Zúčastnite sa medzinárodného mládežníckeho tábora, ktorý sa bude konať v Smoleniciach v dňoch 26.-29.8. 2024.
Základné informácie o lokalite:
Malé Karpaty sú nižším pohorím Slovenska a najzápadnejším pohorím Karpatského oblúka s najvyšším vrcholom Záruby 768 m.n.m. Toto pohorie sa tiahne od Bratislavy približne 100 km severovýchodným smerom. Prevládajú tu listnaté dubové a bukové lesy s teplomilnými spoločenstvami rastlín a živočíchov. Juhovýchodné svahy pohoria sú známou vinohradníckou oblasťou.
- Smolenice sú malá obec s 3300 obyvateľmi ležiaca 45 km od Bratislavy (cca 1h autom).
- Smolenice sú známe svojim zámkom, ktorého história siaha do 14. storočia. V 19. storočí však vyhorel a v prvej polovici 20. storočia prešiel rozsiahlou rekonštrukciou v štýle romantizmu. Priamou súčasťou lokality, na ktorej budeme vykonávať obnovu územia, sa nachádza praveké slovanské hradisko Molpír zo 6.storočia pred našim letopočtom.
- Camp sa nachádza pod dolnou hranicou lesa v priamom susedstve pasienku pre hospodárske zvieratá (kravy a kozy).
CHKO Malé Karpaty
Sú chráneným územím od roku 1976 a sú začlenené v sústave NATURA 2000 členských krajín EÚ. Nie sú veľmi vysokým pohorím, môžeme ich ale nazvať „zeleným ostrovom“ rozprestierajúcim sa medzi Podunajskou a Záhorskou nížinou. Obyvateľmi Bratislavy a priľahlého okolia sú vyhľadávaným miestom pre oddych a rekreáciu. Dominujú tu lesné rastlinné spoločenstvá pričom južné svahy obľubujú teplomilné rastliny panónskej flóry. Hojne sa tu vyskytuje zver. Nie je ničím výnimočné zahliadnuť srnky, jelene či diviaky. Početné sú aj líšky, daniele, muflóny, jazvece, ojedinele vlci. Bohaté zastúpenie má vtáctvo, pričom na skalách hniezdi až 11 druhov dravcov, z ktorých najvzácnejším je Sokol Rároh. Práve na tejto lokalite má v rámci Slovenska najhojnejšiu populáciu. Doteraz tu bolo zaznamenaných aj 700 druhov motýľov a 20 druhov mravcov. Malé Karpaty sú jediné veľkoplošné chránené územie v rámci Slovenska vinohradníckeho charakteru.
Smolenice – Molpír
My sa budeme venovať lokalite Smolenice – Molpír, konkrétne obnove tamojších suchomilných trávinno-bylinných spoločenstviev, ktoré sú ohrozené zarastaním náletovými drevinami, invazívnymi druhmi a výsadbou nepôvodných druhov drevín. Obnova týchto biotopov prebieha primeraným odstránením drevín a následne obnovou pôvodného hospodárenia (pasenie a kosenie), ktoré tu chýba niekoľko desaťročí. Ochrana miestnych biotopov spadá do schémy LIFE+, Príroda a Biodiverzita v rámci sub-divízie PANALP.
Obnova územia má zároveň napomôcť k prinavráteniu jasoňa chochlačkového (Parnassius mnemosyne) a modráčika čiernoškvŕnneho (Phengaris arion). Aktivita bude realizovaná v spolupráci s miestnym hospodárom. Prisľúbená je aj účasť ochranára s odborným výkladom z chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.
Účastníci:
Účastníkmi tábora budú mladí ľudia a pracovníci s mládežou z rôznych kútov Európy, najmä však zo Slovenska, Fínska, Holandska a Grécka. Komunikačným jazykom bude angličtina. Minimálny vek účastníkov je 16 rokov, uprednostňujeme účastníkov starších ako 18 rokov.
Ubytovanie:
Ubytovanie bude zabezpečné v stanoch (3 osoby v jednom stane).
Ďalšie vybavenie:
K dispozícii bude chatka s elektrinou. Dolná časť chatky bude slúžiť ako kuchynka, podkrovie bude určené na zloženie si batohov (aby ste v stanoch mali viac miesta a zároveň, aby vám oblečenie a iné osobné veci nezmokli). Priamo pri chatke sa nachádza aj suché WC, studňa s pitnou vodou, prístrešok s posedením a vonkajší gril.
Medzi táboriskom a územím, ktoré budeme obnovovať, sa budeme presúvať pešo (10-15 minút). V tábore vždy ostane určená skupina účastníkov. Ich úlohou bude strážiť táborisko a zároveň sa postarať o jedlo pre účastníkov.
Stravovanie:
Raňajky, desiatu, obed, večerný snack si budeme pripravovať priamo v campe. Potraviny budeme nakupovať každý deň čerstvé, pretože v chatke nie je chladnička. Večera bude zabezpečená v miestnej reštaurácii. Poskytnutá strava bude vegetariánska. Ak ste vegánom alebo máte špeciálnu diétu, uveďte to v prihlasovacom formulári.
V obci sa nachádza obchod. Účastníci tak majú možnosť dokúpiť si potraviny priamo na lokalite.
Hygiena:
Pri táborisku sa nachádza suché WC. K bežným záchodom a k sprche sa bude potrebné presunúť cca 200 metrov pešo – na futbalový štadión.
Doprava:
Z Bratislavy bude ráno 26.8. prenajatý autobus. Ak by niekto tento autobus nestihol, do Smoleníc ide relatívne často verejný autobus z Bratislavy aj Trnavy. Od zastávky autobusu vo Smoleniciach je táborisko vzdialené približne 15 minút pešo. Do Smoleníc ide aj vlak, avšak je potrebné prestupovať. V posledný deň tábora bude v poobedných hodinách objednaný spoločný autobus do Bratislavy.
Nezabudnite si zaobstarať:
- Spacák, karimatka, čelovka / baterka.
- Miska, pohár, fľaša na vodu, príbor.
- Vhodné topánky a dlhé vzdušné nohavice pre prácu v teréne.
- Osobné hygienické potreby (okrem toaletného papiera), uterák.
- Hodiť sa môžu aj štuple do uší.
- Krém na opaľovanie, repelent, prikrývka hlavy, slnečné okuliare, pršiplášť (najväčšie ťažkosti nám môžu spôsobiť kliešte a bodavý hmyz: ovady, komáre).
- Kto má záujem, môže využiť očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.
Možnosti ďalších aktivít počas konania tábora (v prípade záujmu):
- Prehliadka pravekého slovanského hradiska Molpír.
- Ľahká turistika na najvyšší kopec Malých Karpat – Záruby (768m) cca 1h od tábora.
- Prechádzka na Smolenický zámok a do priľahlého parku.
- Jaskyňa Driny – cca 45min od tábora.
- Prehliadka miestneho včelárstva.
- Pútnické miesto Katarínka (zrúcanina gotického kostola v lone prírody s nezameniteľnou atmosférou).
- Zrúcanina hradu Ostrý Kameň cca 1h ¾ od tábora (po ceste vrch Záruby).
Poznámka: Niekoľko dní pred konaním tábora plánujeme usporiadať online stretnutie s účastníkmi. Účasť je dobrovoľná. Na tomto stretnutí radi odpovieme na vaše otázky ohľadom tábora.
Projekt Restoration Academy je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie z programu Erasmus+.