Od októbrového vydania časopisu Stromáčik sme zaviedli novú rubriku „Erbové hádanky“. Aj v novom roku v nej pokračujeme ďalšími erbmi.
Cieľom rubriky je posilniť v deťoch abstraktné myslenie, tvorbu asociácií a zapamätanie si detailu. Na základe zapamätaného obrazu potom dieťa dokáže hľadať podobnosti a identifikovať rozdiely medzi jednotlivými erbami.
Prvým krokom je vyfarbenie erbov nachádzajúcich sa v časopise podľa inštrukcií. Druhým krokom je tvorba príbehov - krátkych, aj nezmyselných asociácií, aby si obrázky na erbe zapamätalo. Príklad: modrá obloha sa usmieva na zasnežený biely štít, pod ktorým rastie kvet ako hora - modrý horec. Až v poslednom kroku sa kladú otázky (z časopisu), pričom dieťa sa na erby nesmie pozerať.
K jednotlivým erbom prikladáme aj pár zaujímavostí, ktoré si s deťmi môžete prečítať, prípadne si na internete nájdite aj fotografie z danej obce či mesta.
Obec Muráň je súčasťou Gotickej cesty, ktorá prechádza historickými pamiatkami Spiša a Gemera - Malohontu. Z obce vedie náučný chodník na Muránsky hrad, ktorý začína pri informačnom stredisku Národného parku Muránska planina. Na lúkach pri Muránskej Lehote sa v auguste koná jedna z najzaujímavejších a divácky najvďačnejších akcií „Ródeo Muráň.“ Každoročne sa organizuje aj „Zimný prechod Muránskou planinou“, ktorého sa zúčastňujú peší turisti, no najmä bežkári z celého Slovenska, ale aj okolitých štátov, pričom trate prechádzajú najkrajšími časťami panenskej prírody Muránskej planiny. Špecialitou obce sú buchty plnené sladkými plnkami (lekvár, mak, nugát, orech, višňa, čučoriedka, tvaroh, jahoda, marhuľa, malina a čierna ríbezľa).
V erbe obce sa nachádzajú dvaja lesní robotníci, ktorí pília smrek rastúci na trojvrší. Okolo stromu kvitnú dva páry kvetov a na oblohe sa nachádza žiariace slnko.
Obec Šumiac vznikla ako poddanská dedina patriaca muránskemu panstvu. Pôvodnými obyvateľmi boli Rusíni, ktorí chovali ovce, dobytok a neskôr spracovávali drevo a pálili drevené uhlie. Názov obce je odvodený od šumu miestnych lesov a bystrých vôd napájajúcich koryto Hrona. Šumiac je dedina, v ktorej sa stále dodržiavajú mieste zvyky a tradície. O kultúrny program pri viacerých podujatiach sa stará folklórny súbor Šumiačan, ktorý vystupuje v tradičných krojoch a prezentuje sa aj piesňami v staroslovenskom jazyku. Od roku 1960 patrí k Šumiacu aj osada Červená Skala.
V erbe obce sa nachádza valach – drevorubač, oblý kopec vystihujúci charakter územia a kamzík medzi dvoma smrekmi.
Tisovec je staré banské mesto rozkladajúce sa na brehu rieky Rimavy, v ktorom sa ťažila železná ruda. Pomenovanie dostalo od názvu stromu tis. V 16. storočí dostali tisovské majetky do svojich rúk tri rody: Kubíniovci, Forgáčovci a Ňáriovci. Z prvkov ich rodových erbov vznikol aj mestský erb Tisovca - z erbu najväčšieho zemepána na malohonte Žigmunda Forgáča pochádza dlhovlasá žena s korunou na hlave, pravá ruka s troma bielymi ružami pochádza z barónskeho erbu Pavla Ňáriho a ozbrojené rameno je prevzaté z erbu Kubíniovcov. Medzi súčasné pamiatky mesta patrí tisovský evanjelický kostol, ktorý sa zaraďuje medzi najväčšie evanjelické kostoly na Slovensku. V katastri obce sa nachádza aj chránený areál – Vachtové jazierko. Predmetom ochrany je mokraďové spoločenstvo s výskytom chránenej a ohrozenej vachty trojlistej.
Vznik názvu obce Závadka nad Hronom má dve verzie. Prvou je, že istý občan Závada sa odsťahoval z Polomky na odľahlé miesto a podľa neho sa pomenovala aj obec - Závadka. Iná verzia je, že pri stavbe cesty zavadzal robotníkom veľký kameň a tak dané miesto pomenovali Zavadzka - Závadka. História obce je spojená s hradom Muráň a muránskym panstvom. Pôvodne bola súčasťou kráľovskej obory, tzv. Zvolenského lesa, pod správou Muránskeho hradu. Stredom obce preteká Veľký potok a na jeho hornom toku je vybudovaná priehrada s rybníkom. Ak vás zaujíma tradičná architektúra a miestne zvyky, určite navštívte múzeum nachádzajúce sa pri vstupe do obce od Brezna. Ide o zrubový neomietnutý dom, ktorý očarí každého milovníka histórie.
V erbe obce sa nachádza oltár s dvoma sviecami a troma krížmi.