Poznáte metódu spolutvorby vzdelávacích modulov? My už áno.
V treťom septembrovom týždni (12.-13.9.) sme navštívili našich partnerov vo Svätom Jure, aby sme sa zúčastnili na druhom Co-creation workshope. Prostredníctvom série aktivít, ktoré moderoval Braňo Frk, sme sa zamýšľali nad tým, ako čo najlepšie pristupovať k vzdelávaniu dospelých. Cieľom workshopu bolo otvoriť mysle účastníkov z rôznych kútov Slovenska na tému vzdelávania dospelých a vypočuť si ich názory na túto tému.
V rámci workshopu sme využili metódu spolutvorby dizajnu vzdelávacích modulov, ktorá pozostáva z 5 krokov:
- Definovanie - predstavenie tém, o ktorých sa následne diskutovalo.
- Vcítenie sa - v tejto fáze sme definovali, ako by mali vyzerať naše vzdelávacie ciele a cieľová skupina.
- Vymyslieť: Čo keby... - prostredníctvom facilitovanej diskusie boli skupiny vedené k tomu, aby vymýšľali čo najviac netradičné metódy vzdelávania, ktoré by mohli fungovať pri stanovenej téme a cieľovej skupine.
- Prototyp riešenia - v tomto bode už boli definované všetky základné informácie a účastníci mali za úlohu vymyslieť možný obsah alebo metódy s vysvetlením, ako ich implementovať do vzdelávania dospelých.
- Pitch: Zhrnutie! - každý účastník dostal na konci za úlohu prezentovať svoje nápady - ako by pristupoval k vzdelávaniu dospelých v daných témach, a ostatní boli vyzvaní, aby o nápadoch diskutovali a vylepšili ich.
Celkovo sa workshop skončil výborne. Získali sme množstvo nápadov, ako pristupovať k nášmu projektu a určite viacero z nich využijeme, aby sme pomohli zlepšiť vzdelávanie dospelých na Slovensku. Účastníci excelovali vo všetkých aktivitách a šokovali nás svojimi rozsiahlymi vedomosťami o vzdelávaní dospelých. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a tešíme sa, že s vami môžeme zdieľať náš prístup a skúsenosti so vzdelávaním dospelých. Budeme radi, ak k podobnému prístupu inšpirujeme aj ostatných. Veríme totiž tomu, že sieťovanie a prezentovanie plánov "z našej kuchyne" dokáže skvalitniť našu i vašu prácu.
Aktivity projektu sú spolufinancované z programu Európskej Únie Erasmus+.