Článok na skvelé prázdninové čítanie, napísaný mladou stromáčkou.
Teplo zo Slnka poskytuje aj energiu na vyparovanie vody. Vodné pary vstupujú do ovzdušia, a keď kondenzujú pri tvorbe oblakov, molekuly vody toto teplo uvoľňujú. Vo vzduchu je doslova veľké množstvo energie. Predstavte si, že taká letná búrka za menej ako hodinu uvoľňuje energiu rovnajúcu sa spáleniu 7 000 ton uhlia a energia tornáda uvoľní energiu, ktorou by sa mesto New York dalo osvetľovať celú noc.
Slnko vyžaruje svoju energiu do vesmíru všetkými smermi a Zem, ktorá je od Slnka vzdialená 150 miliónov kilometrov, zachycuje iba jej nepatrnú časť. Z toho 70 percent pohltí súš a moria, menej vzduch a oblaky a 30 percent je odrazená oblakmi, atmosférou a povrchom Zeme naspäť do vesmíru. Hoci žiarenie zo Zeme nakoniec uniká do vesmíru, zdržuje sa na nej dosť dlho, takže dokáže zohrievať atmosféru. Tento skleníkový efekt spôsobujú plyny, ktoré označujeme ako skleníkové plyny. Bez prirodzeného skleníkového efektu by boli teploty na Zemi približne o 30 až 40 stupňov Celzia nižšie. Neustále pribúdanie oxidu uhličitého a iných skleníkových plynov, spôsobené spaľovaním fosílnych palív a znečisťovaním ovzdušia, však narušuje tepelnú rovnováhu, zosilňuje skleníkový efekt a zvyšuje celkovú priemernú teplotu na zemeguli.
Slnečnú energiu, ktorú dostávame doslova zdarma, dnes dokážeme využívať na vykurovanie a vyrábanie elektriky. Solárne kolektory na strechách budov zohrievajú vodu a slnečné batérie menia slnečné svetlo na elektrický prúd. Okrem toho slnečná energia je dôležitá aj pre väčšinu organizmov. Napríklad rastliny ju potrebujú na fotosyntézu živín.
Vedeli ste, že:
Na topenie ľadu, jeho premenu na paru alebo naopak je potrebná energia? Táto energia je skrytá a pri jej uvoľnení dokážu oblaky narásť do borovských búrkových oblakov.
Ak sa lúky nahradia betónom, dokáže narastajúci odraz slnečného žiarenia ovplyvniť miestne podnebie?
„Rada vyrábam nové zaujímavé veci a spolu s kamarátkou objavujeme svet.“
Ktoré z daných tvrdení nevyplýva z textu?
- Z celkového príjmu energie zo Slnka sa 70 percent odráža od povrchu Zeme, čo spôsobuje skleníkový efekt.
- Počasie vzniká vďaka energii Slnka.
foto: wikimedia.org