Zima v Slanských vrchoch ešte nepovedala svoje posledné slovo a členovia Klubu Opál navštívili Chránený areál Dubnícke bane.
Dobývanie drahého opálu na Dubníku údajne siaha až do obdobia Rímskej ríše. Až do 19. storočia, kedy boli objavené náleziská drahého opálu v Mexiku a Austrálii, boli miestne bane jediným zdrojom tohto polodrahokamu na svete. Po ukončení banskej ťažby v roku 1922, sa opustené banské štôlne stali útočiskom pre mnoho vzácnych druhov netopierov. Dnes toto územie predstavuje jedno z najvýznamnejších a najväčších zimovísk tohto lietajúceho cicavca na Slovensku. Výnimočnosť tohto priestoru potvrdzuje aj fakt, že v roku 2004 bolo vyhlásené za chránené územie európskeho významu.
Okolie baní je už členom Klubu dobre známe, preto nás potešila možnosť prezrieť si opustené podzemie. Na novovytvorenej prehliadkovej trase v štôlni Jozef, dlhej približne 1,2 km, našich stromákov osobne sprevádzala pani riaditeľka pre cestovný ruch a manažment spoločnosti Opálové bane Libanka Bc. Iveta Bernátová. Stromákov oboznámila nie len s históriou a spôsobom ťažby drahého opálu na Dubníku, ale aj naučila rozlišovať rôzne druhy minerálov a hornín, ktoré sa bežne vyskytujú v Slanských vrchoch. Skúmanie zákutí štôlne pri svetlách bateriek a zvuku kvapkajúcej vody malo veľké čaro.
Opálové bane na Dubníku predstavujú svetový unikát, s obrovskou historickou a kultúrnou hodnotou, kde v podzemí vytvorila príroda nádherné poklady. Ak túžite spoznávať nové zákutia, určite sa príďte pozrieť na Dubník.
Michael Fuchs