Zahrajte si hru, na ktorú netreba nič. Stačia vaše prsty.
Pripravili sme pre vás pravidlá jednoduchej hry, ktorou svoje pršteky skvele zabavíte kdekoľvek. Zapojte teda všetky strategické obvody v mozgu, ideme na to!
Hra “Paličky” je matematicko-kombinatorická hra pre dvoch.
Cieľ hry:
Strategicky premyslenými ťahmi prinútiť súpera, aby mal vystretých všetkých päť prstov na oboch rukách, a tým ho vyradiť z hry.
Priebeh hry:
Každý hráč používa na hranie hry obe ruky. Počet vystretých prstov ukazuje počet bodov, ktoré má hráč aktuálne na ruke. Obaja začínajú s jedným bodom na každej ruke – čiže na začiatku majú obaja hráči vystretý jeden prst na každej ruke.
Hráči sa striedajú v ťahoch rovnako ako pri šachu či dáme. Hráč v rámci svojho ťahu ťukne jednou rukou do jednej zo súperových rúk. Počet bodov na súperovej ruke sa zvýši o toľko bodov, koľko bodov bolo na ruke, ktorou ju hráč ťukol. Počet bodov na rukách hráča na ťahu sa nemení. Hráč nemôže ťah vynechať. (Príklad: Mirka ťukne rukou s dvomi vystretými prstami do Paľkovej ruky s jedným vystretým prstom. Paľko si k jednému bodu na ruke priráta ďalšie dva a skončí s tromi vystretými prstami na ruke. Mirke sa počet bodov na ruke nemení. Teraz je na rade Paľko.)
Pravidlá:
Ak počet prstov na jednej ruke dosiahne päť, táto ruka sa stáva „mŕtvou“ a vypadáva z hry. Mŕtvou rukou hráč nemôže ťuknúť do súperovej ruky, a nemôže do nej ťuknúť ani súper. (Príklad: Mirka ťukne rukou s dvomi vystretými prstami do Paľkovej ruky s tromi vystretými prstami. Paľko si k trom bodom pripočíta ďalšie dva. S piatimi vystretými prstami je jeho ruka „mŕtva“ a Paľko môže hrať už iba s jednou. Teraz je na rade Paľko.)
Ak počet bodov na jednej ruke presiahne päť, tento počet (5) sa vzápätí odčíta a ku konečnému počtu bodov na ruke sa pripočíta zvyšok. (Príklad: Mirka ťukne rukou s tromi vystretými prstami do Paľkovej ruky so štyrmi vystretými prstami. Paľko si k štyrom bodom pripočíta piaty, ruka sa „vynuluje“ a Paľko pripočíta zvyšné dva body, a teda skončí s dvomi vystretými prstami. Teraz je na rade Paľko.)
Mŕtvu ruku môže hráč opäť oživiť tak, že vo svojom ťahu namiesto súperovej ruky ťukne do svojej vlastnej a rozdelí tak body zo „živej“ ruky medzi obe svoje ruky. To však môže urobiť jedine vtedy, ak má na svojej živej ruke párny počet bodov. (Príklad: Paľko má jednu ruku mŕtvu a na druhej ruke má štyri vystreté prsty. Miesto toho, aby vo svojom ťahu ťukol Mirkinu ruku, rozdelí Paľko body zo svojej živej ruky tak, že ťukne do svojej mŕtvej ruky. Štyri body sa rozdelia medzi jeho dve ruky a Paľko tak skončí s dvomi vystretými prstami na každej ruke. Teraz je na rade Mirka.)
Varianty:
Hra “Paličky” má niekoľko odnoží. Niektoré pravidlá hovoria, že body si možno predávať z jednej ruky na druhú akýmkoľvek spôsobom (ruky s bodmi 2 a 3 sa môžu v rámci jedného ťahu zmeniť na 1 a 4), alebo že mŕtvu ruku už nemožno oživiť. Vždy pred hrou si preto ujasnite pravidlá, aby ste predišli zbytočným hádkam.
Prajeme príjemnú zábavu!
foto: wikimedia, pixabay