Medzinárodné stretnutie dopadlo skvele.
Prežili sme spolu štyri dni plné spoznávania, zdieľania svojich pohľadov na svet, práce i zábavy. Na Slovensko do Smoleníc pricestovali táboriť mládežníci z Fínska, Grécka, Holandska a Francúzska. My ako hostitelia sme sa snažili zabezpečiť všetko potrebné, aby sa naši hostia na Slovensku cítili ako doma. Spájala nás myšlienka udržateľnosti, ochrany prírody a zodpovedného prístupu k svetu, preto sme mali predtuchu, že toto bude vydarená akcia, no skutočnosť predčila naše očakávania. Nové slovenské i medzinárodné priateľstvá, ktoré sa v našom tábore začali, kus odvedenej práce v prírode, nové zážitky a skúsenosti, to všetko si účastníci odnášali do svojich domov.
Aby sme vás už nenaťahovali, bolo to takto: V pondelok sme sa spoločne presunuli autobusom z Bratislavy do Smoleníc, niektorí táborníci prišli sami priamo na lokalitu. Bývali sme za dedinou na farme v stanoch, ktoré sme si sami postavili i udržiavali v poriadku a čistote. K tomu nám poslúžili aj miestne sprchy a hygienické zariadenia na futbalovom štadióne, kam sme vždy po práci zamierili.
Neuveríte, kde sa odohrávali naše obedy a večere! Áno, priamo na nádhernom historickom Smolenickom zámoku a menu bolo kvôli rešpektovaniu stravovania našich fínskych partnerov dokonca vegeteriánske alebo vegánske. Nikto sa však nesťažoval, pretože jedla bolo dostatok a chutilo vynikajúco.
Na začiatku sme na prelomenie pomyselných ľadov medzi sebou absolvovali sériu hier - zoznamovačiek a zábava i rôzne aktivity sa tiahli programom počas celého pobytu. Postupne sa mnohí osmelili a komunikovali s novými priateľmi v angličtine.
Priamo v časti Molpír, ktorá bola našou cieľovou pracovnou destináciou sme sa stretli so zástupcami CHKO Malé Karpaty. Dostali sme rozsiahly odborný výklad, vďaka ktorému sme lepšie pochopili, kde sa nachádzame a aký veľký význam má naša misia. Na začiatku sme sa tiež zoznámili s prácami, čo nás počas pobytu čakajú a ktoré budeme vykonávať nasledujúce dva dni.
Naše pracovné dni začínali už od skorého rána, kedy sme hneď začali makať, čo obnášalo čistenie trasy pre osadenie plota od smetí, dreva, nánosov a iných nežiadúcich elementov. Išlo o to, aby sa lúka mohla opllotiť, aby sa na nej mohol pásť dobytok, čo zabezpečí tradičný spôsob spásania rastlinstva. Okrem toho sme tiež kosili, hrabali a ukladali na kopu rôzne spadnuté konáre.
Vo štvrtok, posledný deň tábora sme už nepracovali. Ráno sme sa najedli výdatných raňajok, pobalili stany, upratovali táborisko a program sme zavŕšili záverečným obedom na zámku. Potom sme sa rozišli každý do svojho domova plní krásnych zážitkov a nezabudnuteľných spomienok.
Veríme, že to bol štart novej generácie stromáckych táborov a stretneme sa v budúcnosti zasa. A aby sa nezabudlo: Tábor bol finančne podporený z programu Erasmus+, za čo sme vďační.