Máte nejakého domáceho miláčika doma? Veľkého či malého? Chlpatého, slizkého či vodného?
V článku vám povieme, akými užitočnými spoločníkmi vedia byť.
Ich terapeutická sila sa využíva v nemocniciach, domovoch dôchodcov i vo väzniciach. Ak si vás vaše domáce zvieratko obľúbi, bez ohľadu na to, či je to mačka, pes, králik, kôň alebo morča, stane sa vaším oddaným spoločníkom a dokonca aj terapeutom. Postupne zistíte, ako sa s domácim miláčikom dobre relaxuje, ako vám dokáže zmierniť napätie, odpútať vás od bolesti či trápenia a dokonca rozvíjať medziľudské vzťahy, podporovať komunikáciu, zlepšovať koncentráciu.
Liečivé účinky zvierat sa využívajú najmä u ľudí so psychickými poruchami, závislosťou, stresom či chorobným strachom. Využíva sa prevažne v detských nemocniciach a v zariadeniach sociálnych služieb. Prítomnosť zvieracích miláčikov lieči nielen telo, ale aj dušu, znižuje hranice agresivity a učí sebakontrole a zodpovednosti.
Okrem toho, že zvieracích pomáhačov privádzajú ľudia do nemocníc, ústavov, aj chorí ľudia chodia za nimi do špeciálnych centier. Vo svete sa začínajú rozmáhať aj zaujímavé a netradičné liečebné miesta. Napríklad také mačacie bary. Nie, nejedná sa o bary, kde sa konzumujú mačky alebo kde podávajú mačacie granule. Je to bar, v ktorom vám pri káve alebo zákusku budú robiť spoločnosť mačky. Môžete ich hladkať, zahrať sa s nimi. Samozrejme, mačky spĺňajú všetky veterinárne aj hygienické požiadavky, absolvujú pravidelnú manikúru, aby nemali ostré pazúriky, takže ich pradenie si môže užiť naozaj každý zákazník.
Aby sme mali predstavu o rôznych liečebných a terapeutických účinkoch jednotlivých druhov zvierat uvádzame niekoľko z nich:
Zooterapia – pozitívne pôsobenie zvieraťa na človeka.
Felinoterapia – terapia a liečenie ľudí, pri ktorom sa využívajú pozitívne účinky vzájomnej spolupráce medzi človekom a mačkou.
Canisterapia – terapia pomocou psov.
Hippoterapia – terapia pomocou koní.
Delfinoterapia – terapia pomocou delfínov.
Lamaterapia – terapia pomocou lám.
Insektoterapia – terapia pomocou hmyzu.
Ornitoterapia – terapia pomocou vtákov.
Ichtyoterapia – liečba rybičkami Garra Rufa.
Farmingterapia – terapia na farmách pomocou kôz, oviec, prasiat.
Všetky zvieratá, špeciálne vybrané a určené na liečenie ľudí, sú spontánne, tešia sa z našej prítomnosti, rozdávajú lásku a sú pre nás nevyčerpateľným zdrojom pozitívnej energie. Preto aj my ľudia sa správajme k zvieratám s úctou, láskou a rešpektom. Nevŕšme si na nich naše komplexy, osobné zlyhania a netýrajme ich svojou surovosťou. Nezaslúžia si to. Cítia bolesť ako my, prejavujú lásku ako my a majú radosť i žiaľ ako my. Len jedno nevedia. Rozprávať. Ale keby to vedeli, asi by sme boli veľmi prekvapení…
„Rada sa učím a zúčastňujem sa vedomostných olympiád. Vo voľnom čase tancujem a venujem sa moderným tancom.“
Čo je hipoterapia?
- Liečba pomocou koní, nazývaná odborne hipoterapia, zahŕňa najmä polohovanie chorého na chrbte koňa, nácvik správneho sedenia, jazdu cvalom/klusom/krokom a samotné hladenie koňa.
- Liečba koňom, nazývaná odborne hipoterapia, zahŕňa najmä vozenie chorého na chrbte koňa, hladenie koňa a starostlivosť o koňa.
foto: wikimedia