Stromákov čaká skvelá jeseň s množstvom zaujímavých aktivít.
Určite už netrpezlivo čakáte, či ste získali podporu pre váš projekt. Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, nech sa páči, tu je zoznam podporených projektov:
Klub Lipka z Prievidze - Lipka žije pesničkou: Cieľom projektu je zakúpiť vtáčie kŕmidlá a krmivo pre vtáky – semená slnečnice, proso a pod. a kŕmidlá, aby deti mohli pozorovať vtákov na kŕmidlách priamo z tried. Keďže mnohé deti sú menej pohyblivé, je to pre ne často jediná možnosť ako pozorovať vtákov zblízka.
Klub Púpavy z Prievidze - Púpavy v zime nespia: V rámci projektu zorganizujú Púpavy dvojdňové zábavno-vzdelávacie podujatie na Sklenom pri Handlovej. Podujatie bude spojené aj s prácou v teréne, najmä na „Nemeckom cintoríne“, kde sa členovia budú venovať zazimovaniu rastlín a úprave priestoru pred zimou.
Klub Zelená drienka z Drienova - „Cool“ záhrada pre „cool“ planétu: Klub zorganizuje workshop s témou klimatickej zmeny, adaptačných a mitigačných opatrení s návzom Ako Zemi znížime teplotu. Súčasťou budú praktické aktivity v školskej záhrade, kde rozšíria lúku pre včely a motýle o 30 m2, založia záhon jarných cibuľovín s celkovou plochou 10 m2, vysadia letné a jesenné trvalky odolávajúce suchu, vytvoria vyvýšený záhon pre jedlú záhradu a vysadia zelenú stenu z brečtanu a paviniča pri vysokom plote z pletiva.
Klub Santováčik zo Santovky - Zelenší školský dvor: Klub vytvorí pocitový chodník a vysadí stromy, ktoré budú poskytovať tieň počas horúcich slnečných dní.
Klub Horehronček z Šumiaca - Šumiacka záhrada: Klub zatiaľ nemá žiadnu záhradku. Vytvorí si teda vyvýšené záhony, o ktoré sa deti zo sociálne znevýhodnené prostredia budú starať.
Klub Ochranárik z Jánoviec - LABORARTORIUM – experiment galéria: Členovia Klubu navštívia LABORARTORIUM – experiment galériu v Spišskej Novej Vsi. V galérii sa nachádzajú obrovské zvieratá, ktoré sú niekokoľnásobne väčšie ako v skutočnosti. Žiaci sa tu naopak zmenšia, a to ku škrečkom v akváriu 17x, ku mravcovi 330x, ku chameleónovi 15x, ku lienke 530x, ku slimákovi 35x, ku včele 150x a k hadovi a bielym myšiam v teráriu 20x. V galérii sa taktiež nachádzajú živé zvieratá umiestnené v akváriách. Tí nebojácni by si mohli skúsiť pohladkať leguána, či hada.
Klub Lobelkáči z Liptovského Mikuláša - Jeseň v záhrade a Lobelkáčsky hájik: Lobelkáči si vysadia vlastný hájik a vytvoria políčko pre pestovanie rastlín. Na pomoc si prizvú rodičov a starých rodičov. V projekte plánujú pokračovať aj budúci rok a to vytvorením kompostoviska a zadržiavaním dažďovej vody.
Stromáčikovia z MŠ Báhoň - Komunitná záhrada: Báhončatá vylepšia svoju záhradku o nádrže na vodu napojené na zvody zo strechy. Budú sa rozprávať aj o vode ako o cennom zdroji, ktorý treba najmä z dôvodu klimatických zmien chrániť.
Prírodovedkovia z Hurbanova - Sovy a dravce: V školskom lesoparku každoročne hniezdi párik sov, a tak stromáci môžu celoročne pozorovať ich život. V rámci projektu sa preto rozhodli vytvoriť zážitkovo vzdelávacie aktivity, v rámci ktorých vytvoria plagáty a zavolajú na návštevu aj sokoliarov.
Večianske veveričky zo Šale - Prístrešok pre bicykle: Cieľom projektu je podporiť cyklistickú dopravu a umožniť deťom, aby si svoj bicykel vedeli bezpečne zaparkovať. Následne bude medzi deťmi prebiehať kampaň, aby do školy prišli na bicykli alebo kolobežke.
Klub Ako les z Bratislavy - Poznanie vtákov a ich prikrmovanie: Projekt bude prebiehať priamo v lese a bude mať dve fázy. Prvou bude stretnutie s odborníkom na lesnú pedagogiku, ktorý deti uvedie do témy vtáctva a naučí ich ako sa o vtáky môžu postarať a vyrobia spolu reálne pomôcky pre zvieratá, kŕmitká a zmesi na prikrmovanie počas celej zimy. V druhej fáze projektu (o týždeň) sa deti ponoria do témy poznávania vtákov podľa ich vonkajších znakov a zvukov.
Klub Rosničky z Palína - Poďme sa spolu túlať: Stromáci budú priamo v prírode spoznávať rastliny a živočíchy v ich prirodzenom prostredí, naučia sa čítať turistickú mapu a pomocou nej sa pohybovať po turistických chodníkoch. Pre niektorých z nich to bude vôbec prvýkrát, čo sa zúčastnia turistiky vo Vihorlatských vrchoch. Deti si zároveň budú robiť náčrty do zošita (jedného živočícha a jednu rastlinu) a budú si zapisovať aj pozorované negatívne dôsledky ľudského správania na danom mieste.
Batizovskí stromáci - Jaskyne a ľudia: Členovia sa vyberú na exkurziu do Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva a zúčastnia sa programu Jaskyne a ľudia - putovanie v čase.
Klub Lollipop z Trnavy - BioMonte: Klub si nakúpi pomôcky z oblasti biológie a následne sa vyberie do mestských parkov pozorovať prírodu. Cieľom projektu zároveň je, aby deti boli v kontakte s prírodou, vedeli sa k nej správať s úctou a chránili ju.
Klub Lienka z Bežoviec - Spolu do prírody: Prostredníctvom tohto projektu chce Klub oboznámiť deti s krásami prírody a priblížiť im prírodu prostredníctvom rôznych aktivít. Pozvaní budú aj rodičia, ktorých chcú Stromáci motivovať, aby trávili s deťmi viac času v prírode. Cieľom bude návšteva náučného chodníka Vodná zážitková cesta - Oborín, rôzne hry a púštanie šarkanov.
Klub Biele tigre z Michaloviec - Oslava 50. výročia Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva v roku 2022 v lokalite UNESCO – Morské oko: Stromáci CHKO Vihorlat a spolu s lektormi si pozrú ukážky bučín s pralesovitým charakterom. V prípade nepriaznivého počasia sa akcia uskutoční v info centre pri Morskom oku.
Haburkáči z Prešova - Zelená a bezpečná oáza pokoja: Outdoorová edukácia sa u Stromáčikov v Prešove rozbehla vo veľkom. Deti sa na pobyt vonku nesmierne tešia a preto sa rozhodli tentokrát vytvoriť zelený plot z paviniča, ktorý by sa tiahol po drevenej konštrukcii.
Krtkovia z Veľkého Krtíša - Jeseň, pani bohatá, farbí listy do zlata: Stromáci sa vyberú do mestského parku Horička, kde sa budú hrať ekohry. Budú pozorovať listy pod mikroskopom, spoznávať stromy podľa listov a plodov, vytvárať koláže z prírodnín a na záver budú deliť jedlá podľa semafora zdravej stravy.
Zvedavé včielky z Diviackej Novej Vsi - Jeseň sa hrá s farbičkami: Stromáci sa týždeň budú venovať umeniu. Budú hravo experimentovať s farbami, zachytávať krásu jesennej prírody na plátno a dotvárať obraz odtlačených listov prírodnými materiálmi.
Klub Štvorlístok z Kremnice - Tvorivá dielnička: Cieľom projektu je naučiť deti recyklovať prírodné materiály a poznávať tradičné remeslá. Témy budú viaceré - Ako sa kedysi obliekalo, Ako sa kedysi bývalo, pričom deti budú pliesť, tkať, robiť brmbolčeky z použitých priadzí a vlny, tvarovať a glazovať hlinu aj vyrábať papier zo starého papiera, slamy a trávy.
Klub Zelená planéta z Komárna - Ekoprint: Cieľom projektu je v rámci tvorivej dielne naučiť deti technike modrotlače. Nakoľko ide o ojedinelú techniku, tak si na pomoc prizvú lektora.