Drobné červené plody plné semienok sú prírodným zdrojom vitamínu C.
V rozprávke z lesa nelesa sa jedna kopa lístia skryla za šípkový ker. Tam si ju tchor všimol a dal sa do upratovania vlastným spôsobom. Pozrime sa teda na šípky bližšie.
Ruža šípková je ker s dlhými konármi dosahujúcimi dĺžku až 4 metre. Rastie popri cestách, na medziach, svahoch alebo na okraji lesa. Jej konáre sú pokryté mnohými tvrdými, pichľavými tŕňmi, preto nám ruky môžu ochrániť rukavice. Ružové alebo biele kvety, z ktorých neskôr vzniknú plody - šípky, sú zvyčajne jednotlivé alebo ich je zoskupených niekoľko na vrchole stoniek. Plod je mäsitý, svetločervený, zvnútra plný štetinových chĺpkov s mnohými žltými a tvrdými nažkami. Vysušená šípka je oranžovočervenej alebo svetločervenej farby, je kyslotrpká a nevonia.
Čo všetko taká drobná šípka obsahuje?
Je toho ozaj dosť. Okrem vitamínov A, B, C, E a K obsahuje aj pektín, flavonoidy, fosfor, vápnik, draslík, horčík, sodík, zinok, meď, mangán, betakarotén, vlákninu a železo.
Ako si urobiť nápoj plný vitamínu C?
Nechajte nazbierané, opláchnuté šípky usušiť tak, aby boli tvrdé. Bude to trvať niekoľko dní alebo týždnov v závislosti od prostredia. Následne 5-6 kusov podrvte a nasypte do pohára. Večer zalejte vodou a prikryte. Nasledujúce ráno sceďte cez husté sitko, môžete osladiť a vypiť. Do vášho tela si zabezpečíte obrovský prísun vitamínu C v čisto prírodnej forme.
Ako si urobiť šípkový náhrdelník?
Nazbierajte si dostatočné množstvo nie príliš mäkkých šípok. Prichystajte si drôt alebo hrubšiu niť s ihlou. Šípky postupne navliekajte a konce nite či dôtika pevne spojte. Náhrdelník má výhodu, že ho môžete po vysušení využiť na šípkový studený nápoj alebo čaj.
Ako je to u vás? Rastú šípky niekde vo vašom okolí? Na čo ste šípky využili vy? Máte aj svoj tajný šípkový recept alebo špeciálny šípkový výrobok? Podeľte sa s vaším nápadom na využitie šípok na [email protected]. Už sa na ne tešíme.