Viete, čo vymysleli pre svojich členov v Liptovskom Mikuláši? Niečo ozaj krásne a zmysluplné.
„Náš projekt je zameraný na zaobstaranie si bádateľských pomôcok, ktoré bude využívať 75 detí počas celého roka. Nejedná sa len o jednorázovú záležitosť, ale o pravidelné aktivity v prírode či v okolí našich materských škôlok. Príroda ponúka mnoho pomôcok aj sama, avšak aktuálna doba nám prináša tiež množstvo vychytávok a pomôcok, ktoré nám pomáhajú svet poznávať zaujímavo či do detailov. Projekt pomôže „dostať deti von“ s ešte väčšou radosťou," napísali nám a my sme ich neváhali podporiť grantom.
Vďaka zakúpeným pomôckam sa mohli malí Stromáčikovi zmeniť na botanikov, zoológov, turistov a predovšetkým nadšencov pre prírodu a jej krásy. Takto budú môcť spoznávať okolitý svet aj za bráničkou našich materskej školy. Podarilo sa im naplniť počiatočný zámer - motivovať škôlkarov tráviť čas v prírode, učiť sa prostredníctvom bádania a poznávať prírodu vlastnou skúsenosťou. V neposlednom rade sa naučili takto mnoho o faune a flóre na Liptove, z ktorých budú ešte dlho čerpať. A čo zažívali účastníci? Počas podujatí sa vyskytlo mnoho situácií, kde mali možnosť rozvíjať spoluprácu medzi sebou navzájom. Motivovali ich k tomu aj aktivity realizované v interiéri materskej školy. Naučili sa tiež prípraviť na výpravu. Rozhodnúť sa, čo treba zobrať, oboznámiť sa s bádateľským kufríkom, prehodnotiť možnosť a druh rizík, ktoré môžu priebeh ovplyvniť a pripraviť sa na ne. Keď zvládli prípravu, nasledovala stromácka výprava do okolia autobusom. Deti tu mohli poznávať a porovnať okolie s tým, ktoré sa nachádza v bezprostrednej blízkosti škôlky. Zaujal ich hmyz pod lupou, rastlinky, stromy, kríky a mali šťastie aj na niekoľko operencov.
A čo na outdoorové aktivity povedali sami Lobelkáči? „Podujatia boli veľmi obohacujúce tak pre deti, ako aj pre pedagógov či všetkých zúčastnených. „Výpravy“ do liptovskej prírody priniesli nielen poznanie o faune a flóre v našom okolí, ale aj mnoho krásnych nezabudnuteľných zážitkov, kedy deti boli hlavnými aktérmi a bádateľmi v prírode. Ocitli sa v situáciách, ktoré sa snažili vyriešiť za pomoci spolupráce v kolektíve. Často sa museli spoliehať sami na seba, zdravo si sebadôverovať, aby zvládli ťažšie prekážky či prekonali strach z nepoznaného. Spätná väzba od rodičov detí bola vynikajúca," napísala ich pani vedúca Rojčeková a my sme radi, že sa všetko vydarilo. Prajeme im veľa príjemných chvíľ vonku pri objavoch.