Vyhodnotenie grantového kola Skvelá jeseň 2024, II. kolo

Vyhodnotenie grantového kola Skvelá jeseň 2024,                               II. kolo

Spoznajte úspešné projekty jesennej grantovej výzvy II. kolo

Spoznajte úspešné projekty grantového kola Skvelá jeseň, II. kolo vyhodnotení:

Čaro jesene láka a inšpiruje tráviť čas aktivitami v prírode či poskytuje vhodné podmienky pre outdoorovú edukáciu aj vo vašich školských dvoroch. Veríme, že toto obdobie naplno využijú aj naši Klubáci za pomoci grantu, ktorý im bol schválený v rámci grantového kola Skvelá jeseň so Stromom života 2024. Ktoré projekty boli úspešné v tomto kole? To zistíte nižšie vo vyhodnotení.

Prajeme nech sa vám podujatia vydaria a nech deťom prinesú veľa trvalých vedomostí i zážitkov!

Klub Rytieri z Podzámku - Profesionáli v prírode – Objavujeme environmentálne povolania: Stromáci z Podzámku plánujú rozšíriť svoje obzory v kariérnych možnostiach z oblasti biológie, ekológie a ochranu životného prostredia. Tento projekt umožní deťom aj z 9. ročníka sa priamo stretnúť s odborníkmi ako ekológ, mikrobiológ, meteorológ či environmentálny chemik v praxi. Realizácia praktických aktivít s nimi s požitím rôznych prístrojov môže byť pre nich nápomocná pri rozhodovaní sa o svojom ďalšom vzdelaní a kariére. 

Klub Bethlenčatá - MiniZOO na Bethlenke: Bethlenčatá si plánujú pripomenúť Svetový deň zvierat zorganizovaním výstavky živých zvierat v átriu ich školy nielen pre našich žiakov, ale aj pre malých hostí z novozámockých škôlok. Zorganizovať takýto nevšedný ENVIRO deň v škole od prípravy plagátov, pozvánok, získania teoretických vedomostí zo sveta zvierat a ich životných podmienok spojený s  výstavkou živých zvierat – domácich miláčikov, nemožno zažiť každý deň. 

Klub Ekohoteláci - Záhrada, ktorá učí: Cieľom projektu Ekohotelákov je výsadba jedlých rastlín a byliniek do stojanového dreveného rebríkového kvetináča v záhradnej časti areálu školy. Takáto výsadba bude vhodná pre výučbu žiakov na predmetoch praktickej prípravy - spoznávanie konkrétnych druhov bylín a rastlín, spôsoby pestovania a ich využitie v pripravovaných jedlách a nápojoch. Okrem úžitkovej funkcie výsadba vytvorí farebne príjemné a voňavé prostredie. 

Klub Krtkovia - Vtáčia olympiáda: Stromácki Krtkovia plánujú sa formou ekohier naučiť zábavným a nenúteným spôsobom spoznávať druhy vtákov a stromov, priblížiť si život vtákov v mestskom parku a v okolí školy. Budú spoznávať aj vplyv človeka na životné prostredie – prikrmovanie vtákov v zime do vlastnoručne zhotovených kŕmidiel. Na záver týchto aktivít Stromáci zasadia stromy v okolí školy ako spomienku na tento deň a aj ako lákadlo pre osídlenie ďalšími operencami z okolia.

Klub Stromáčikovia pri MŠ Murgašova - Kompostér Jurko: Stromáčikovia z Murgašovej sa budú učiť zásady a princípy správneho kompostovania pomocou náučného programu. Nadväzujú na vybudovanie vyvýšených záhonov, pochopia ako vzniká kompost, ako sa oň starať a následne ako ho využiť pri pestovaní rastlín v záhonoch. Takýmto spôsobom budú neustále rozvíjať svoj vzťah k prírode a jej zveľaďovaniu.

Klub Zelená záhrada MŠ Makarenkova - Outdoorové vzdelávanie, Vtáky v našich horách – Hrabovo:  Stromáci v spolupráci   Pedagogickou fakultou Katolíckej univerzity v Ružomberku sa oboznámia s  ornitologickou činnosťou na Slovenku. Odborníci z Univerzity si pre nich pripravili program, vďaka ktorému deti budú spoznávať rôzne druhy vtákov a budú aj prakticky pozorovať vtáctvo v danej oblasti. Naučia sa nové poznatky o ich živote, znakoch a ochrane. Vďaka aktivitám spojených s touto témou si obohatia svoje doterajšie vedomosti.  

Klub usilovných  sovičiek  - Ovocníček:  Usilovné sovičky budú usilovné v rámci tohto projektu v tom, že sa budú učiť ako zlepšiť starostlivosť o svoju existujúcu školskú záhradu a školskú skalku. Spolu zasadia ďalšie stromy a tak sa postupne naučia ako sa starať o pridelené časti záhrady – skalka, bylinky, ovocné stromy, udržiavať poriadok počas rôznych ročných období. Praktické poznatky prepoja s teóriou hodinách prvouky, prírodovedy a pracovného vyučovania.

Klub Včielky – Dežerice - Lesom a vzduchom: Klubácke včielky sa môžu tešiť na rôzne vzdelávacie aktivity o dravých vtákoch a ich význame v prírode. Deti budú mať možnosť oboznámiť sa s dravcami aj naživo. Počas návštevy a prednášky sokoliarov priamo v ich materskej škole zažijú aj priamy kontakt s nimi. Na záver projektu deti upevnia svoj vzťah k prírode pri zbere odpadkov a jeho triedení v blízkom lese a spolu s poľovníkom pochopia dôležitosť prípravy zvierat na zimu, príprava krmelcov, posedov.

Klub Batizovské svište - Nevšedné putovanie históriou remesiel do modernej VEDHRY: Svište z Batizoviec sa zážitkovou formou zoznámia s históriou jediného zachovalého hradu na Spiši s možnosťou aktívne spoznať jednotlivé expozície a následne si interaktívne aj vyskúšať cez všetky zmysly 60 vedeckých hračiek a jednoduchých experimentov z 15 krajín sveta vytvorené v táboroch tvorivosti, ktoré pri hre jednoznačným spôsobom demonštrujú alebo využívajú konkrétny prírodný či technický fenomén.

Klub pri MŠ Novohorská - Exkurzia do ovocných sadov: Počas exkurzií do ovocných sadov Stromáčikovia budú spoznávať púť jabĺčok a hrušiek od momentu odtrhnutia v sade až na náš stôl. Cieľom je, aby deti spoznali prácu pestovateľov v praxi a sami si aj vyskúšali zber ovocia či strihanie konárikov. Deti sa priamo môžu opýtať odborníkov, čo ich zaujíma a spoznajú spôsoby získavania jedla.

Klub Usilovní Mravčekovia - Vysádzanie byliniek do vyvýšených záhonov: Klubácki Mravčekovia sa budú v rámci projektu učiť rozoznávať vysadené bylinky vo vyvýšenom záhone a vedieť ich pomenovať. Cez starostlivosť o bylinky - kyprenie, vyplievanie, polievanie spoznajú ich vhodné životné podmienky. Budú bystriť svoje zmysly, vizuálne, ale aj hmatovo a čuchovo sa naučia o akú bylinku ide. Pochopia jej význam a možnosť využitia v domácnosti na prípravu čaju a aj ich medicínske využitie.

Klub L-E-S-O-V-O - Matematika hrou: Klubáci z Lesova plánujú precvičovanie základnej geometrie a priestorovej predstavivosti, práce s číslami a osvojovanie si praktických konštrukčných princípov hravou formou pomocou rôznych magnetických či iných pomôcok a to kdekoľvek v priestore - či už v interiérovej učebni alebo vo vonkajšom prostredí. Vďaka týmto aktivitám sa matematika a geometria sa zmení z neznámej a pre niekoho nudnej vedy na zábavu a hru a pomocou zážitku prinesie možnosť trvalých vedomostí.

Klub Zvedavé Slniečka - JESENNÝ ZELENINOVÝ BAZÁRIK: Klubácke Slniečka sa budú venovať zvyšovaniu povedomia o význame konzumovania neprocesovaných potravín, teda najmä ovocia a zeleniny predovšetkým z regionálnych zdrojov. Pripravia si „JESENNÝ ZELENINOVÝ BAZÁRIK“ ako oslavu úrody v záhradách spolu s aktivitami kreatívnych dielní s tekvicami a inými jesennými plodmi obohatený o zdravé občerstvenie. Vrcholom bude divadelné predstavenie s envirotamatikou „Cesta Separáčika rozprávkovým autobusom po Slovensku“.

Klub Liptáčikovia - Na Zemi dobre mi: Liptáčikovia sa pozrú bližšie na aktuálnu tému životného prostredia a to tvorenie odpadu. Budú sa zaoberať princípmi správnej separácie odpadu, ale potrebou znižovania jeho tvorby a to spolu s programom interaktívneho divadla. Aj toto je forma ako deti zaujať a vzdelávať v tejto oblasti tak, aby pochopili jej dôležitý odkaz.

Klub Adonis pri ZŠ s MŠ Trávnica - Biodiverzita a objavovanie príbehu života na Zemi:  Klubáci z Trávnice plánujú zvýšiť svoje povedomie o význame biodiverzity a ekologických vzťahov. Výučbové programy prehĺbia ich teoretické vedomosti, ktoré si však overia aj v praxi na pochode Devínskou Kobylou – Sandberg. Tu sa budú môcť dotýkať treťohorných pieskovcov či hľadať pozostatky živočíchov žijúcich v treťohornom mori za sprievodu jesennej prírody. 

Klub Gaštankovia spod kaštieľa - Čo hovorí les: Gaštankovia majú zámer rozšíriť ich základné informácie o lese a to prostredníctvom zážitkového učenia počas návštevy lesnej školy v Leviciach. Klubáci budú mať možnosť inovatívne spoznávať prírodné zákonitosti a aj rozvíjať estetické vnímanie, pri práci s prírodným materiálom. 

ŠUF - Džungľa v srdci Slovenska – zvierací svet očami detí: Návšteva ZOO v Bojniciach prinesie Stromákom nezabudnuteľný zážitok, kde budú mať na vlastné oči možnosť pozorovať rôzne druhy živočíchov. Nové poznatky im prinesie aj sprievodný výučbovým programom s názvom Kopytníky, spoznajú ich spôsob života, výskyt a ich význam v ekosystéme či potravovom reťazci. Získané vedomosti budú deti využívať pri tvore plagátu, prezentácii či modelu ekosystému na vyučovacom predmete “OBJAVKO”,

Klub pri MŠ Okružná 19, Trnava - Edukačné tabule na rozvoj prírodovednej gramotnosti: Stromáčikovia z Okružnej plánujú rozvíjať svoje prírodovedné poznanie od najútlejšieho veku. Edukačné tabule im sprostredkujú vizuálne aj zmyslové dotykové poznatky o základných druhoch rastlín a zvierat aj z ich okolia, porozumejú jednoduchým prírodným cyklom (napr. ako rastú rastlinky, fotosyntéza, život včiel). V spojení s inými vzdelávacími aktivitami budú deti povzbudzované k pozorovaniu prírody a rozvoju ich povedomia o ochrane životného prostredia. 

Klub Zelenáči - Žijeme v lese: Klubácki Zelenáči plánujú posilniť svoju environmentálnu výchovu, rozšíriť  a utvrdiť  informácie o lese a lesných organizmoch prostredníctvom zážitkového učenia priamo na exkurzii v Lesnej škole v Leviciach. Inovatívnym spôsobom budú poznávať prírodné zákonitosti aj rozvíjať estetické vnímanie, pri práci s prírodným materiálom.

Klub Babôčky - Babie Leto s Babôčkami v Babíne: Stromáci z Babína týmto projektom nielen ukončia štúdium životného cyklu motýľa, ale aj cez aktívny pohyb v prírode ocenia jedinečnosť a dôležitosť prírodného ekosystému. Teoretické poznatky si prehĺbia cez náučné materiály o motýloch, ktoré využijú pri rôznych pohybových aktivitách spojených s vývojom motýľa či pri umeleckej tvorbe .Projektom podporia uvedomenie si, že človek a príroda sú prepojení a navzájom od seba závislí.

Klub Zážitkovo - Vystúpenie Sokoliarkej skupiny:  Stromáčikovia sa môžu tešiť na zážitok spojený s oboznámením sa rôznych druhoch dravého vtáctva v prírode na Slovensku a to vďaka návšteve a prednáške sokoliarskej skupiny. Deti sa aktívnym spôsobom budú zapájať a tak upevnia svoje poznatky v téme. Dlhodobo im zážitok budú pripomínať aj ich umelecké diela dravcov po vystúpení v ich škôlkarskej galérii. 

Klub Lobelkáči - Kompost story a malí hubári: Lobelkáči majú zámer lepšie pochopiť prírodné cykly v prírode prostredníctvom praktických skúseností ako je kompostovanie a aj takýmto spôsobom prispievať k ochrane životného prostredia a udržiavať záhradu zdravú bez zbytočného odpadu, pochopiť využívanie recyklácie a opätovného využívania prírodných zdrojov. Držíme palce, aby sa im to podarilo aj vďaka zážitkovým programom, ako je divadelné predstavenie „Kompost story“ a environmentálny program „Malí hubári. 

Klub Sučanci MŠ - HRAJME SA VONKU: Stromáčikovia majú zámer, čo najviac času tráviť vo vonkajšom prostredí v čom im pomôžu rôzne pomôcky na vytvorenie podnetného prostredia pre rozvoj ich motorických, kognitívnych, sociálnych zručností či zdravého životného štýlu a to priamo na ich školskom dvore. 

Klub Slniečko  Hľadanie jesenných pokladov: . Čo vieme vysadiť v tomto čase? Aký prínos nám to prinesie na jar a v lete? Stromáčikovia budú hľadať tieto odpovede na turistickej prechádzke, či v odbornej prednáške lektorky o prírode, no aj pri zbieraní jesenných plodov a pri ich pozorovaní pomocou lúp či mikroskopu. Budú si všímať nielen flóru aj faunu. Zasadením vhodných kríkov či stromov vytvoria vhodné prostredie na ich prilákanie do ich školskej záhrady a užijú si prínos zelene počas celého šk. roka, ktorej budú venovať nepretržite svoju  náležitú starostlivosť. 

Klub Sandberg - Tajomstvá Dunaja:  Klubáci zo Sandbergu budú zisťovať význam rieky Dunaj pre človeka, ako činnosť človeka v okolí Dunaja mení podmienky pre život organizmov, spoznajú ,miestne dreviny a živočíchy, ako aj princíp fungovania vodnej elektrárne a to priamo v ekocentre v Čuňove. Žiaci budú skúmať kvalitu vody a hľadať možnosti eliminácie jej znečisťovania, čím posilnia svoje environmentálne povedomie. 

Klub lesných pátračov - Les a jeho tajomstvá: Lesní pátrači budú prehlbovať svoje vedomosti o lese a jeho spoločenstvách cez rôzne aktivity a hry s lesnou tematikou. Obohatením bude aj vystúpenie lektorov zamerané na lesnú pedagogiku zážitkovou formou, spojené s ukážkou lesných vtákov a srsti zvierat. Svoje vedomosti a pozorovacie schopnosti prakticky vyskúšajú počas turistickej vychádzky do blízkeho lesného prostredia.

Klub Zvedavé drienky - Poklady prírody ukryté v knihách: Zvedavé drienky majú rady prírodu aj knihy, preto sa rozhodli rozšíriť svoj prírodovedný kútik o knihy s prírodovednou tematikou pre predškolákov. Deti budú môcť nahliadnuť do sveta rôznych druhov hmyzu, stromov a zvierat a spoznávať ich ekosystémy. Spoločné prezeranie kníh a čítanie ponúka zároveň rozvoj sluchového a zrakového vnímania, porozumenie textu a otvára priestor na ďalšiu diskusiu k ochrane prírody.

Klub Sučanci - ZŠ - Zážitkové skúmanie a spoznávanie prírody: Klubáci plánujú prehĺbiť svoju enviromentálnu výchovu hravou a zážitkovou formou. Pomôžu im v tom rôzne encyklopédie, kľúče na poznávanie prírody, či ekohry. Ich pomocou sa budú učiť identifikovať prvky živej prírody zo sveta rastlín aj zvierat na základe charakteristických znakov, čo povedie v neposlednom rade k pochopeniu význam jej ochrany, zveľaďovania pre ďalšie generácie. 

Klub Zvedavé deti - MŠ Vysoká nad Uhom - Učením spoznávame svet: Stromáčikovia z Vysokej nad Uhom sa budú snažiť pochopiť, že učenie znamená nielen to, čo sa deje vtedy, keď je otvorená kniha. Zamerajú sa na rozvoj svojich kognitívnych schopností počas vzdelávacích aktivít vo vonkajšom prostredí. Pomôžu im v tom outdoorové edukačné tabule s tematikou hmyzu, zvierat v lese, kolobeh vody a starostlivosti o rastliny.

Klub Báhončatá - Záhon pre motýľe: Klubáci z Báhoňa sa vo svojom projekte zamerajú na pozorovanie životných prejavov rastlín (klíčenie a rast) a to konkrétne po zasadení kríka Budleje dávidovej, ktorej budú Klubáci venovať aj náležitú starostlivosť a spoznajú jej nároky na životné podmienky. Táto rastlina priťahuje hmyz, čo Klubáci využijú pri budovaní biodiverzity u nich na dvore a prilákané živočíchy tak ubytujú v domčekoch pre motýle, ježka či veveričku. Už sa tešia na záhradné práce a pozorovanie prírody. 

Klub Snežienky - Krása jaskyne a odkiaľ máme soľ?: Klubáci budú spoznávať prírodné krásy Slovenska - Zlá diera je jednou z jaskýň, ktorá nie je elektifikovaná, budú mať možnosť vidieť podzemné priestory tak, ako ich vidia speleológovia pri ich objavovaní. Unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádzajúci zo 17. storočia spoznajú v  Solivare, ktorý je aj národná kultúrna pamiatka. Stromáci spoznajú procesy tvorby jaskýň, proces ťažby a úpravy soli a tak upevnia svoj vzťah k prírode. 

Klub Chrobáčiky - Chrobáčiky vo včelárstve: Cieľom projektu je spoznať význam včiel pre život a spôsob ich života prostredníctvom návštevy včelárstva Adonis v Dunajskej Lužnej a exkurzie v jej priestoroch. Prehliadkou včelárskej haly s názornou ukážkou práce včelára sa dozvedia o produktoch, ktoré nám dávajú, o práci včelára, ochutnajú medové dobroty. Chrobáčiky si tak vytvoria nezabudnuteľné spomienky, ktoré posilnia ich záujem o ekologické otázky.

Klub Múdra sova pri ZŠ s MŠ Poloma - Mladí bádatelia: Klubáci budú vytvárať priestor pre učenie v rámci predmetu človek a príroda, v interiérovej triede si vytvoria model biosféry – rastlinné terárium. A ich vonkajšiu triedu a tiež ovocnú záhradu budú využívať pri pozorovaní a bádaní rozšírenia hmyzu v hmyzom domčeku pomocou pozorovacích lúp. Deti sa vo vonkajšej triede tiež naučia, že kompostovanie predstavuje udržateľný a ekologický spôsob správy organického odpadu, ktorý prináša množstvo výhod pre životné prostredie aj pre záhradkárov a pestovateľov plodín a čo do neho z ostatkov ich desiaty patrí a čo už nie. 

Klub Bystrické vĺčatá - Vedecká a vzdelávacia práca vĺčat:  Cieľom projektu Stromákov je založiť vedeckú knižnicu vĺčat a pomocou odbornej literatúry potvrdiť alebo vyvrátiť predpoklady, ktoré si deti stanovia pri vedomostiach o počasí, ekológii – zlepšenie životného prostredia, či o živočíchoch. Prelomiť prekoncepty a nahradiť ich relevantnými vedomosťami potvrdené výskumom a odbornou literatúrou. Zlepšiť povedomie a vedomosti detí o počasí, vplyve ľudskej činnosti na počasie, prírodu a živočíchy – aj návštevou čerstvo zaplavených oblastí Záhoria. 

Klub Peklianske bocianiky - Návšteva Ekoparku: Klubácke bocianiky budú pozorovať jesenné zmeny v prírode, poučia sa i zabavia pri rôznych hrách na rozpoznávanie zvierat či o znakoch jesene. Viac informácii o príprave zvierat na zimu sa dozvedia priamo počas exkurzie v Ekoparku Piešťany. Jesenné aktivity zavŕšia sadením a úpravou okolia vchodu do školy, o ktorý sa budú pravidelne starať, pozorovať ho a on im spríjemní každodenný začiatok školského dňa. 

Klub Radvanček – Jeseň pani bohatá: Cieľom projektu je Klubákom ukázať a naučiť sa ako sa sadia kvety a kríky a ako sa správne starať už aj o tie existujúce na ich školský dvore počas jesenných dní. Tieto aktivity budú zároveň rozvíjať aj ich pohybové zručnosti a ešte viac ich bude záhradka motivovať na trávenie času vonku hrou, bádaním, experimentovaním a pozorovaním ako motivovať rastlinky a kríky rastú, či aký prínos majú aj pre človeka. 

Klub mladých skautov - Spoznávame krásy Považského Inovca – Marhát: Hlavným cieľom Klubákov je upevniť vzťah k prírode a k histórii, uvedomiť si dôležitosť životného prostredia a jeho ochrany. Turistika má pozitívny vplyv aj na ich zdravie životný štýl či zamerajú sa aj na správne funkčné dýchanie. Tentokrát sa naši Klubácki mladí turisti sa vyberú spoznávať krásy Považského Inovca v jesennom období. 

Klub Jánovské svište - Prehliadka farmy vo Východnej: Cieľom projektu je uskutočniť jednorazové podujatie, prehliadku farmy vo Východnej, ktorá bude zameraná na budovanie vzťahu k prírode a k životnému prostrediu a spoznaniu životných podmienok . Klubáci navštívia sýpku, kde sa dozvedia informmácie ku kŕmeniu zvierat na farme, navštívia aj dojáreň, pôrodnicu, škôlku aj ubytvanie kráv na farme. V závere Stromáci aj ochutnajú aj výrobky z farmy. 

Klub Haburkáči - Jesenné príprava na zimný spánok: Stromáčikovia sa plánujú naučiť princípy správneho kompostovania, jeho význam a výhody aj prostredníctvom edukatívnej tabule. Následne spoločne poskladajú a osadia kompostér na šk. dvor. Po jesennom vyčistení školského dvora bude kompostér aj naplnený a pravidelne bude kŕmený aj zvyškami z kuchyne. Deti vyčistia a uskladnia aj všetko svoje záhradné náradie do outdoorových boxov. 

Klub Bielické Bahná - Detský záhradný jesenný chill out: Klubáci aj počas jesene pripravia hravé aktivity pre rôzne vekové skupiny detí, aby ich vytiahli von od všetkých digitálnych nástrah tejto doby. Okrem outdoorových hier, deti budú tvoriť rôzne diela z prírodnín (landart, vílie domčeky...) a zapoja sa do vysievania kvitnúcej lúky s hravou prednáškou k významu biodiverzity. Na záver poobednej akcie si deti budú môcť vychutnať premietanie pútavého filmu o priateľstve medzi človekom a zvieracím kamarátom pod holým nebom s dekou a šálkou teplého čaju.

Klub Lollipop - Praktický život: Cieľom projektu Stromáčkov je skvalitniť výučbu montessori odvetvia v oblasti praktického života a ukázať deťom ďalšie možnosti ako sa učiť aj praktické úkony prostredníctvom hry. Zameriame sa s výukou už na najmladšie deti, čo sa postupne prenesie aj na tie staršie. Tieto aktivity budú súčasťou nášho outdoorového vyučovania na vonkajšej našej MŠ. 

Stromáci pri ZŠ Semerovo - Revitalizácia školského jazierka v ZŠ Semerovo: ŠIkovní Stromáci zo Semerova plánujú zrevitalizovať ich školské jazierko, kde budú deti pozorovať jeho vodný ekosystém, doplnia ho o nové vodné rastliny a potrebnú filtráciu.  Zážitkovou formou si budú deti môcť lepšie predstaviť dôležitosť klimatických a vodozádržných prvkov v krajine. Je to zároveň priestor na relaxáciu a odpočinok, ktorý ich láka tráviť čas vo vonkajšom prostredí.

Klub Štvorlístky - „ UČÍME SA UČIŤ VONKU“: Klubáci zo Štvorlístka sa radi učia vonku a pravidlá vzdelávania v outdoore sa učia postupne. K základným pravidlám patrí aj bezpečnosť priestoru preto ich interiérová trieda pokračujúca do outdoorovej triedy bude doplnená o drevený plôtik, ktorý deti bezpečne udrží v priestore pri zachovaní ich slobody pohybu v triede i vonku a budú môcť plnohodnotne využívať na terase edukačnú záhradku, ktorú budú postupne dopĺňať aj o ďalšie prvky, aby sa vonku mohli učiť, hrať aj stravovať.

Klub Fijomáčik -  Jeseň u starých rodičov: Klubáci z ŠKD z Nižnej Olšavy spoznajú ako si stravu pestovali či dochovali ešte naši starí rodičia. Oboznámia sa s dnešným chovom sliepok a prípravou vajíčok na predaj a to priamo na hydinovej farme v ich okolí. Spoznajú, ako si kedysi ľudia pripravovali záhradu a polia na zimu – tak, že aj oni si zasadia rôzne druhy zeleniny a byliniek do svojich vyvýšených záhonov. Starostlivosť o živú prírodu budú trénovať aj na živých kvetoch v interiéri, a tak lepšie pochopia nároky rastlín na vhodné životné podmienky, naučia sa zodpovednosti a prehĺbia svoj vzťah k prírode.

Klub Zelená drienka ZŠ - Pútavý život ríše zvierat: Stromáci zo Zelenej drienky plánujú zefektívnenie vyučovania biológie a environmentálnej výchovy cez zážitkové učenie a pozorovaním rôznych druhov zvierat. Vo svojom projekte si sami vyrobia vtáčie búdky aj vtáčie kŕmidlá, pripravia terárium pre korytnačku, pripravia akvárium pre rybičky aj klietky pre vtáčiky. Vzniknutý bioodpad budú umiestňovať v novom kompostéri, čím si vyrobia prírodné hnojivo pre ich vyvýšené záhony. Klubáci sa budú cvičiť v trpezlivosti a zodpovednosti z hľadiska starostlivosti o rôzne druhy zvierat (kŕmenie, čistenie...), lepšie pochopia ich životné cykly a porozumejú aj kolobehu energie v prírode.

 

Inšpirovali ste sa? Staňte sa členmi Stromu života a vymyslite si aj Vy projekt na podujatie, dobrovoľnícke aktivity, viacdňové podujatia alebo vzdelávacie aktivity zamerané na budovanie vzťahu k prírode, životnému prostrediu či outdooorovému vzdelávaniu. Ďalšie grantové kolo bude vyhlásené pred príchodom jari vo februári.
Veríme, že budete úspešní.

 

 

Logá na stiahnutie:

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR

NIVAM - Národný inštitút vzdelávanie a mládeže

Strom života

Všetky logá spolu A4 plagát (pdf)

 

Formuláre na zúčtovanie grantu:

Záverečná správa (PDF)

Záverečná správa (Word)

Prezenčná listina (PDF)

Prezenčná listina (Word)

 

foto: cz.depositphotos.com

COOKIES

Chceme Vám prinášať obsah, ktorý Vás naozaj zaujíma, preto používame súbory cookies. Kliknite na tlačidlo Prijať všetky, ak súhlasíte s používaním cookies a zbieraním štatistických dát touto webovou stránkou pre účely zobrazovania relevantného obsahu a reklamy.

Spravovať možnosti

Nastavenia môžete upraviť kliknutím na jednotlivé položky. Pre viac informácií o GDPR navštívte túto stránku.

Účely spracovania dát