Súčasťou súťaže ENVI-Talent je aj projektová časť ENVI-Talent výskumník. Výsledky výskumu je potrebné zaslať do 31. marca 2019.
Ako výskumník môžeš ukázať, že tvoje vedomosti o prírode nie sú len teoretické, ale že vieš aj sám skúmať a odhaľovať jej tajomstvá. Zvoľ si vlastnú tému, ktorá sa ti zdá byť vedecky zaujímavá či prospešná. Môžeš robiť výskum v rámci prírodovedy alebo životného prostredia (teda projekt zameraný na živočíchy, rastliny, horniny, zložky životného prostredia a ich problémy – voda, pôda, ovzdušie). Je len na tebe, či sa chceš venovať divokej prírode, alebo robiť výskum vo svojej komunite či vo svojej izbe. Zaujímavé témy sa dajú nájsť všade (napr. skúmať stopy zvierat, kvalitu vody v potôčiku, hľadať netopiere, robiť pokusy s rastlinami,...). Ak treba, požiadaj vedúceho Klubu alebo niekoho iného (rodič, lesník, včelár či iný odborník), aby ti pomohol s prípravou a s riešením tvojho výskumu. Na projekte môžeš pracovať samostatne, ale môžete vytvoriť aj dvojicu výskumníkov. Pamätaj však, že pri realizácii projektu nesmieš ublížiť zvieratám či poškodiť životné prostredie!
Súťaží sa v troch kategóriách: 3.-5. ročník, 6.-7. ročník a 8.-9. ročník.
Hodnotenie projektu a jeho výsledkov:
- nápad – vlastný nápad, zaujímavá či prospešná téma projektu: 2 body
- skúmanie – postup výskumu, nápaditosť, vlastný prínos: 3 body
- vyhodnotenie – celkové spracovanie a prezentácia výstupov projektu: 2 body
- dôslednosť – odovzdanie kompletných podkladov (prezentácia + slovný opis) do termínu uzávierky, riadne uvádzanie zdrojov: 1 bod
Čas na skúmanie a zaslanie výsledkov: do 31. marca 2019
Kam a čo zaslať: na emailovú adresu [email protected] zašli:
- Prezentáciu výskumu – powerpoint alebo video (max. 10 min.). Pozor, video nesmie slúžiť ako náhrada za rečový prejav výskumníka. Video môže byť použité ako ilustračný materiál alebo ho počas prehrávania musí súťažiaci komentovať. Na zaslanie veľkých súborov využite dátové úložisko WeTransfer – jednoduché a rýchle úložisko s automatickým potvrdením o stiahnutí (stiahni návod).
- Slovný opis (max. 1 stranu) kde výskumník zhrnie všetko, čo považuje za potrebné k projektu povedať. Slovný opis môže slúžiť aj ako podklad pre vytvorenie článku pre časopis Quark. Úspešný výskumník sa tak môže ocitnúť v spoločnosti vysokoškolských pedagógov, výskumníkov a odborníkov z mnohých oblastí vedy z celého sveta, ktorých objavy a články sú tu publikované.
Pri zasielaní výstupov nezabudnite uviesť:
– údaje o výskumníkovi, teda meno a priezvisko, názov Klubu Stromu života, ktorého je výskumník členom a ročník, ktorý navštevuje
– názov projektu
– dôležité informácie, zdroje či odborná pomoc použité pri výskume
Máte akékoľvek otázky k Výskumníkovi? Napíšte nám na [email protected].
Čo bude nasledovať? Koncom mája (predpoklad 23.-24.5.) sa uskutoční celoslovenské stretnutie Envitalentov, na ktorom budú súťažiaci prezentovať svoje vedecké projekty. Na stretnutie budú pozvaní stromáci, ktorí okrem kvalitného projektu (viac ako 5 bodov) dosiahli vo vedomostných kolách súťaže ENVI-Talent minimálne úroveň Specialist.
Ako to vyzeralo na poslednom stretnutí Envitalentov: