Je to práve 10 rokov, čo sa odhodlali prevziať starostlivosť o vzácnu mokraď.
„Takto na jeseň, presne pred desiatimi rokmi sme si ako autori projektu Zachráňme Bielické bahná prevzali z rúk riaditeľa Nadácie Ekopolis ocenenie Zlaté oázy 2011. Spomedzi vyše tristo projektov v tom roku bol náš najúspešnejší. Cieľom projektu bolo vyčistiť vzácnu mokraď s kriticky ohrozenou maricou pílkatou od divokých skládok, vypíliť náletové dreviny ohrozujúce vzácny porast a sprístupniť lokalitu verejnosti. Aj vďaka našej iniciatíve sa Bielické bahná dostali do národného zoznamu Území európskeho významu," napísala nám Alena Borszéková, vedúca KSŽ Sova. „V roku 2011 sme tu vybudovali náučný chodník s informačnými tabuľami, lavičkami a množstvom mostíkov, ktoré umožňovali bezpečný prechod aj pre najmenšie deti z materských škôl. Za desať rokov sme tu zorganizovali mnoho brigád na obnovu mostíkov a najmä na spriechodnenie chodníka, ktorý zarastal náletovými drevinami a krovinami. Tieto sa museli každoročne odstraňovať, a taktiež bolo nutné kosiť trávnaté plochy pred informačnými tabuľami aj pri lavičkách. Na tieto práce sme využívali vlastné nástroje alebo nástroje dobrovoľníkov. V tomto roku sa náš klub Sova rozhodol, že vyzbierané peniaze od darcov z 2 % daní využije na nákup nástrojov – píly a krovinorezu. Naposledy sme ich využili poslednú októbrovú sobotu na spoločnej brigáde, kde sme si pripomenuli aj okrúhle desiate výročie vybudovania náučného chodníka a aj udelenia prestížneho ocenenia."
Napriek ich snahe však s poľutovaním musia skonštatovať, že za desať rokov vlhkosť mokrade zničila väčšiu časť vybudovaných mostíkov. Bude preto ich ďalšou úlohou pripraviť projekt na celkovú výmenu a revitalizáciu.Takto sa návštevníci i brigádnici budú na tomto mieste cítiť bezpečne. Zatiaľ na preklenutie tohoto obdobia ďalší dobrovoľníci aj zo strany verejnosti budujú v Bielických bahnách aspoň dočasné premostenia z konárov. Spolu s nimi veríme, že budúci rok sa nájde riešenie a aj s pomocou Stromu života vybudujú a osadia nové drevené mostíky. Nevzdávajú sa a z ich slov cítiť optimizmus a odhodlanie: „Popasujeme sa s prírodou opäť tak, aby vzácnosť tejto lokality bola bezpečne prístupná aj pre školákov i menej mobilných návštevníkov."
Prajeme im dostatok energie pri realizovaní projektu a príjemne strávených chviľ pri ich užitočných aktivitách. Ozaj, viete, kde sa Bielické bahná nachádzajú? Zistite na mape alebo si na toto zaujímavé a krásne miesto urobte jesenný výlet.