Deväť návodov na výrobu hudobných nástrojov v jedinom článku.
Človek je tvor tvorivý a čo sa týka hudby, chrlí doslova mnohými nápadmi, ako si vyrobiť hudobný nástroj, ktorý by bol niečím jedinečným. Nepotrebujeme na to veľký obnos peňazí. Len fantáziu a chuť niečo tvoriť.
Kalimba –na výrobu tohoto hudobného nástroja vám stačí drevená základná doska, 5 sponiek do vlasov, kúsok lepiacej pásky, spinkovač a jeden klinec. Sponky vyrovnajte a skráťte ich dĺžku. Takto skrátené štyri sponky poukladajte na základnú dosku tak, aby tvorili akési schodíky a boli od seba vzdialené asi 1 cm. Na poukladané sponky, v ich dolnej časti preložte jednu sponku. Pomocou kúska lepiacej pásky ju prilepte, aby sa nepohla a pomocou spinkovača ju pripevnite o dosku. Potom si zoberte klinec a vložte ho pod sponky. Klinec vyrovnajte tak aby bol vodorovne s piatou sponkou, ktorú ste práve pripevnili. Klinec tiež pripevnite o dosku pomocou spinkovača. Práve ste si vytvorili svoju prvú, najjednoduchšiu kalimbu a môžete skúšať ďalšie jej verzie.
K tomu Vám určite pomôže nasledovný návod.
Hrebeň – ako zvukový nástroj bol zrejme najobľúbenejším a najpoužívanejším detským nástrojom. Stačí, ak naň priložíte jemný papier alebo pozlátko, ktoré poslúžia ako membrána. Potom už len priložite svoje pery a hrajte.
Prepelička – pod týmto pekným názvom sa ukrýva zdroj vyrobený zo škrupinky orecha a pružného drievka (alebo pásika pružinového plechu). Na jej výrobu vám stačí polškrupinka orecha, na ktorú uchytíte pružné drievko drôtikom alebo niťou. Jedna strana drievka sa musí opierať o škrupinku, druhá strana prečnievať von. Potom už len brnkáte na prečnievajúce pružné drievko, aby sa prepelička „rozdrnčala“.
Rumbagule – ak doma nájdete pár plastových, otvárateľných vajíčok alebo „kinderiek“ a zakúpite k tomu niekoľko plastových lyžíc, rumbagule budú o chvíľu na svete. Ako na to? Do vajíčka nasypte sušenú kukuricu, ryžu, hrach alebo ryžu. Naplnené vajíčko vložte medzi dve plastové lyžice a oblepte bielou lepiacou páskou (najlepšie papierovou). Páskou oblepte aj spodnú časť lyžíc. Výrobok si môžete ozdobiť alebo namaľovať, čím rumbagule dostanú unikátny vzhľad. A ste pripravení na veselú párty!
Bubienky – na tieto bubienky budete potrebovať plechovky od kávy, balóny, nožnice a lepiacu pásku. Ako na to? Odstrihnite „náustok“ balóna (tú časť, ktorú normálne dávate do úst, aby ste ho nafúkli). Natiahnite balón na otvorenú časť plechovky. Aby balón dobre držal, pripevnite ho na plechovku ešte lepiacou páskou. Aby bubienky boli efektnejšie a zaujímavejšie, môžete ďalší balón, inofarebný, predierkovať a natiahnuť ho na ten prvý balón.
Ústna harmonika – na jej výrobu budete potrebovať 2 širšie špachtle, 2 gumičky, prúžok papiera vo veľkosti špachtlí, zubné špáradlo rozdelené na 2 časti rovnako široké alebo širšie než je špachtľa. Prúžok papiera vložte medzi 2 špachtle. Na jednom konci omotajte špachtle gumičkou, až kým spolu pevne nedržia. Vložte (asi budete musieť trocha natlačiť) špáradlo do vnútra omotanej gumičky. Druhý kúsok špáradla umiestnite medzi špachtle na opačnom konci a pevne spojte gumičkou. Na vylúdenie zvuku jednoducho fúkajte vzduch do špachtlí
Tamburína – pri jej tvorbe potrebujete 2 papierové taniere, najlepšie biele, rovnakej veľkosti, zošívačku, kukuricu, hrach alebo ryžu. Najprv ozdobte taniere – akokoľvek a čímkoľvek. Potom ich priložte k sebe tak, aby dná smerovali von. Zošívačkou „zošite“ taniere takmer po celom okraji. Musíte nechať malý otvor, aby ste dovnútra mohli nasypať kukuricu, či ryžu. Po naplnení „zošite“ aj zvyšok okrajov tanierov. A tamburína je hotová.
Flauta – k výrobe flauty sa vám hodia nožnice, pravítko, 9 slamiek a priehľadná lepiaca páska. Položte si slamky vedľa seba. Z prvej nestriháte nič. Druhú slamku skráťte podľa pravítka o 2cm. Tretiu slamku skráťte o 4cm. Pokračujte takto, až skrátite 8 slamiek. Položte si väčší kus lepiacej pásky na stôl, lepiacou časťou smerom hore. Opatrne na pásku ukladajte slamky od najdlhšej po najkratšiu, tesne vedľa seba. Oblepte ich všetky pevne páskou a môžete hrať.
Kastanety – na ich výrobu budete potrebovať kartón, nožnice, 4 vrchnáky od piva, kladivo, lepidlo, niečo na ozdobu – samolepky, trblietavé fixky … Kladivom trocha sploštite vrchnáky. Na kartón nakreslite dva rovnaké pruhy so zaoblenými rohmi. Vystrihnite ich a zohnite na polovicu tak, že budú pripomínať kačací zobák. Naneste lepidlo na vnútornú stranu vrchnáka a prilepte vždy jeden vrchnák na spodnú i vrchnú stranu „kačacieho zobáka“. Potom už len stláčajte vrchnú a spodnú časť oproti sebe a „klikajte“.
Ponúkli sme vám tie najjednoduchšie návody na výrobu hudobných nástrojov. Ak by ste mali chuť vytvoriť si ďalšie, skúste sa inšpirovať nasledovnými videami:
„Rada hrám basketbal, píšem články, čítam knihy. Inšpiráciu získavam z mojich ciest.“
„Svoj voľný čas venujem záchranným prácam na hrade Hrušov. Preto mi hovoria hradná pani.“
Ak si do pohára naleješ vodu, a prstom prejdeš po jeho okraji, vylúdiš zvuk. Čo sa stane ak znížiš hladinu vody v pohári, čo sa stane so zvukom?
- Čím menej vody je v pohári, tým nižší je zvuk.
- Čím menej vody je v pohári, tým je zvuk vyšší.
foto: hamburg, pixabay, wikimedia