Prečo je dôležité dbať o to, ako dieťa drží nástroj na kreslenie?
Dieťa vo veku troch rokov postupne dokáže fixovať v ruke ceruzku. V tomto období môžete začať nenásilne, ale cielene, nacvičovať správny pinzetový úchop.
Celkom na začiatok si osvojte zvyk rozcvičiť ruky a prsty skôr, než začnete kresliť alebo písať. Vystieranie a sťahovanie prstov, krúženie zápästím, napodobňovanie padajúceho dažďa alebo solenia či hrania na klavíri by mali predchádzať každú grafomotorickú aktivitu. Ďalšími činnosťami, ktoré podporia pinzetový úchop sú napríklad práca s vodou a pipetou, trhanie i krčenie papiera, navliekanie korálikov, vyšívanie, stláčanie hubky s vodou, modelovanie, pečiatkovanie a ďalšie .
Dbajte aj na to, aby dieťa správne sedelo a nohami sa dotýkalo zeme. Zvýši sa tak jeho stabilita i pocit uzemnenia. Lakte majú byť položené na stole, ruky uvoľnené. Snažte sa, aby také bolo aj držanie kresliaceho nástroja - voľné a plynulé. Pri nesprávnom úchope sa dieťa rýchlejšie unaví, ruka a oko nestíhajú spolupracovať a práca s ceruzkou sa stane nezaujímavá či dokonca stresujúca. Najľahšou cestou pre rodiča je dávať dieťaťu príklad tým, že aj on sám bude dbať o správny úchop a ďalšie pravidlá pri grafomotorickej činnosti.
Ako by mal teda vyzerať?
Ceruzka je položená na prvom článku prostredníka, zboku ju pridržiava prvým článok palca, zhora položte ukazovák. Prsty by mali byť asi 2–3 cm od hrotu písacieho nástroja. Toto miesto môžete na ceruzke označiť gumičkou.
Možno sa vám zdá, že práca s ceruzkou nemôže byť taká veda. Vedeli ste však, že do písania a kreslenia sa zapája približne 200 svalov ruky a tela? Nechajte teda dieťa, aby si túto činnosť postupne skúšalo a získavalo pozitívne skúsenosti. Budeme radi, ak na to využite aj naše originálne materiály a hry.