Spoznajte úspešné projekty jesenného grantového kola
Spoznajte úspešné projekty grantového kola Skvelá jeseň, I. kolo vyhodnotení:
Vytúžené ochladenie a čaro jesene láka a inšpiruje tráviť čas aktivitami v prírode či poskytuje vhodné podmienky pre outdoorovú edukáciu aj vo vašich školských dvoroch. Veríme, že toto obdobie naplno využijú aj naši Klubáci za pomoci grantu, ktorý im bol schválený v rámci grantového kola Skvelá jeseň so Stromom života 2024. Ktoré projekty boli úspešné v tomto kole? To zistíte nižšie vo vyhodnotení.
Prajeme nech sa vám podujatia vydaria a nech deťom prinesú veľa trvalých vedomostí i zážitkov!
Klub Vodáčik - Vyrob dom, zasaď strom: Vodáčikovia si vymysleli projekt vytvorenia vlastného malého ekosystému lesa. Ako na to pôjdu? Vysadia si stromčeky, trvalky a budú lákať doň aj nových obyvateľov cez osadený hmyzí domček. Okolie ich minilesa očistia od všetkého, čo doň nepatrí a už budú sa oň starať a pozorovať ako riastie a akí hmyz či iné živočíchy priláka. Postupne budú upevňovať poznatky o sadených rastlinách a rôznych druhoch živočíchov a tak pestovať svoj vzťah k prrode a ochrane životného prostredia.
Klub Batizovskí Objavitelia – Environmentálne outdoorové centrum- EKO work-zóna: Objavitelia z Batizoviec plánujú vytvorenie vhodnej a bezpečnej environmentálnej eko-zóny, ktorá bude slúžiť na outdoorové vzdelávanie. Priestor doplní oddychová a relaxačná zóna pre deti, ako aj pracovné stanovištia okrúhle stoly s lavičkovým sedením. Šikovní Klubáci aj vymaľujú lavičkové sedenie či steny svojej novej učebne.
Stromáčikovia pri MŠ Veľké Uherce - Život vo vode aj pri vode: Stromáčikovia z Veľkých Uheriec prostredníctvom zakúpených hier a pomôcok sa budú zoznamovať hravou formou so životom vo vode i pri vode. Lepšie porozumejú podmienkam nevyhnutným pre život jednotlivých druhov vovodných biotopoch, oboznámia sa s pojmami „jazero, rybník, potok“ či „more, oceán“. Budú vedieť opísať životný cyklus ryby aj žaby a poznatky si zafixujú aj priamym pozorovaním v prírode. Podporíme tak ich kladný vzťah k nášmu okoliu a ochrane životného prostredia.
Klub pri ZŠ Skýcov - Super deň v Madonane: Klubáci zo Skýcova nahliadnu do života hospodárskych vierat, ich životných podmienok a potrebnej starostlivosti cez edukatívny program, ktorý deti prevedie každodennými rutinami chovateľa hospodárskych zvierat, ku ktorým nevyhnutne patrí kŕmenie, čistenie a samozrejme aj dojenie. Prácu si dokonca budú môcť aj vyskúšať a cez zážitok nadobudnúť ďalšie vedomosti o zvieratách a vedomosti o starostlivosti o ne, ktoré dnešným deťom chýbajú. Takýmto spôsobom budú mať Klubáci väčší kontakt s prírodou a upevnia si k nej svoj vzťah.
Klub EKOKLUBÁČIK - EKO DIVADIELKO ShowDeTom - Divadelné predstavenie Malý princ:
Ekoklubáci sa budú venovať téme recyklácie hravou divadelnou formou, ktorá bude spojená s recyklačným workshopom. Môžu sa tešiť na edukatívne spracovanie enviro témy s piesňami a s textami o ochrane životného prostredia a recyklácii a takto si ľahšie môžu osvojiť ekologické správanie cez edukačné texty piesní, cez divadelný zážitok a recyklačný workshop. V divadelnom predstavení nás Malý princ prevedie po planétkach a vysvetlí čo je to RECYKLÁCIA a ako funguje a potom si spoločne zaspievajú pesničky Eko-Rapera Tomíka jeho piesne s enviro tématikou a ľahšie si cez hudbu zapamätajú a osvoja ekologické správanie.
Klub pri MŠ pri Kalinčiakova 1 - Exotické zvieratá v škôlke: Cieľom projektu je oboznámiť deti s rôznymi exotickými zvieratami a to kontaktnou formou. Do materskej školy Klubáci pozvú Farmu Madagaskar, ktorej členovia urobia deťom vekuprimeranú odbornú prednášku o rôznych druhoch exotických zvierat (hady, plazy, korytnačky, atď.) a zároveň deťom poskytnú možnosť bezpečného priameho kontaktu s týmito zvieratami. Aj takýmto spôsobom naši Klubáci plánujú budovať u detí pozitívny vzťah k zvieratám a zároveň aj k životnému prostrediu, v ktorom zvieratá žijú.
Klub Rakúske stromčeky - Návšteva kláštornej školy: Klubáci v Rakúsoch si v predošlom projekte v areáli svojej školy vysadili Bylinkovú záhradu a radi by sa o bylinkách a ich využití dozvedeli oveľa viac a to priamo v Kláštore v Červenom Kláštore návštevou ich „Kláštornej školy“ so zameraním na prírodné a kultúrne dedičstvo a na všestranne zdravý spôsob života. Súčasťou projektu je účasť na tvorivých dielňach zameraných na výrobu produktov z liečivých bylín pod dozorom „lekárnikov“ z Cypriánovej manufaktúry.
Klub Sovičky - Zážitková cesta: Klubácke Sovičky sa v tomto projekte vydajú spoznať zážitkovú, experimentálnu galériu LaborARTorium v Spišskej Novej Vsi a Náučný chodník „Žabia cesta“ v Levoči a to hravou formou. Vyskúšajú si jednotlivé aktivity, ktoré ponúka galéria a náučný chodník a ich prostredníctvom si upevnia svoje vedomosti z neživej aj živej prírody netradičou a zážitkovou formou.
Klub Štvorlístok - Vzácne prírodné spoločenstvá: Zámerom projektu Štvorlítkov je poukázať na význam rozmanitosti rastlinných a živočíšnych druhov v prírode, zvýšiť informovanosť detí o ekosystémoch a biodiverzite, rozvíjať environmentálne cítenie a učiť deti myslieť v súvislostiach poukázaním na dôsledky zásahov človeka na krehkú rovnováhu ekosystémov. Začnú prírodým spoločenstvom lesa, budú skúmať potravinový reťazec, navštívia prírodovedné múzeum A. Kmeťa, vytvoria si vlastné mikroekosystémy vo fľaši a o svojich zážitkoch a vedomostiach porozpávajú svojim rovesníkom.
Klub Lienky pri MŠ Bežovce - Odkiaľ k nám prišla kvapka vody a kde všade ju môžeme nájsť:
Cieľom projektu je zasvätiť deti do tajomstiev kolobehu vody prostredníctvom rôznych aktivít - ukázať deťom, kde sa v prírode nachádza voda. Deti spoznajú základné prírodné zdroje vody, jej využitie človekom a potrebu jej ochrany. Blišie pochopenie týchto súvislostí umoží aj plavba loďou po Zemplínkej šírave. V získavaní vedomostí klubácke Lienky budú pokračovať celoročne v ich outdoorovej triede, pričom im budú nápomocné aj úložné boxy na potrebné pomôcky.
Klub Plameniaci - Poznávanie stromov a života v okolí školy: Plameniaci plánujú zábavným a bádateľským spôsobom spoznávať stromy a kry vo svojom okolí v krásnom prostredí, v ktorom žijú - obklopení prírodou Malou a Veľkou Fatrou. Ukážu si rôzne metódy poznávania stromov, spoznajú rôzne štruktúry ich častí a pri svojej výskumnej práci budú využívať dokonca aj mikroskop. Prostredníctvom spoznávania prírody, Klubáci chcú upevniť svoj vzťah k svojej okolitej prírode a pochopiť potrebu jej ochrany.
Klub Lienky – Žabky Dudince - Čin – čin: Klubáci z Dudiniec posilňujú svoju edukáciu v outdoorovom prostredí. Pokračovanie výsadby stromov má za cieľ vytvoriť zelenú strechu, pod ktorou sa budú deti učiť tentokrát o vtákoch, ktoré sú pre našu prírodu nevyhnutnou súčasťou. Práve koruny zasadených stromov majú prilákať vhodnými podmienkami vtáctvo aj do okolia ich spojenej školy. Podujatie odštartuje známa rozprávka Čin – čin, po ktorej sa bude realizovať rovesnícke vzdelávanie, na ktorom školáci pripravia škôlkarom rôzne úlohy zo sveta operencov. Výsadba stromov sa bude realizovať za pomoci starších žiakov školy a veríme, že veľký vtáčí deň bude pre všetkých zážitkom.
Klub Mravčekovia Dudince – Čimčara: Aj Klub Mravčekov sa zameria na spoznávanie chránených vtákov okolia, ktoré z našich miest postupne miznú a budú sa spolupodieľať na vytváraní prostredia, do ktorého sa radi vrátia. Napadnuté tuje na hranici ich šk. pozemku nahradia vždy zelenými kríkmi, ktoré oddelia priestor pre deti od rušnej cesty a zároveň sa vytvorí miesto, kde sa môžu vtáky ubytovať. Žiaci vyrobia vlastný atlas vtákov, ktorý rozšíri vlastné učebné materiály a vyrobia vtáčie búdky, ktoré umiestnia v šk. záhrade, čím si deti posilnia svoj vzťah k prírode a budú aj reálne napĺňať myšlienku trvalo udržateľného rozvoja.
Klub pri MŠ Dlhá ul.1, Komárno-Nová Stráž - Sokoliari v MŠ: Stromáčikovia z Komárna majú zámer v rámci environmentálnej výchovy sa oboznámiť s dravým vtáctvom žijúcim na našom území. Deti spoznajú viac druhov nočných aj denných dravcov, pozrú si živú prezentáciu vtákov, môžu vtáky sledovať zblízka, pohladkať, pozorovať sokoliarsku výstroj a tak prepoja tematiku vtáctva z ich učebných osnov, pretože zážitkovým učením sa deťom oveľa hlbšie vryjú do mysle nové vedomosti.
Klub Šťastná planétka - Pramene a studničky: Členovia klubu sa rozhodli spoznávať pramene a studničky v Bratislavskom lesoparku cez Expedícia do Centra ekovýchovy Kamzík. Budú mať možnosť pochopiť ich všeobecnú dôležitosť a sami aj prispejú k ochrane prírody prakticky – a to čistením potoka. Prostredníctvom rôznych aktivít pochopia ich význam pre lesný ekosystém a prírodu a svoje získané vedomosti si odovzdajú rovesníckym učením medzi klubmi prostredníctvom vypracovaných prezentácií.
Zelená planéta - Bádateľská expedícia na Kamzíku: Členovia klubu spoznávajú rôzne biotopy a lokality dostupné nielen vo svojom najbližšom okolí, ale priamo v ich mieste výskytu. Tentokrát sa vydajú za autentickým pozorovaním a skúmaním do Centra ekovýchovy Kamzík a jeho okolia, kde získajú nové poznatky o druhovej rozmanitosti, o význame a ochrane vzácnych území. Následne budú pokračovať pozorovaním lesnej hrabanky na ich školskom dvore a prezentáciami formou rovesníckeho vzdelávania.
Klub Zvedavých včielok - Vnímame prírodu našimi zmylami: Cieľom projektu je naučiť deti vnímať krásu prírodu všetkými zmyslami - zrakom, sluchom, čuchom, chuťou a hmatom. Pri preverovaní všetkých zmyslov deti plne využijú hlavne prírodniny, ktoré nám ponúka naša príroda a tak posilnia svoj vzťah k nej. Bystriť budú hmat na senzorickom chodníku a hmatovej hre s vankúšikmi, čuch pri vôni bylinkových čajov a zmyslovej hre Vôňa ovocia, chuť pri výrobe chutných nátierok a ochutnávke čajov, zrak pri hre puzzle Naše stromy a pozorovaní sušených kvetov, sluch pri hudobných nástrojoch a počúvaní okolitých zvukov.
Klub Ochranári zo Šaroviec - Zober ma von: Klubáci zo Šaroviec plánujú vytvoriť priestor pre vonkajšie vzdelávanie, tak aby sme časť vyučovania mohli preniesť do vonkajšieho prostredia pravidelne na týždennej báze. Ich zámerom je deťom ukázať, že učenie sa vlastne uskutočňuje všade a vždy, pretože vedomosti získané zážitkovou formou deťom v pamäti pretrvajú dlhšie a intenzívnejšie. Dotvoria si miesta na sedenie, kde by sme mohli deti usadiť a mali by možnosť písať, či kresliť alebo si len tak posedieť na lavičkách a vnímať okolitú prírodu.
Klub Vážky - Exkurzia jaskyne Zlá diera spojená s vyhliadkou Srdiečko: Klubáci budú mať príležitosť spoznať ďalšie prírodné javy a krásy v ich okrese a tak budú môcť porovnávať vedomosti z predchádzajúcej exkurzie z Jasovskej jaskyne, hľadať ich rovnaké či odlišné znaky. Turistická vychádzka na vyhliadku Srdiečko podporí rozvoj pozitívneho vzťahu k turistike a spoločné zážitky posilnia sociálne vzťahy v kolektíve. Svoju spoluzodpovednosť za tvorbu a ochranu životného prostredia budú zvyšovať zberom odpadkov v prírode.
Klub Večianske veveričky - Potulky za prírodou: Zámer projektu je zážitkovou formou vzbudiť u žiakov záujem o prírodovedné predmety a aktívne ich zapojiť do skúmania rastlinstva a živočíšstva návštevou botanickej záhrady. Budú mať možnosť spoznať bohatú zbierku subtropických a tropických rastlín, úžitkových a mäsožravých rastlín sveta, ale aj rôznymi druhmi exotických teplomilných živočíchov vivária, upraveným tak, aby sa čo najviac podobalo ich prirodzenému prostrediu. Takto priamym pozorovaním budú formovať pocit zodpovednosti u žiakov pri ochrane rastlín a živočíchov. Biodiverzitu slovenskej prírody budú sledovať pomocou mobilnej aplikácie pri vychádzke na Nitriansku kalváriu.
Klub Usilovné dinosaury - Dinosaury sa starajú o svoje triedne zvieratko: Hlavným cieľom Usilovných dinosaurov je vštepovať u žiakov lásku k prírode, k zvieratám a rozvíjať ich zodpovednosť, starostlivosť a hlavne trénovať ich vytrvalosť pri starostlivosti o ne. Na príchod triedneho maskota, škrečka, sa starostlivo pripravia študovaním encyklopédii o jeho životných potrebách. Projekt využije možnosti rovesníckeho učenia – najprv starší spolužiaci, ktorí doma chovajú škrečka, prídu porozprávať, čo je potrebné pri jeho starostlivosti a potom Klubáci, po svojich skúsenostiach a zážitkoch so škrečkom, si pripravia rovesnícke učenie pre žiakov z iných tried.
Klub Sandberg - ZÁHRADA, KTORÁ UČÍ: Klubáci zo Sanbergu plánujú upevniť svoje environmentálne povedomie sadením rastlín, ich pozorovaním pri raste a starostlivosťou o ne. Zároveň si budú cibriť svoje zmyslové vnímanie cez pozorovanie rastlín a živočíchov, zvuky vtákov a prírody či prácou s hlinou. V najbližších mesiacoch ich čáká sadenie cibuľovín či chryzantém. Environmentálny charakter ich projektu posilnili cez sadenie do svojpomocne zrecyklovancýh nádob či starých pneumatík. Zážitkové učenie v zmysle nového kurikula bude prebiehať počas hodín prírodovedy a pracovného vyučovania pri starostlivosti o nimi zasadené rastliny.
Klub Kokava - Význam stromov na školskom dvore: Stromáci z Kokavy vedia, že stromy majú v prostredí človeka nezastupiteľné miesto a tak sa tešia, že sa naučia sadiť stromy a kríky, zároveň budú spoznávať ich jednotlivé druhy a ich nároky na životné podmienky pri starostlivosti o ne. Klubáci tak aj spoznajú, aký úžitok nám dávajú, nielen v podobe ovocia, v prispievaní estetiky prostredia a v letnom období aj poskytnutým úkrytom pred teplom.
Klub Perínski škriatkovia - Dažďová záhrada: Klubácki Škriatkovia budú zvyšovať svoje environmentálne povedomie cez rozširovanie biodiverzity na ich školskom dvore. Plánujú zadržiavať dažďovú vodu na zvlhčenie prostredia a prilákať tým hmyz a vtáctvo do priestorov ich živej učebne. Prostredníctvom dažďovej záhrady deti získajú potrebné poznatky a logické odôvodnenia, prečo je voda dôležitou súčasťou prírody a ako sa ňou dá šetriť a efektívne ju využívať pri starostlivosti o nimi zasadené rastlinstvo a cez zážitkové učenie pozorovať faunu a flóru ich školského dvora.
Klub Komeňáčik - "Na divoko": Klubáci z Popradu v ich projekte budú mať možnosť pochopiť význam chovu hospodárskych zvierat a prehĺbiť svoj aktívny vzťah k prírode. Špeciálny edukačný program „NA DIVOKO“ ich zavedie do prastarých hôr a lúk v krajine pod Kriváňom, kde sa kedysi pásli aj divoké kone, zubry a pratury. Tieto zvieratá sú stále tu a ich dnešné životné podmienky budú spoznávať počas edukačného proramu na ekofarme Východná.
Klub Ochranárik - Návšteva Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi: Ochranári plánujú exkurziu do SNV a jej múzea, kde by získali nové vedomosti o Spiši, o rastlinách a živočíchoch žijúcich na tomto území. Oboznámili by sa sa aj s dejinami Spiša a s kultúrnym dedičstvom tohto regiónu. Návštevou múzea sa členovia Klubu Ochranárik environmentálne povzbudia k ich ďalším školským akvititám.
Klub Prírodovedkovia - Eko-šikovníček: Cieľom projektu Prírodovedkov je nadobudnutie vedomostí, ale aj praktických zručností potrebných pre udržateľný spôsob života. Vytvoriť vlastnými rukami výrobky z prírodných alebo recyklovaných materiálov, ktoré vedia nahradiť napr. jednorázové obaly a podobne. Klubáci sa tešia na výrobu voskových obrúskov, reyklovaného papiera, voskových sviečok či vlastných ekologických čistiacich prostriedkov.
Inšpirovali ste sa? Staňte sa členmi Stromu života a vymyslite si aj Vy projekt na podujatie, dobrovoľnícke aktivity, viacdňové podujatia alebo vzdelávacie aktivity zamerané na budovanie vzťahu k prírode, životnému prostrediu či outdooorovému vzdelávaniu. Ďalšie grantové kolo bude vyhlásené pred príchodom jari vo februári.
Veríme, že budete úspešní.
Logá na stiahnutie:
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR
NIVAM - Národný inštitút vzdelávanie a mládeže
Všetky logá spolu A4 plagát (pdf)
Formuláre na zúčtovanie grantu:
Záverečná správa (PDF)
Záverečná správa (Word)
Prezenčná listina (PDF)
Prezenčná listina (Word)
foto: cz.depositphotos.com