku vytvoril v rokoch 1765-1771 mních Cyprián z Červeného Kameňa so svojimi pomocníkmi. Herbár obsahuje 283 vylisovaných rastlín z oblasti Pienin a Belianskych Tatier.
Pokúste sa aj vy vytvoriť vlastný herbár s rastlinami skrášľujúcimi vaše okolie.

Na vychádzke nájdite kvitnúce rastliny a nožnicami odstrihnite z každého druhu jednu vzorku aj s listami (rastliny netrhajte, aby ste nepoškodili korene). Odstrihnuté rastlinky opatrne vložte do zip-sáčku, aby sa nezničili skôr ako ich začnete sušiť. Poznačte si charakteristiku miesta, na ktorom ste rastlinu našli a dátum zberu.
Vyberte si tvrdý podklad (ideálne rovnú drevenú dosku), na ktorý položte noviny alebo pijavý papier. Prinesené rastlinky rozložte na noviny, vyrovnajte listy i kvet (pinzetou) a prekryte ďalšou vrstvou novín. Následne rastliny zaťažte knihami (5-10 kg). Noviny budú postupne nasávať vodu z rastliny, preto je potrebné ich pravidelne meniť (inak splesnivejú). Pri presúvaní rastliny na čerstvé noviny používajte pinzetu a podkladajte si rastlinku papierom.
Po vysušení a vylisovaní rastliny ju opatrne položte na čistý list papiera alebo do zápisníka a zafixujte ju kúskami priesvitnej lepiacej pásky. Doplňte názov rastliny, charakteristiku miesta rastu a dátum zberu.

Na hodnotenie nám zašlite fotografie výsledného herbára na emailovú adresu [email protected]. Potešia nás aj fotky z realizácie súťažných aktivít. Pre zaslanie fotografií využite, prosím, dátové úložisko WeTransfer (stiahnite si návod). Tri kreatívne Kluby odmeníme peknými vecnými cenami a diplomom.

Uzávierka súťaže: 8. jún 2018


Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Komentáre

Powered by WordPress | Designed by: WordPress Themes | Thanks to best wordpress themes, Find WordPress Themes and Themes Directory