Inšpirujte sa skvelou outdoorovou aktivitou, ktorú sme dostali do redakcie.
Pani Lucia Mešková nám poslala perfektne prepracovanú hru so stanovišťami, ktorú pripravila v obci Zálesie (okres Senec) pre rodiny s deťmi. Kvôli epidemiologickým opatreniam zvolila formu, s ktorou mala dobré skúsenosti už z minulosti – samoobslužné stanoviská. Rodiny prihlásené vopred dostali svoj presný čas na štart, vyzdvihli si hracie karty a išli po vyznačenej trase.
„Aktivita mala názov „Dunajskí obri“, keďže sme obec blízko Bratislavy a preteká cez „nás“ aj Malý Dunaj. Chcela som deťom priblížiť miestnu faunu a flóru a prezradiť aj niečo naviac,” píše vo svojej správe. Na stanovištiach mali deti vždy krátky text s informáciami a k tomu úlohu. Odpovede si zapisovali do svojej karty. Úlohy na stanovištiach boli veľmi zaujímavé. Napríklad: cez hádanku prísť na dĺžku rieky Dunaj, odmerať dĺžku kartónových rýb, ktoré bežne nájdete v našich vodách a zoradiť ich od najmenšej po najväčšiu. Účastníci hľadali na stromoch zavesené rybičky a z ich písmen poskladať názov mora, do ktorého sa Dunaj vlieva, priraďovali listy ku stromu, odhaľovali pytliaka, skladali ohrozené druhy rýb, hľadali hniezdo vtákov žijúcich pri vode.
Zároveň vyčistili brehy od lastúr inváznej škľabky ázijskej a kto chcel, mohol si z nej doma vytvoriť mydelničku. Nebola im ľahostajná ani čistota vody v rieke a snažili sa nečistoty odhaliť. Postavili si aj model priehrady Železné vráta v Rumunsku, ktorá je najväčšou priehradou na Dunaji. Povedali si jej výhody i nevýhody pre človeka a prírodu. Myšlienkou ako by mohli ryby migrovať aj cez priehrady sa dopracovali k našim dunajským obrom. Tu sa hovorilo o vyze veľkej.
„Aby si ju deti vedeli predstaviť, pripravila som pre ne zrolovanú vyzu v životnej veľkosti. Ten údiv, ktorý zažívali, keď ju rozrolovávali a nebolo jej konca, bol naozaj krásny. A nebol to len údiv detí, niekedy sa viac čudovali rodičia.” Ďakujeme za úžasnú inšpiráciu a potešíme sa, ak nám ukážete svoje aktivity.