Zoznámte sa bližšie s ohrozenou psovitou šelmou, ktorá žije v našich lesoch. Možno sa dozviete aj veci, čo ste ani netušili.
Myslím si, že je to dôsledok ľudových príbehov, v ktorých sa objavuje veľký zlý vlk. Ale opakom týchto príbehov je úloha vlka ako symbolu sily, vytrvalosti a materinského pudu, keď vlčica odchovala dvoch ľudských bratov – Romula a Réma, mýtických zakladateľov mesta Rím. Keď som sa doslova zahryzol do problematiky vlka, zistil som, že vlci v priebehu uplynulých storočí zapríčinili smrť tisícok kusov dobytka a niekoľkých ľudí. Ale nechápal som, čo bolo príčinou týchto udalostí. A neviem, či dokážem prísť na to sám. Ale už viem, že z tohto dôvodu vlk stále ostáva pre človeka divokým, nebezpečným a neskrotným tvorom.
Je zaujímavé, že pred 20 000 rokmi boli človek a vlk skôr spojencami ako nepriateľmi. Obidvaja sa delili o to isté drsné životné prostredie poslednej ľadovej doby, lovili veľké bylinožravce a boli spoločenské zvieratá, ktoré žili v hierarchických rodinných spoločenstvách, vedených dominantným jedincom. Predpokladá sa, že približne v tomto období začalo vzájomné, obojstranne prospešné pôsobenie medzi človekom a vlkom.
Z dôvodu blízkej príbuznosti vlk nápadne pripomína psa, konkrétne plemená husky a nemecký ovčiak. Má však mocnejšiu stavbu tela a väčšie zuby. Vlk má hrubý zimný kožuch, ktorý mu umožňuje bezpečne prežiť pri mínusových teplotách. Vlci majú oveľa menšiu farebnú rozmanitosť ako psy – vyskytujú sa od bielej cez rozličné odtiene svetlej, krémovej a okrovej, po sivú, hnedú a čiernu, ale prevláda sivá. Medzi pohlaviami nie sú veľké telesné rozdiely, ale samice bývajú o niečo menšie.
Vlk je spoločenské zviera, ktoré žije v rodinných zväzkoch s dominantným párom. Páry žijú spolu celý život s vĺčatami. Nestáva sa, aby do svorky prijali dospelého vlka z inej svorky, ale sú známe prípady, keď si adoptovali osirelé mláďatá.
Vlci sú mimoriadne teritoriálne, značkujú si svoje územie a ostatných vlkov varujú zavýjaním. Lovia samé alebo vo svorke a je známe, že používajú rôzne finty či pasce, aby dostali svoju obeť. Skúsenejší vlci väčšiu obeť najprv prenasledujú, unavia a až potom ulovia. Vlk je na vrchole potravového reťazca a okrem medveďa a, samozrejme, človeka, nemá u nás predátora.
Čím viac som sa dozvedal o vlku, tým viac som nadobúdal pocit, že medzi človekom a vlkom stále vládne zložitý vzťah. Žiaden bylinožravec nebol pred nimi uchránený. Až do chvíle, pokým si človek bylinožravce zdomestikoval. Vlk však ostal slobodné a voľné zviera, ktoré sa nedalo tak ľahko človekom skrotiť. Jeho inteligencia, krvilačnosť a lovecký inštinkt sa preto stali pre človeka problémom. A jediné, čo človek dokázal, bol hon na vlkov. Ľudský strach z nich spôsobil zabíjanie celých svoriek vlkov. Žiaľ, tento strach sa prenášal z generácie na generáciu. Vedci, ktorí sa zaoberali výskumom vlkov, dokázali, že voči ľuďom nie sú agresívne. Naopak, dokážu ich na svojom teritóriu tolerovať. Stalo sa dokonca, že vlk nechal človeka pohladiť svoje mláďatá .
Pôvodne mal vlk pod kontrolou rozľahlé územia lesov Európy, z ktorých bol vytláčaný alebo dokonca vyhubený. Dnes ho nájdeme väčšinou len v odľahlých horských oblastiach a hustých lesoch, kde ho nerušia ľudia. Dobrou dprávou je, že človek si postupne začína viac a viac uvedomovať význam vlkov v prírode. Už dlhšie je chráneným živočíchom a vracia sa do oblastí, kde sa kedysi prirodzene vyskytoval.
Čítal si pozorne? Otestuj sa.
- Čo nevyplýva z textu článku?
- vlkov sa podarilo zdomestifikovať
- vlk zostal slobodným a voľným zvieraťom
„Veľmi ma zaujíma elektrotechnika, ale nezapriem v sebe ani športovca.“
foto: wikimedia, pixabay, public domain image