Slatinská dolina v okrese Bánovce nad Bebravou má nesmierne bohatstvo – kvalitné a výdatné zdroje pitnej vody zásobujúce dva kraje.
Všetky vody unikajúce z týchto prameňov zbiera rieka Bebrava, ktorá má aj svoj vlastný prameň v katastri obce Čierna Lehota. A práve o Bebrave a využívaní jej vôd, ale aj o tunajšom kraji by mal byť budúci stromácky projekt nového náučného chodníka, ktorý v tomto roku rozbehol Klub Sova v Partizánskom. V septembri 2013 sa v Čiernej Lehote uskutočnila v poradí už tretia stromácka brigáda…
Cieľom malej skupiny pracovitých dobrovoľnkov bolo vyčistiť dno a obnoviť kamenné základy bývalej sušiarne ovocia, ktorá tu fungovala ešte v sedemdesiatych rokoch. Za tých štyridsať rokov ju pohltila príroda a stromáci chceli toto dedičstvo – aspoň jej základy – zachrániť pre budúce generácie. Veď práve pestovanie ovocia a jeho sušenie tvorilo podstatnú časť živobytia obyvateľov tohto podhorského kraja. Do obnovených základov starej sušiarne, „vydolovaných“ doslova z nánosov zeminy a porastov, stromáci umiestnili lavice a stoly z bukovej polguľatiny, ktorú darovali miestni pracovníci štátnych lesov. Vybudovanie turistického posedenia v tesnej blízkosti Prírodnej rezervácie Stará Bebrava bolo len prvým počinom pre projekt náučného chodníka „K prameňom rieky Bebravy“, ktorý by mal priniesť základné informácie o nesmiernom vodnom bohatstve tohto kraja, o vzácnej prírode, ale aj o živote tunajších ľudí spred sto a dvesto rokov, vrátane sušenia ovocia, ale aj o historických a kultúrnych pamiatkach.
Pilotnou akciou pripravovaného projektu bola aprílová brigáda ku Dňu Zeme a likvidácia divokej skládky priamo na toku rieky Bebravy, pri ktorej Klub Sova spolupracoval so Základnou školou v Slatine nad Bebravou, kde pôsobia ďalší aktivisti – stromáci.