Vyhodnotenie - Grantové kolo Skvelá jar so Stromom života 2025 I. kolo

Vyhodnotenie - Grantové kolo Skvelá jar so Stromom života 2025 I. kolo

Úžasné jarné projekty našich Klubov!

Spoznajte úspešné projekty jarnej grantovej výzvy I. kolo.

Jar je obdobím, ktoré nás inšpiruje tráviť viac času vonku, objavovať krásy prírody a zapájať sa viac do vzdelávacích aktivít na čerstvom vzduchu. Veríme, že naši Stromáci využijú šancu a svoje jarné projekty obohatia o nové nápady a skúsenosti, vďaka schváleným grantom v rámci grantového kola Skvelá jar so Stromom života 2025.
Ktoré projekty boli úspešné v tomto kole? Zistíte to nižšie v našom vyhodnotení.


Prajeme vám veľa úspechov pri realizácii vašich projektov a veríme, že jarné aktivity prinesú deťom nielen množstvo zábavy, ale aj cenné vedomosti, ktoré im pomôžu rásť a rozvíjať sa.


Klub Lienky - Poďme spoznávať zvieratka zo ZOO: Naše Lienky z Bežoviec sa chystajú na návštevu ZOO, aby mali možnosť vidieť a spoznať aj zvieratá, ktoré nežijú v našich zemepisných šírkach a boli k nám dovezené z rôznych krajín. Tento projekt prispeje k rozšíreniu ich pohľadu na prírodu a umožní im spoznať rôzne druhy zvierat, ktoré môžeme vidieť v ZOO. Návšteva ZOO bude príležitosťou na hlbšie pochopenie života zvierat a ich ochrany a pre mnohé naše Lienky to bude aj prvý kontakt so ZOO.

Klub Ekoklubáčik – Sokoliari: Klub Ekoklubáčik si pripravil interaktívne vystúpenie sokoliarov, ktoré deti zavedie do sveta starovekého remesla sokoliarstva. Deti si vyskúšajú sokoliarsku výstroj a zoznámia sa s dravým vtáctvom. Počas tohto zážitkového stretnutia sa dozvedia viac o ochrane prírody a životných podmienkach týchto fascinujúcich vtákov, niečo viac z ich denného aj nočného režimu. Deti získajú nové vedomosti o prírode a kultúrnych tradíciách sokoliarstva.

Klub Ekohoteláci - Višňová alej: Cieľom ekohoteláckeho projektu je vysadiť v areáli školy višňovú alej, ktorá prinesie nielen estetickú hodnotu, ale aj praktické využitie pre žiakov. Višňové stromy, ktoré sú odolné voči mrazom a plodia už na jednoročnom dreve, budú slúžiť pri výučbe predmetov ako pečenie, výroba džemov, štiav či zaváranie. Žiaci sa tak naučia, ako využiť dar prírody v kuchyni, a zároveň prispejú k tvorbe prírodného prostredia v škole. Podporíme nielen ekologické myslenie, ale aj kreativitu pri spracovaní úrody.

Klub Bison - Svet zvierat – prírodný park Aves: Klubáci z Bisonu sa idú inšpirovať do ZŠ v Štiavnických Baniach, ktorá založila i prírodný park Aves. Táto škola je jedinou základnou školou na svete, kde sa predmet sokoliarstvo a chov koní vyučuje, je klasifikovaný a deti ho majú na vysvedčení. Projekt sa zameriava na podporu využívania inovatívnych metód výučby, ktoré aktivizujú študentov a podporujú ich záujem o predmety, ku ktorým nemajú pozitívny vzťah. Návštevu spoja s výstupom na vrch Sitno.

Klub Včielky -  Voda a jej dôležitosť: Naše Včielky z Dežeríc sa cez svoje aktivity v projekte  naučia, prečo je voda dôležitá pre život na Zemi. Nápomocné na ich ceste spoznávania im bude divadelné predstavenie „Kolobeh vody“ a nákup vodnej steny pre exteriér škôlky, ktorý umožní deťom experimentovať s gravitáciou a prúdením vody. Projekt vytvára interaktívne prostredie, ktoré deti motivuje učiť sa o prírode zábavným a zážitkovým spôsobom.

Klub usilovných sovičiek – Zveropark: Projekt umožní Klubákom spoznať nové zvieratá a dozvedieť sa viac o ich živote, potrave a ochrane. Zároveň sa naučia orientovať v novom prostredí Zveroparku Žarnovica. Vzdelávací zážitok sa umocní aj cez množstvo voľnočasových aktivít, ako bude jazda Zverokukom, tubingová dráha, lesné bludisko či streľba z praku. Výlet tak spojí učenie s dobrodružstvom a odmení žiakov za ich celoročnú prácu.

Klub Zvedavé deti - MŠ Vysoká nad Uhom - Nezabudnuteľná cesta: Deti zažijú jedinečný zážitok v podobe mobilného sférického kina, ktoré im umožní objavovať fascinujúci svet oceánov a prírody priamo v škole. Vďaka 360-stupňovej projekcii sa deti dozvedia napríklad o problémoch životného prostredia a spôsobe separovania odpadu, pričom všetko zažijú zblízka, ako keby boli priamo súčasťou deja. Inovatívny spôsob vzdelávania cez moderné kino v kupole zaujme deti a vzbudí v nich zvedavosť o ochrane planéty.

Klub Waldkind - Besiedka na prácu s drevom „píšťalka hraj“: Lesný klub Waldkind sa zameral na podporu pozitívneho vzťahu svojich detí k prírode prostredníctvom tvorivého workshopu v lese. Deti sa naučia pracovať s drevom a vyrobiť si vlastné drevené hračky, čím získajú nové zručnosti a zároveň strávia čas vonku, čo prispieva k ich lepšiemu psychickému zdraviu a sebarealizácií. Deti si odnesú nielen krásne zážitky, ale potešia ich aj vlastnoručne vyrobené výrobky z prírodného materiálu.

Klub Zvedavých včielok - Spoznávame svet zvierat:  Projekt umožní deťom spoznať život zvierat zblízka prostredníctvom interaktívnej prehliadky v ZOO Bojnice. Zážitkovým učením sa naučia rozpoznávať rôzne druhy zvierat, pochopiť ich spôsob života a starostlivosť o ne. Vďaka zábavným aktivitám si deti nielen rozšíria vedomosti, ale aj vytvoria hlbší vzťah k prírode a jej ochrane. Tento jedinečný zážitok ich prenesie k objavovaniu živočíšnej ríše.

Klub Rytieri z Podzámku - Odpadová detektívka: Rytieri sa budú učiť ako správne nakladať s odpadom a pochopiť, prečo je dôležité triediť, recyklovať a kompostovať. Oboznámia sa s negatívnym vplyvom odpadu na životné prostredie, zdravie a klimatické zmeny, a zároveň sa naučia, ako môžu svojím správaním prispieť k ochrane prírody. Projekt podporí zodpovedné správanie voči životnému prostrediu a povzbudí žiakov k aktívnemu riešeniu problémov spojených s odpadom. Rytieri prejdú zostavou recyklo aktivít, prednáškami a návštevou - “Stredisko triedeného zberu a kompostáreň Tvrdošín”, kde sa teória spája s praxou.

Klub Peklianske bocianiky - Od kopčekov k vrcholom: Cieľom projektu je umožniť deťom zažiť prírodu na vlastnej koži a naučiť sa rozpoznať základné prvky krajiny, ako aj jednotlivé pásma ochrany prírody. Prostredníctvom praktických aktivít si deti zapamätajú prírodné bohatstvá Slovenska a vytvoria si k nim pozitívny vzťah. Klubáci majú zámer, aby každé dieťa malo príležitosť spoznať a zažiť krásy našej prírody ako aj cez spoločné pozorovanie vrcholov Tatier – Bocianiky na Skalnatom Plese.

Klub Opálčekovia - Vesmír očami detí: Naši Opálčekovia sa idú zoznámiť s vesmírom a jeho zákonitosťami, aby získali konkrétnu predstavu o Slnku, Zemi a Mesiaci. Deti si prostredníctvom praktických aktivít, ako je tvorba modelu slnečnej sústavy, lepšie uvedomia, ako vesmír funguje. Súčasťou projektu bude aj návšteva planetária, ktorá im umožní ešte lepšie pochopiť tento abstraktný pojem. Projekt pomôže žiakom nielen pochopiť vesmír, ale aj citlivo vnímať krásu, jedinečnosť a čaro prírody okolo nás.

Klub pri ZŠ s MŠ Hurbanova, Martin - Tajomstvá mikrosveta: Cieľom projektu je zvýšiť záujem žiakov o prírodné vedy a podporiť ich aktívnu účasť na hodinách, čo sa prejaví v lepších výsledkoch a pozitívnom vzťahu k týmto predmetom. Vďaka práci s mikroskopom sa deti naučia praktické zručnosti, ktoré im pomôžu v ďalšom štúdiu aj v každodennom živote. Tiež sa podporí rozvoj pozorovacích schopností a analytického myslenia, čo žiakom umožní detailne analyzovať vzorky, rozvinúť kritické myslenie a zlepší ich schopnosť tímovej spolupráce, čo prispeje k rozvoju sociálnych a komunikačných zručností. 

Klub Dedinkári - Exkurzia ku dňu lesov a vody 21. 3. 2025: Medzinárodný deň lesov a Svetový deň vody si naši Klubáci chcú pripomenúť formou outdoorového vzdelávania - spoznajú tak nové miesta na Slovensku, kde si budú môcť budovať vzťah k živej a neživej prírode. Deti navštívia arborétum -Borová hora – pre Deň lesov. Potom ich čakajú pramene v kúpeľoch Sliač, kde spoja oslavu Dňa lesov a Dňa vody. Posledným cieľom bude zoznámenie sa s tropickými plazmi v kontaktnej zoo Tropical World v Sielnici, kde priamym kontaktom budú prekonávať fóbií, ktorými veľa detí trpí.

Klub Štvorlístok - O ľanovom semienku:  Stromácky Štvorlístok predstaví projekt “O ľanovom semienku”, v ktorom oboznámi deti s pestovaním a všestranným využitím ľanu v minulosti aj súčasnosti. Deti získajú praktické skúsenosti s pestovaním tejto tradičnej plodiny, spoznajú jej výživové a zdravotné prínosy a ekologický význam. Taktiež sa naučia, ako sa ľan využíva pri výrobe odevov, potravín a iných prírodných produktov, čím si uvedomia dôležitosť udržateľného lokálneho poľnohospodárstva. Svojim zámerom inšpirujú k zdravšiemu životnému štýlu a vyzdvihnú tradíciu a návrat k ľanu.

Klub Batizovskí objavitelia - Objavujeme hviezdnu oblohu - dotknime sa hviezd: Naši Objavitelia budú realizovať nové vesmírne dobrodružstvo cez jedinečný interaktívny zážitkový program. Naučia sa o planétach, hviezdach a súhvezdiach, a to nielen teoreticky, ale aj prakticky, prostredníctvom pozorovania oblohy pomocou ďalekohľadov a návštevy hviezdnej sály. Projekt podporí rozvoj ich zvedavosti a kreativity, keď budú môcť vytvoriť modely planét a výtvarné diela súvisiace s vesmírom. Bonusom bude, že deti si rozšíria svoje praktické zručnosti a získajú hlbšie pochopenie prírodovedných “vesmírnych” princípov.

Klub Kyjovčík - Na posed i učenie:  Klubáci z Kyjova sa zamerali na rozvoj a tvorbu miesta, kde budú môcť realizovať svoje outdorové aktivity. V rámci projektu sa realizujú výchovno-vzdelávacie aktivity, ktoré kombinujú prírodovedné a spoločenské predmety, a podporujú aj doučovanie žiakov. Výrazným benefitom bude skrášlenie školského dvora, starostlivosť o zeleň a vytvorenie komfortného prostredia pre relaxáciu a prácu.

Klub Komeňáčik - Eko koncert: S týmto projektom deti z Klubu si zvýšia povedomie o význame vody a jej ochrany. Vďaka interaktívnemu koncertu s populárnymi spevákmi a moderátormi sa žiaci vydajú na cestu vody od prameňa až po jej ústie, aby spoznali jej kolobeh a význam pre človeka. Naučia sa, akým spôsobom znečisťujeme vodu a aké následky to môže mať pre našu budúcnosť a súčasne  ich to bude motivovať k šetreniu vodou a k aktívnemu vzťahu k prírode.

Klub Slniečko - Tajomstvá rieky Torysa: Stromácke Slniečko ide spoznávať taje rieky Torysy. Deti sa počas turistickej prechádzky zoznámia so živočíchmi, ktoré v rieke žijú, a naučia sa, prečo je dôležité chrániť rieky. Prostredníctvom interaktívnych hier, ako je pozorovanie žiab či hranie „žabieho koncertu“ získajú praktické skúsenosti s ochranou prírody. Čas vonku a  získané vedomosti o ochrane riek sú pridanými benefitmi, ktoré deti ďalej môžu zdieľať a rozvíjať so svojimi rodinami napríklad aj  zberom odpadkov, ktoré nájdu na budúcich prechádzkach na brehoch rieky Torysy.

Klub Ecoškôlka – WORKSHOP – ZÁZRAKY S KVIETKAMI: Zámerom je vytvoriť a podporiť outdoorové vzdelávanie, ktoré poskytne deťom priestor na kreativitu, pozorovanie prírody aj oddych a to dobudovaním outdoorovej triedy aj pomocou sedacích vakov a tieniacich plachiet. Novovytvorený priestor rozvinie u detí schopnosť získavať vedomosti priamo v kontakte s prírodou a počas tohto workshopu sa zamerajú na vedomosti o rastlinách, ich liečivých vlastnostiach a dôležitosti prevencie zdravia v príjemnom prostredí.

Klub Večianske veveričky - Kúzelná dielňa: Večianske veveričky priložia ruku k dielu a vykúzlia si nový atraktívny priestor školskej dielne. Opravy stien, stolov a zverákov, spolu s výrobou upcyklovaných predmetov, rozvíjajú nielen technické zručnosti našich Klubákov, ale aj estetické cítenie. Deti sa naučia efektívne využívať odpadový materiál, vytvárať praktické a kreatívne výrobky a organizovať pracovný priestor. 

Klub Lienky a Žabky - Tu nekosíme !: Edukácia v prírode. Tentoraz si naši Klubáci založia lúku pre hmyz, ktorý má nezastupiteľnú úlohu pri opeľovaní. Časť školskej záhrady sa vyčistí od buriny, zrýľuje sa a vysejú sa tu semená lúčnych kvetov. Táto časť záhrady sa nebude kosiť a bude to ozajstný raj pre opeľovače. Deti sa naučia ich význam a úlohu v prírode. Budú sledovať hmyz, ktorý navštívi lúku, budú bádať a tak si budú i rozvíjať svoje kritické myslenie.

Klub Mravčekovia – Prepeličkovo: Projekt sa zameriava na znižovanie odpadu a podporu lokálnych potravín, okrem vlastnej výsadby v „upcyklingovaných“ záhonoch z vyradeného nábytku sa Mravčekovia zoznámia s chodom prepeličej farmy. Exkurzia im ukáže, ako sa vajíčka dostávajú do obchodov, a v školskej kuchynke si pripravia zdravé vajíčkové pokrmy v rámci rovesníckeho vzdelávania. Aktivita zároveň pripraví pôdu pre budúci chov sliepočiek na školskom dvore, čím sa prehĺbi vzťah detí k prírode, trvalo udržateľnému rozvoju a povedie k zodpovednosti.

Klub Babôčky - 1 600km lietania včielok pre jednu lyžičku medu: Naši Stromáčikovia spoznajú bližšie svet včiel, kto sú včielky samotárky, ako ich chrániť a zároveň sa zapoja do tematických hier ako „letecká dráha pre včielky“ či „opeľovací štafetový beh“. Projekt podporuje tímovú spoluprácu, pohybové schopnosti a kreativitu detí cez tvorbu plagátov, sviečok z včelieho vosku a desiatových obalov. K dispozícií budú aj knihy, 3D modely a hry, ktoré deti využijú počas prestávok.

Klub mladých skautov - Májový výstup na Sitno: Klubáci podniknú výstup na Sitno a spoznajú krásy Počúvadla v rámci krúžku “Mladí turisti”. Turistika u detí umocní vzťah k prírode, k histórii a archeológii a vykreslí čaro pôvabu prírody v danom ročnom prostredí. Pravidelná dávka turistiky je výbornou oporou pre nadstavbu predmetov ako sú biológia, dejepis, slovenský jazyk a telesná výchova.

Klub Chrobáčiky - Včielky samotárky v našej záhrade: Naše Chrobáčiky idú spoznať význam včiel tak trochu inak. Zvýšia si povedomie o opeľovačoch, ich spôsobe života a ich ochrane. Prostredníctvom realizovaných aktivít v záhrade – sadenie, starostlivosti o rastliny, pozorovania sa dozvedia o živote včiel a o ich dôležitosti a význame medonosných rastlín. 

Klub Plameniaci - Malý čajový alchymista: Kto netúži byť aspoň raz alchymistom? Projekt sa zameriava na vzdelávanie detí o základných bylinkách, ich účinkoch a výhodách pre zdravie. Spája vedomosti, tvorivosť a praktické zručnosti. Deti sa naučia pestovať bylinky, miešať čajové zmesi a rozvíjať svoje zmysly. Plameniaci podporia rozvoj zdravého životného štýlu.

Klub pri ZŠ Semerovo - Revitalizácia školského jazierka: Cieľom projektu je revitalizovať školské jazierko, kde žiaci budú pozorovať vodný ekosystém a učiť sa o klimatických prvkoch v záhrade. Vybudovaním studničky a filtračného systému sa zlepší kvalita vody a vybudujú aj vodozádržné opatrenia. Jazierko sa stane miestom na relaxáciu a odpočinok, ktoré zároveň poskytne praktické vzdelávanie o ochrane prírody.

Klub Lúka - Moja vlastná lipa: Klubáci majú za cieľ prehĺbiť vzťah k prírode, rozvíjať ekologické zmýšľanie a podporiť rozvoj svojej zodpovednosti a starostlivosti o živé organizmy. Každý Klubák si vlastnoručne zasadí svoje semienko lipy malolistej do svojho hlineného kvetináča, ktorý si originálne vyzdobí, bude sa oň starať a sledovať jej rastové štádiá. Vyvrcholením projektu bude spoločné presadenie stromčekov do prírody alebo do komunitného priestoru.

Lesný klub Čistinka - Spolu v prírode: Počas výpravy do okolia lesný klub vyčistí prírodu od odpadu. Deti budú objavovať i svet hmyzu a malých živočíchov a nakoniec si pripravia vyvýšený záhon, kde zasadia semienka a naučia sa, ako sa starať o rastliny počas jari. Projekt je rozdelený na 3 aktivity, ktoré rozvíjajú kognitívnu, afektívnu aj psychomotorickú oblasť u detí predprimárneho vzdelávania.

Klub Fijomačik - „Hmyzí raj, sokoliari a dažďová voda – ekologická škola v praxi”: Fijomáci idú vytvárať školský bohatý ekosystém, ktorý podporí biodiverzitu a zamerajú sa aj na ochranu dravcov a udržateľné hospodárenie s vodou. Pomocou motýlej záhrady a výstavby hmyzích hotelov sa prakticky naučia, ako pomôcť opeľovačom, pochopia význam dravých vtákov v prírode a získajú povedomie o ekologickom využití dažďovej vody.

Klub Sandberg - Enviro-program v bratislavskej ZOO: Klubáci oslávia Deň Zeme rôznymi prednáškami a exkurziami na tému rozmanitosti a ochrany prírody na Zemi. Téma “ MAČKOVITÉ ŠELMY” deťom priblíži prirodzené prostredie mačkovitých zvierat prostredníctvom komentovaného videoprogramu v priestoroch ZOO. Téma ”KARPATSKÝ LES” priblížiť deťom Karpatský les, cez faunu, flóru, machy, huby, lišajníky, odumreté drevo, cez to všetko, čo je v lese nepostrádateľné a že nič nie je zbytočné ani nadbytočné.

Klub KapSA - Pestujeme, swapujeme:  Projekt podporí u Stromákov rozvoj vedomostí o biodiverzite a udržateľnom pestovaní rastlín, ale aj ako správať v rámci udržateľnej módy. Prvá skupina detí sa oboznámia s bylinkami a ich účinkami, pričom si vytvoria vlastnú bylinkovú záhradu. Druhá skupina sa bude venovať vplyvu módnych trendov a potrebe recyklácie textilu, pričom si uvedomia možnosti opätovného využitia oblečenia. Na záver zorganizujú 1. swap oblečenia na škole.

Klub Vážky - Bádateľská výprava k Morskému oku: Stromácke Vážky budú na výprave, aby spoznali ďalší slovenský unikát zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO - zoznámia sa s jedinečnosťou karpatských bukových pralesov, ktoré patria do chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, kde sa nachádza aj národná prírodná rezervácia Morské oko. Tento bádateľský počin u detí podporí pozitívny vzťah k prírodným pamiatkam, posilní vedomosti, otuží vzťahy a vytvorí spoločné zážitky. 

Klub Usilovné dinosaury - V čajovni u dinosaurov: Aké je to je, len tak si relaxovať pri čaji, ktorý ste si sami dopestovali, namixovali, pripravili a vypili? Projekt sa zameriava na ekologické pestovanie ovocných kríkov, ako sú ríbezle, maliny a čučoriedky, na výrobu zdravých čajov a sirupov. Dinosaury sa naučia spracovávať rastliny a vytvoria vlastné darčeky v podobe čajov zo sušených lístkov a plodov.

Klub Ochranári zo Šaroviec - Svet pod mikroskopom: Tento Klub rád objavuje a nahliada do mikrosveta, ktorý je voľným okom neviditeľný. Zakúpením mikroskopu deti získajú praktické skúsenosti v oblasti biológie a preskúmajú rôzne prírodniny. Prostredníctvom práce s mikroskopom sa naučia pracovať s číselnými hodnotami, zhotovovať preparáty a analyzovať environmentálne záťaže. Nadobudnuté hodnoty ich povýšia do úrovne aktívnej účasti na experimentoch a výskume a rozšíria sa ich vedomosti o mikrobiálnych a biologických procesoch.

Klub pri MŠ Veľké Uherce - Dobrodružstvá motýľa Emanuela: Stromáčikovia sa oboznámia so životom hmyzu, najmä s vývojovým cyklom motýľa. Naučia sa, ako sa starať o rastliny, ako si dopestovať zeleninu a pozorovať hmyz v záhradách. Prostredníctvom kamaráta Emanuela zažijú praktické, výtvarné a pohybové aktivity, budú si rozvíjať motoriku, spoluprácu a komunikačné zručnosti, zažijú prírodu na vlastnej koži.

Klub Perínski škriatkovia - Dažďové potešenie: Deti milujú aktivity zážitkového učenia, pozorovanie prírody a všetko čo súvisí a je prepojené s flórou a faunou. Klubácki Škriatkovia sa zamerajú na vodný prvok, keďže voda je dôležitou súčasťou prírody. Vytvorením dažďovej záhrady, ktorá bude zadržiavať dažďovú vodu prilákame hmyz a vtáctvo, čím deti spoznajú dôležitosť vody v prírode a naučia sa, ako ju efektívne a hospodárne využívať.

Klub Šťastná planétka - Tajomstvá lužného lesa: Návštevou ekocentra Čunovo získajú naši Stromáci nové poznatky z oblasti pozorovania flóry a fauny lužných lesov a bádania o mokradiach a súbežne si rozšíria vedomosti o prírodných ekosystémoch, pričom deti si na konci projektu budú schopní opísať základné druhy rastlín a živočíchov v tejto oblasti a vysvetliť význam lužných lesov a mokradí pre prírodu.

Klub Usilovní mravčekovia – Návšteva - Východoslovenské múzeum v Košiciach expozícia - Príroda Karpát a pohybovo-edukačné hry na Alpinke v Košiciach: Návšteva múzea prehĺbi našim Mravčekom vedomosti o histórii Zeme, vzniku hornín, skameneného sveta, kráľovstvo minerálov, krásy kameňa, pôvab rastlín a rôznorodosť živočíšnych druhov. Poskytne im reálnu predstavu o karpatskej prírode, ktorá nás obkolesuje, jej krásu a dôležitosť pre samotného človeka. 

Klub Ochranárik - Spoznávame Kežmarský hrad: Klubácki Ochranári sa zamerajú na čistenie svojho okolia a okolia osady cez zber odpadu ako elektroodpadu, mobilov, batérií a zubných kefiek s následne nadväzujúcou aktivitou správneho separovania. Takto chceme podnietiť ďalších pasívnych členov, aby sa pridali a aby každý svojou prácou prispel k čistejšiemu životnému prostrediu. Odmenou im bude výlet na Kežmarský hrad, odkiaľ si odnesú množstvo zážitkov a nových vedomostí. 

Klub Jánovské svište - Potujeme so Stromáčikom: Svište z Jánoviec podujatia zamerané na budovanie vzťahu k prírode, životnému prostrediu, kultúrnemu dedičstvu a zdravému životnému štýlu. Podniknú výlet do Starej Ľubovne a v nej objavia Ľubovniansky hrad a skanzen, vyrazia na Liptov a tam spoznajú expozíciu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva a Stanišovskú jaskyňu. Nadobudnuté zážitky, poznatky a skúseností pretavia aj do cyklu “jarné tvorenie so Stromáčikom” - kde veciam dajú druhú šancu.

Klub Moruša a Čerešňa - Ako sa ilustruje kniha: Podujatie „Ako sa ilustruje kniha“ prepája umeleckú tvorbu s environmentálnym vnímaním sveta. Cieľom je ukázať deťom, že ilustrácia nemusí byť len o komerčných materiáloch, ale môže byť úzko spätá s prírodou. Tvorba ilustrácií prírodnými farbami nielen podporuje ekologické myslenie, ale zároveň deťom ukazuje, ako môže byť umenie udržateľné a rešpektujúce životné prostredie.

Klub Zelená planéta - Expedícia Objavme ostrovné lúčky pri Ekocentre Čunov: Klubáci sa vyberú na expedíciu zameraná na spoznávanie biotopov a ekosystémov chránených krajinných oblasti južného a západného regiónu Slovenska. Deti svoje poznatky zaznamenajú, spracúvajú v podobe prezentácií. Z expedícií plánujú zostaviť spoločný Stromácky denník a tak inšpirovať ostatných žiakov.

Klub Múdra sova pri ZŠ s MŠ Poloma - Viktóriine záhrady s bludiskom Čertova skala: Projekt Stromákom umožní spoznať Viktóriine záhrady v Starej Ľubovni, kde deti zažijú blúdenie v najväčšom prírodnom bludisku v strednej Európe. Počas prechádzky plnej kreatívnych úloh sa deti naučia o rastlinách, ktoré tvoria toto jedinečné bludisko, a objavia legendu o Čertovej skale. Cieľom je získať nové skúsenosti a rozvíjať zručnosti pri hľadaní cesty do stredu bludiska, kde ich čaká nádherný výhľad na Ľubovniansky hrad.

Klub Perínski Škriatkovia - Dažďové potešenie: Deti milujú aktivity zážitkového učenia, pozorovanie prírody a všetko čo súvisí a je prepojené s flórou a faunou. Klubácki Škriatkovia sa zamerajú na vodný prvok, keďže voda je dôležitou súčasťou prírody. Vytvorením dažďovej záhrady, ktorá bude zadržiavať dažďovú vodu prilákame hmyz a vtáctvo, čím deti spoznajú dôležitosť vody v prírode a naučia sa, ako ju efektívne a hospodárne využívať.

Lesný klub Čistinka - Spolu v prírode: Počas výpravy do okolia lesný klub vyčistí prírodu od odpadu. Deti budú objavovať i svet hmyzu a malých živočíchov a nakoniec si pripravia vyvýšený záhon, kde zasadia semienka a naučia sa, ako sa starať o rastliny počas jari. Projekt je rozdelený na 3 aktivity, ktoré rozvíjajú kognitívnu, afektívnu aj psychomotorickú oblasť u detí predprimárneho vzdelávania.

Klub Rakúske stromčeky - Outdoorová učebňa: Klubáci z Rakús plánujú uplatňovať svoje edukačné aktivity vo vonkajšom prostredí. Dobudovaná oudoorová učebňa  stolami, lavicami na sedenie a tieniacimi prvkami im pomôže pri vyučovacích edukačných činnostiach počas celého roka a v rôznych poveternostných podmienkach a a oni budú môcť rozvíjať svoje vedomosti vo vonkajšom prostredí, čo by malo mať pozitívny vplav aj na ich zdravie.
 

Logá na stiahnutie:

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR

NIVAM - Národný inštitút vzdelávanie a mládeže

Strom života

Všetky logá spolu A4 plagát (pdf)

Formuláre na zúčtovanie grantu:

Záverečná správa (PDF)

Záverečná správa (Word)

Prezenčná listina (PDF)

Prezenčná listina (Word)

foto: cz.depositphotos.com

Chceme Vám prinášať obsah, ktorý Vás naozaj zaujíma, preto používame súbory cookies. Kliknite na tlačidlo Prijať všetky, ak súhlasíte s používaním cookies a zbieraním štatistických dát touto webovou stránkou pre účely zobrazovania relevantného obsahu a reklamy.

Spravovať možnosti

Nastavenia môžete upraviť kliknutím na jednotlivé položky. Pre viac informácií o GDPR navštívte túto stránku.

Účely spracovania dát