Pripojte sa k celosvetovej kampani, ktorej cieľom je zobrať čo najviac detí do vonkajšieho prostredia, kde sa môžu hrať a vzdelávať.
Dobre sa oblečte a poďte von. Jesenný Deň vyučovania vonku sa koná po celom svete vo štvrtok, 7. novembra 2019.
Pre učiteľov, ktorí realizujú outdoorovú edukáciu pravidelne, môže byť tento deň oslavou ich doterajších úspechov. A pre ostatných môže slúžiť ako impulz, aby s deťmi trávili viac času vonku. Veď netreba ísť hneď do lesa, stačí pravidelne využívať školský dvor alebo blízky park.
Keď sa dospelých opýtate na ich najšťastnejšie spomienky z detstva, väčšina z nich sa odohrala vo vonkajšom prostredí. Pobyt v prírode však nemusí byť len o spontánnej hre. Outdoorová edukácia, obsahujúca prvky výchovy, vzdelávania a výcviku (teda nadobúdania praktických skúseností a zručností), rozvíja kreativitu, flexibilitu, originalitu, kritické a hodnotiace myslenie, deti si pri nej budujú vzťah so svetom živej i neživej prírody, rozvíjajú svoje sociálne a komunikačné zručnosti a posilňujú svoj imunitný systém. Vo vonkajšom prostredí zároveň zažívajú ohromný pocit slobody, vnútorného sebauspokojenia a šťastia. Učitelia realizujúci outdoorovú edukáciu pozorujú u žiakov nasledovné zmeny: deti sa správajú lepšie, celá trieda má záujem učiť sa, jednotlivci, ktorým sa učilo ťažšie, sú vo vonkajšom prostredí úspešnejší. Nie je to dosť dôvodov na to, aby ste sa ku Dňu vyučovania vonku pripojili aj vy?
Vo videu sú vložené slovenské titulky. Pokiaľ sa vám nezobrazujú, stiahnite si návod ako ich zapnúť.
O kampani
V roku 2012 pätica škôl v Londýne oslavovala outdoorovú edukáciu v rámci kampane Deň prázdnej triedy, ktorú založila Anna Portch. V roku 2015 sa k tejto kampani pridalo už 600 škôl z 15 krajín. V roku 2016 sa kampaň premenovala na Deň vyučovania vonku. V roku 2017 sa do kampane zapojilo viac ako 2 milióny detí z viac ako 100 krajín. V roku 2018 to už bolo viac ako 3,5 milióna detí, pričom s 88 školami a 6 580 deťmi sa pridalo aj Slovensko. Impulzom pre zapojenie bol projekt Take me out, ktorý realizoval Strom života v partnerstve s občianskym združením INAK, Prešovskou univerzitou v Prešove a partnermi z Dánska, Veľkej Británie a Estónska