Odhaľuj príbeh Zakliatej hory. Ako sa tu vzala? Čo ak je nebezpečná? Naber odvahu a odpáľ treš-kreše.
Čo sa v nemenovanom meste doteraz udialo:
Odpadávajúca metláčka Alica zostala uväznená na povale. Jedinou cestou von bolo nájsť päť vecí, ktoré môžu ešte niekomu poslúžiť. Táto výzva sa dala splniť ľahko, lebo na povale bolo harbúrd až až. Keď však hľadala dvere, stúpila do... no nebolo tam vôbec nič... Alica sa jednoducho prepadla a padala a padala...
Čo myslíš, pomohla rada hovoriacej baterky? Alica už chce naozaj zmiznúť z miest plných odpadu, ale zdá sa, že iné riešenie, ako triedenie elektroodpadu, jej neostáva. Alebo, že by večný študent Jaro vymyslel spôsob ako sa hrabaniu v elektroodpade vyhnúť?
Piata challenge: Return for recycling / separuj.
Množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu na Slovensku každoročne narastá a viac ako polovica z neho skončí na skládkach. Každý obyvateľ našej krajiny vyprodukuje takmer 400 kg takéhoto odpadu ročne. Až 1/3 tvoria suroviny, ktoré do zmesovej nádoby nepatria a je možné ich recyklovať (papier, plast, kovy, sklo a viacvrstvové obaly). Riešenie je pritom veľmi jednoduché. Stačí nebyť pohodlný.
Spôsob splnenia výzvy:
Od samosprávy (obec/mesto) si vyžiadaj ročné hlásenia o vzniku odpadu a nakladania s ním za posledných 5 rokov. Vytvor tabuľku a vypíš do nej jednotlivé druhy odpadov (zmesový komunálny odpad, obaly zo skla, obaly z plastov, objemný odpad z komunálneho odpadu, vyradené elektronické a elektrické zariadenia a pod.) a ich množstvo v tonách. Porovnaj vývoj jednotlivých zložiek odpadu v priebehu 5 rokov (napr. pomocou grafov). Zisti, ktoré suroviny sa v tvojej obci/meste separujú a akým spôsobom. Okrem smetných nádob to môže byť napr. zberný dvor. Pre spolužiakov a miestnych obyvateľov priprav informačnú kampaň o tom, ako zlepšiť separovanie odpadov. Môže to byť diskusia, prednáška alebo informačná tabuľa/nástenka. Buď pre ostatných príkladom a inšpiruj ich svojimi vlastnými skúsenosťami so separáciou.
Na našu stránku nahraj fotky, ako doma separujete odpad a z priebehu informačnej kampane. Nahraj tiež svoju prezentáciu o vývoji a nakladaní s odpadom vo vašej obci (Môj profil / Stromácka akadémia / Nahrávanie výsledkov). Budeme radi, ak svoje fotky budeš zdieľať na Facebooku alebo Instagrame s hashtagom #zakliatahora.
Odporúčaný termín: do 31. januára 2020.
Materiály na stiahnutie:
Pokračovanie článku je exkluzívnym obsahom pre členov Klubov SŽ s predplateným obsahom.