Skvelé podujatie v Bielických bahnách sa uskutočnilo aj v tomto roku.
Spojiť akciu pre deti s programom pre dospelých, to je špecialita tohoto šikovného Klubu. Urobili spoločne už veľký kus práce a starajú sa o unikátny kus zeme v ich okolí s európskym významom a za ich snahu dosiahli i ocenenie Zelená oáza z roku 2011 od Nadácie Ekopolis.
Tentoraz sa rozhodli z nášho grantu vybudovať biozáhradku v skleníku. Mladší členova tak mali možnosť sa pomocou praktických činností naučiť postupom, ako správne založiť takéto záhony. Spoločne ich potom naplnili substrátom na pestovanie zeleniny a byliniek, ktoré počas ich rastu budú skúmať a pozorovať. Napríklad to, ako prebieha klíčenie a za akých podmienok. Takto prispejú k rozvoj ich predstáv o životných prejavoch rastlín. Zážitkom a pridaním rúk k spoločnému dielu deti prirodzene pochopia dcelý proces i význam komunitnej spolupráce. No a na záver to najdôležitejšie - naučia sa dopestovať bio zeleninu, ktorú mali možnosť aj ochutnávať na spoločnom záverečnom pikniku spolu s rodičmi.
Podujatie v máji však bolo ešte niečím extra - dostali vzácnu návštevu. Skúsení ornitológovia Stanislav Harvančík a Ladislav Šnírer im porozprávali zaujímavosti o približne 130 vtáčích druhov, ktoré sa na území Bielických bahien nachádzajú.
„Počas bahennej ornitologickej rannej hodinky si deti do súťažných zápisníkov zaznamenali celkom 29 druhov, ktoré videli alebo len počuli. Najintenzívnejšie spievali slávik obyčajný, penica čiernohlavá, vlha a prekvapili aj chriašteľ vodný či trsteniarik bahenný. Dokonca si ich mohli pozrieť aj v najnovšej knihe Stana Harvančíka Spevavce Slovenska vo fotografii, ktorá obsahovala viac ako tisícku záberov. A práve táto kniha, dokonca dve, boli odmenou pre dvoch malých výhercov. Kým sa však ocitla v ich rukách, museli spolu s ostatnými deťmi absolvovať ešte ďalšie súťaže, ktoré pre nich pripravila Mima Dobiašová. Ďalšie špeciálne ceny pre malých bádateľov – monokulár, čelovku a kompas venovala Chytrá opička.
Poslednou aktivitou bahnenia bolo pozorovanie cez mikroskop a určovanie lišajníkov a machov s nadšencami pre botaniku Miriam Chrastinovou a Danielom Vlčákom. A tak sme sa dozvedeli, že na Bielických bahnách rastie nielen vzácna marica pílkatá, kvôli ktorej sa dostali do Národného zoznamu území európskeho významu, ale aj vzácny mach. A keď k tomu prirátame množstvo spevavcov, obojživelníkov a hmyzu, tak odporúčame všetkým, aby sa prišli do tejto zelenej oázy nielen vzdelávať, ale len tak v tichu pookriať," napísali o svojej vydarenej akcii, ktorá je zároveň aj neodolateľnou pozvánkou na výlet.
Ďakujeme im, že s nami rastú a milé zhodnotenie podujatia od organizátorov si musíte prečítať i vy: „Účastníci boli nadšení. Spokojnosť bola na všetkých stranách. Nespokojnosť zaznela len nad množstvom odpadu, ktorý sme vyzbierali."